Sally Rooneyová: Rozhovory s přáteli

Románová prvotina Sally Rooneyové Rozhovory s přáteli vzbudila v anglicky mluvícím světě zcela ojedinělý ohlas jak u čtenářů, tak u literárních publicistů: z neznámé autorky se doslova přes noc stala literární celebrita, její kniha vévodila žebříčkům prodejnosti i kulturním rubrikám irských i angloamerických novin a získala nejedno literární ocenění. Román nabízí příběh jednadvacetileté dublinské studentky a básnířky Frances, její kamarádky Bobbi a o něco staršího manželského páru, herce Nicka a fotografky Melissy; spolu s vypravěčkou Frances sledujeme složitou dynamiku jejich vztahů, intelektuálních debat i milostných románků.

Ondřej Kavalír, autor komiksové trilogie Návrat Krále Šumavy
Autor komiksu Ondřej Kavalír: Náš Král Šumavy budí bouřlivé debaty

Titulní „rozhovory s přáteli“ jsou přitom nesmírně otevřené; Frances, Bobbi, Nick a Melissa spolu mluví o sexu a přátelství, o umění a literatuře, politice a genderu a samozřejmě i o těch druhých s až nemilosrdnou upřímností. Knihu tak lze číst jako romantickou komedii, plnou nevěry, sexu, odcizení i sblížení, a zároveň jako silný feministický příběh o životě a myšlení současných mladých žen.

Každopádně čtenáře čeká fascinující, velmi precizně promyšlený a výtečně napsaný román o vztazích, intimitě, komunikaci s okolím a osobním zrání. Komu učaroval další román Sally Roneyové Normální lidé (v češtině v roce 2020 a loni měl také premiéru seriál podle této knihy), měl by po stopě této autorky rozhodně pokračovat a Rozhovory s přáteli jsou k tomu ideální pomocník.

(Argo, 2019, překlad Radka Šmahelová)

Jason Mittel: Komplexní televize. Poetika současného televizního vyprávění

V devadesátých letech se v americké televizní produkci začala objevovat řada seriálů vymezujících se proti dekády zavedeným pravidlům přehlednosti a srozumitelnosti. Riskantnější seriálové projekty jako Městečko Twin Peaks či Akta X se nebály své diváky mást, chytře jimi manipulovat a budovat propracovanou mytologii celého seriálového světa. Své diváky nejen vybízely k tradičnímu zaujetí samotným příběhem, ale činily tak i způsobem svého vyprávění.

Knižní tipy Deníku: Vzpomínky šedivé rockerky a Morgensternův šibeniční humor

Jason Mittell v této knize nabízí detailní rozbor formálních charakteristik a speciálních "narativních efektů“ takto vyprávěných komplexních seriálů i způsobů, jak jim rozumí a dále s nimi pracují jejich publika. Pro jejich analýzu zavádí celou řadu nových termínů, které respektují specifika seriálové televize a aspirují na to, stát se nezbytnou výbavou odborníků, kritiků i studentů věnujících se televiznímu médiu.

Kniha ale obsahuje i čtivé rozbory řady televizních seriálů jako Veronica Mars, Perníkový táta či The Wire – Špína Baltimoru a určitě osloví i poučené diváky a fanoušky inovativního televizního vyprávění.

(Akropolis, 2019, překlad Ondřej Čejka)


Frank Miller: Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův

Komiks 300: Bitva u Thermopyl patří k nejkultovnějším dílům svého druhu. Svému autorovi přinesl nehynoucí slávu, vznikly již dvě filmové adaptace a komiks dodnes neztratil nic ze své přitažlivosti. Legendární autor se ke svému důležitému dílu nyní vrátil a na konci loňského roku vyšlo v češtině volné pokračování nazvané Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův.

Nedokončená vražda
Knižní tipy Deníku: Nedokončená vražda, stylový komiks i úvahy o životě

Miller nejprve stručně připomene některé další milníky historie na peloponéském poloostrově (především Bitvu u Maratonu), poté se již věnuje své hlavní postavě: králi Xerxovi. Ten ve snaze pomstít smrt svého otce Dareia, se rozhodne dobýt celý svět a stvořit říši, jakou svět dosud nespatřil. Své impérium Dareiovci neustále dobyvačně rozšiřují, ale jen do chvíle, než se v Řecku zrodí geniální vojevůdce Alexandr Veliký. Právě jeho nástupem velkolepý komiks končí a je to vizuálně setsakramentsky opulentní jízda.

(Comics Centrum, 2020, překlad Ladislav Niklíček)

Jana Musálková Jeckelová: Můj super rok 2011

Jak v Česku startoval fenomén jménem youtubeři? Jaké byly počátky Minecraftu u nás? Jaká byla premiéra závěrečného filmu ze série o Harrym Potterovi? Tohle vše a mnohem více si připomenete v knize Můj super rok 2011, protože právě tento rok se všechno z toho odehrálo. Kniha vycházející v nakladatelství EDIKA pak je koncipována jako ideální vzpomínková kniha pro každého, kdo se přesně před jednou dekádou narodil.

Kniha je sympaticky graficky ztvárněná jako sešit, do kterého si děti vlepují a vepisují nejrůznější poznámky o všem, co je zaujalo. Rozhodně velmi zajímavý počin.

(EDIKA, 2021)

Martin Schmarcz: Vertikály svobody

Jak bychom mohli žit lépe, kvalitněji a dále se rozvíjet? Jak překonat nenávist, rozdělenou společnost, fake news i přetrvávající komunisticko-národovecký výklad dějin? V čem je nebezpečná „druhá polistopadová republika“, v níž od roku 2013 s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem žijeme? A co ukázalo naše chování během koronavirové pandemie?

Spisovatelka Naďa Horáková
Spisovatelka Naďa Horáková: Detektivky? Nerada se inspiruju skutečnými případy

Kniha Martina Schmarcze je obranou liberální demokracie a apelem, jak neustrnou na místě. Rozebírá pět klíčových faktorů, jimiž bychom se měli řídit, „pět vertikál svobody: křesťansko-židovskou morálku, fungování parlamentní demokracie, vládu práva, liberální kapitalismus a kritické myšlení poprvé formulované již antickou filozofií.

Na příkladech z minulosti i současnosti tato kniha ukazuje, jak se vypořádat se složitým 21. stoletím i více než 30 lety českého polistopadového vývoje.

(Info.cz, 2021)