O nominace do známé soutěže se letos ucházelo 382 knih, z toho téměř osmdesátka do Litery za prózu. K největšímu nárůstu podle organizátorů došlo u knih pro děti a mládež, oproti loňským 38 se jich letos sešlo 64.

Do kategorie próza se nakonec probojovala známá jména z loňských ročníků - Anna Bolavá, Ondřej Horák a Ivana Myšková, vedle nich také Lucie Faulerová a Josef Pánek, ve dvou kategoriích  figuruje Petra Soukupová (Nejlepší pro všechny a v dětské sekci Kdo zabil Snížka). Jejími soupeři jsou Jana Šrámková s Bratry v poli a František Tichý s knihou Transport za věčnost.

Román Anny Bolavé se vrací k prostředí maloměstského společenství, zapomenutého světa, kde každý každému vidí do kuchyně, ale uvnitř sebe žije v osamění. Faulerové Lapači prachu nahlíží do lidských duší na okraji, činí tak ale se sebeironií.

Ivana Myšková nabízí v souboru povídek Bílá zvířata jsou velmi často hluchá opět absurdní humor. S humorem přistupuje ke svému hrdinovi i Horákův Nebožtík, portrét umělce a pozéra sbírajícího lajky na sociálních sítích, který nedokáže vystoupit z mikrosvěta vlastního ega.

Blogy a objevy roku

O cenu za nejlepší poezii se ucházejí Milan Děžinský a Obcházení ostrova, Ondřej Hanus s Volnými verši a Michal Jareš se Začátkem eposu. Z nakladatelských počinů zmiňme alespoň publikaci Ivan Blatný: Jde pražské dítě domů z bia… a Liber Viaticus Jana ze Středy. Objevem roku se může stát Anna Prstková, Marek Švehla nebo Vladimíra Valová s povídkami Do vnitrozemí.

Na blog roku aspiruje šest autorů a týmů, mimo jiné psychiatr Radkin Honzák publikující své štěpné glosy na aktualne.cz.

Z nakladatelů byl letos v nominacích nejúspěšnější Host, má mezi nominovanými šest titulů, po dvou knihách mají Argo a Torst. Jak pořadatelé včera připomněli, pomáhají ceny knihám najít další čtenáře. Loňský vítěz, Jezero Bianky Bellové, zaútočil na hranici 10 000 prodaných výtisků. Dobře si vedla i vítězná próza: podle nakladatelství Odeon stouply prodeje románu Marka Šindelky Únava materiálu z původních dvou tisíc na více než 5 000 prodaných výtisků.

Slavnostní udílení cen proběhne 4. dubna na Nové scéně, moderátory budou opět Daniela Písařovicová a Jiří Havelka. Večer odvysílá od 20.20 přímým přenosem ČT Art. Předcházet mu budou animované trailery nominovaných titulů na ČT1 a autorská čtení v Knihovně Václava Havla, kde mohou nominovaní představit své knihy během čtyř večerů.

Litera za prózu
Anna Bolavá: Ke dnu (Odeon)
Lucie Faulerová: Lapači prachu (Torst)
Ondřej Horák: Nebožtík (Akropolis)
Ivana Myšková: Bílá zvířata jsou velmi často hluchá (Host)
Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (Argo)
Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny (Host)

Moleskine Litera za poezii
Milan Děžinský: Obcházení ostrova (Host)
Ondřej Hanus: Volné verše (Host)
Michal Jareš: Začátek eposu (Trigon)

Litera za knihu pro děti a mládež
Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka? (Host)
Jana Šrámková: Bratři v poli (Běžíliška)
František Tichý: Transport za věčnost (Baobab)

Litera za naučnou literaturu
O. Beránek, P. Cermanová, J. Hrubý (eds.): Jedno slunce na nebi, jeden vládce na zemi (Academia)
L.Skřivánková, R.Švácha a kol: Paneláci 1,2 (Uměleckoprůmyslové muzeum)
Miroslav Verner: Abúsír. V srdci pyramidových polí (Academia)

Litera za překladovou knihu
Jonathan Franzen: Purity (z angličtiny přel. Lucie Mikolajková, Kniha Zlín)
Asaf Gavron: Osada na pahorku (z hebrejštiny přel. Magdaléna Křížová, Pistorius & Olšanská)
Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (z irštiny přel. Radvan Markus, Argo)