Jan Horníček: Čarostřelec
Tak toto je debut jako hrom. Jan Horníček s rukopisem svého Čarostřelce ovládl loňský ročník Ceny Knižního klubu pro nevydané debuty. Ale rozhodně nejde o nějakou do sebe zahleděnou introspekci rozervané duše. Čarostřelec nabízí mimořádný žánrový mix, kde se mísí historický román, detektivka, horor, ale také úvahy o roli církve, o vztahu centrální moci k periferii a mnoho a mnoho dalších témat, byť jde o necelých 300 stran textu.

Příběh začíná 14. února 1789, kdy bývalý jezuita otec Vilém jede z Reichenbergu (Liberce) do Hejnic vyšetřovat vykradení kostela. Ve voze se potkává s doktorem Šulcem, který mu představuje nový vynález - ski. Jejich společné dobrodružství bude lemovat několik vražd, tajemné obřady i dávné rodinné tragédie… Od tohoto neodlepíte oči. (Nakladatelství: Euromedia Group)

Eva Tůmová u Werichů na pražské Kampě (ve vile, v níž kdysi bydlel Josef Dobrovský) nejen vařila, ale prožívala se svými zaměstnavateli nejrůznější radosti i strasti. Obzvláště cenné jsou její vzpomínky na Werichovu dceru Janu a vnučku Fanču.
Knižní tipy Deníku: Jak se vařilo u Werichů a v co věřili staří Slované

Tony Sandoval: Vodní had
Mila je osamělá dospívající dívka, kterou čeká další nudné léto na venkově. Když se jednoho parného odpoledne koupe v řece, potká záhadnou Agnes, dívku s kouzelnými zuby. Tak začíná snový grafický román mexického výtvarníka Tonyho Sandovala, ve kterém se spolu s Milou a Agne vydáte do hlubin našeho světa, kde se zároveň nachází svět trochu jiný. Ale možná je také všechno úplně jinak, protože v tomto komiksu je možné doslova cokoli. Rozhodně tip pro čtenáře menší i pokročilé, které asi ještě neztratili schopnost toulat se podivnými světy. (Nakladatelství: Comics Centrum, překlad: Ladislav Niklíček)

Jeff Lemire a spol.: Černá palice - Vzdor osudu (část druhá)
Batmana, Supermana či Spider-Mana zná každý, stejně jako zná každý příběhy, které tyto postavy prožívají. To však neplatí pro Černou palici, která je tak trochu jiným superhrdinským komiksem. Její první velký příběh se nyní uzavřel velkolepým finále, které patří k tomu nejlepšímu, co v superhrdinském komiksu u nás v posledních letech vyšlo.

A co je nejzajímavější: Jeff Lemire přímo tematizuje podstatu komiksů, které na rozdíl od knižních vyprávění přiznaně neustále znovu začínají a příběhy oblíbených postav se neustále rozvíjejí novým a novým směrem. A tak se v závěrečné části příběh Černé palice a jeho kolegů vrací na samý začátek, z něhož bude moci začít znovu, jinak. (Nakladatelství: Comics Centrum, překlad: Alexandra Niklíčková)

„Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené šílenstvím...“ Tak začíná Ginsbergova slavná báseň Kvílení. Česky teď vychází i jeho memoárové svědectví o hnutí beat generation, jehož byl součástí.
Knižní tipy Deníku: Zpověď beatnika a tajemství českých menhirů

Wim Hof: The Wim Hof Method
Otužování je zdraví prospěšné a to nejen v době koronavirové. A není většího odborníka na otužování, než je Wim Hof. Nizozemský fenomén je držitelem několika rekordů ve vystavování se extrémně nízkým teplotám. Vydržel takřka dvě hodiny v kádi plné ledu, podplaval více než padesát metrů pod ledem, bos a pouze v šortkách uběhl půlmaraton za polárním kruhem a ve stejném "oblečení" se vyšplhal i na Kilimandžáro.

Ve své nejnovější knize The Wim Hof Method představuje svou metodu, kterou může vylepšit své zdraví každý čtenář. Samozřejmě je potřeba knihu číst kriticky a mít na paměti, že otužování sice pomáhá, ale není možné jím léčit nemoci typu roztroušená skleróza či cukrovka. Ale jinak velmi zajímavá kniha s mnoha zajímavými postřehy a náměty na zlepšování svého zdraví bez větších problémů. (Nakladatelství: Penguin)

Co vlastně Silvestr a jiní baťovci ve víru dramatických válečných událostí v Singapuru dělali a jak skončili, o tom vypráví faktografická detektivka s 230 unikátními fotografiemi, dobovými dokumenty a mapami.
Knižní tipy Deníku: Život rockera a jiné vášně duše

Kolektiv autorů: Čs. legie 1914–1920
Za první světové války bojovaly po boku Dohody v Rusku, Itálii a Francii desetitisíce Čechů i Slováků, jejichž úsilí vyvrcholilo vznikem samostatného Československa v říjnu 1918. Nakladatelství Extra Publishing právě legionářům věnuje svou nejnovější knihu, kde pomocí 55 artefaktů přibližuje tehdejší dobu, boje i obyčejný život legionářů.

Podrobné mapy vás zavedou na slavná i pozapomenutá bojište, na nichž čs. legionáři prolévali krev, zatímco noviny ze všech koutů světa přiblíží atmosféru bouřlivých válečných let. Časopisy, kalendář nebo propagační brožury naše předky na Sibiři doprovázely během mrazivých nekonečných dní. Rozkazy a provolání vás nechají nahlédnout do rozhodování velitelů a známých aktérů dějin, z průkazek, korespondence či deníku poznáte čs. dobrovolníky osobně. (Nakladatelství: Extra Publishing)