Nakladatelství Argo nabízí v aktuálním českém převodu Petra Onufera obsáhlý román Andělé zoufalství z pera ikony beatnického hnutí Jacka Kerouaka. Ústřední dějovou linkou je Kerouakovo putování ze Spojených států do Mexika a marockého Tangeru ve společnosti jeho nejbližších přátel: Alena Ginsberga, Gregoryho Corsa a Williama Burroughse. Budoucí hvězdy literárního undergroundu na své cestě nešetří alkoholem a drogami. Užívají si přítomnost žen, ale také dychtivě vnímají svět kolem sebe.

Slavit mohou i příznivci reprezentanta „ztracené generace“ Francise Scotta Fitzgeralda. Nakladatelství Plus nyní přichází s unikátním souborem Za tebe bych život dal a jiné ztracené povídky, což jsou Fitzgeraldovy dosud nepublikované texty, málem pohřbené „ve stozích pozůstalosti či v šuplících časopiseckých redaktorů, kteří nedocenili jejich kvality“.

Pro milovníky britského spisovatele Davida Herberta Lawrence, autora kontroverzního Milence lady Chatterleyové, je tu další přírůstek z Arga Poslední smích, opět výbor z povídkové tvorby, s níž se Lawrencovi čtenáři setkávají poprvé. Humor, komika, satira, a přitom realismus až na kost. Klíčovými postavami jsou ženy středního věku, které obtížně hledají pochopení, a muži, kteří pro svou omezenost takového pochopení nejsou schopni.

Poslední z titulů, jež nám Čechům objevují zapomenuté literární skvosty, je svazek neznámých próz básníka a dramatika Dylana Thomase. Příhody při shazování kůží měly být úvodními kapitolami zamýšlené a nedokončené novely, na které Thomas pracoval v roce 1941.

Chytání pstruhů v depresivní mysli

Jeden z největších lyriků 20. století, po kterém se nejspíš pojmenoval Bob Dylan, býval skvěle převáděn do češtiny Pavlem Šrutem a Jiřinou Haukovou. „Thomas, to je komtur, ten tě rozdupe,“ říkával o něm Šrut, sám ne úplně jednoduchý básník. Divoká imaginace, mystérium zrození a smrti to vše najdeme i v nově vydaných povídkách, jejichž překladu se zhostil Martin Pokorný.

Z jiného soudku je Chytání pstruhů v Americe od Richarda Brautigana. Nejde o nic, co by fandové tohohle kultovního blázna neznali jenže první české vydání je už dlouhá léta beznadějně rozebráno. Tím, že se Argo rozhodlo vrátit „Pstruhy“ do oběhu, udělalo radost všem, kdo přísahají na autorův vyšinutý humor.

Kaliforňan Richard Brautigan nebyl z nejvyrovnanějších. Deprese ho sužovaly do té míry, že si roku 1984 vzal život. V jeho krátkých textech, impresích a kaleidoskopických výjevech je však hořká skutečnost obohacena o prvek krásné střelenosti což je důvod, proč tyto knihy i dnes stojí za přečtení.