Paul McCartney: Čuprděda

Báječný, nevšední dědeček s kapsami plnými kouzelných triků. Sedí tento popis na stále svěžího sira Paula McCartneyho? Chvíli před osmdesátkou už ex-Beatle určitě cítí každou kost v těle, ale přesto měl dostatek energie, aby vymyslel a napsal pohádkovou knížku pro děti.

Co také jiného – se svým renomé, po tom všem, co vyzkoušel a zažil? A tak se spolu se slavným zpěvákem a skladatelem můžeme vydat na další, tentokrát literární cestu kolem světa. Díky dědečkově zázračnému kompasu se čtyři jeho vnoučata – a s nimi i ctění čtenáři – svezou na hřbetech létajících ryb. Budou muset utíkat před stádem bizonů i před mrazivými lavinami. Namoutě kutě, tomu se říká „ticket to ride“. (Mladá fronta, 2020, překlad Robin Král)

„Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené šílenstvím...“ Tak začíná Ginsbergova slavná báseň Kvílení. Česky teď vychází i jeho memoárové svědectví o hnutí beat generation, jehož byl součástí.
Knižní tipy Deníku: Zpověď beatnika a tajemství českých menhirů

Pavel Mészáros, Eva Tůmová: A taky jsem vařila u Werichů

K druhému vydání pamětí rodinné přítelkyně manželů Jana a Zdenky Werichových došlo u příležitosti 115. výročí narození geniálního herce. Eva Tůmová u Werichů na pražské Kampě (ve vile, v níž kdysi bydlel Josef Dobrovský) nejen vařila, ale prožívala se svými zaměstnavateli nejrůznější radosti i strasti. Obzvláště cenné jsou její vzpomínky na Werichovu dceru Janu a vnučku Fanču, kterou pomáhala vychovávat.

Dozvíme se, že nešťastná Jana Werichová nikdy nepřestala toužit po návratu do Ameriky, kam musela rodina za války uprchnout. Přečteme si také působivé detaily o zneužití Werichova jména v době tzv. Anticharty. Nechybí historky o četných hereckých návštěvách a recepty, díky nimž Eva Tůmová zvládla nakrmit sebepočetnější uměleckou společnost. (AOS Publishing, 2020)

Arthur Conan Doyle: Tajemství a záhady

V zbrusu novém, moderním překladu putují k tuzemským milovníkům napínavých příběhů sira A. C. Doyla jeho méně známé povídky. Dvě z nich (Záhada údolí Sasassa a Strašidlo pro Goresthorpe Grange) vycházejí česky vůbec poprvé. Úvodní svazek vícedílného projektu obsahuje i novelu Parazit, v níž se odráží autorův celoživotní zájem o paranormální jevy. Ačkoliv byl povoláním lékař a jeho nejslavnější hrdina, detektiv Sherlock Holmes, na nadpřirozené úkazy rozhodně nevěřil, sám spisovatel v sobě ukrýval duši nenapravitelného romantika.

Druhý svazek jeho povídkového díla, jenž vychází současně s tím prvním, nese název Dobrodružství na moři i na souši. Třetí bude mít titul Doktoři a další vědci a sérii uzavře nový překlad Psa baskervillského v doprovodu dobových ilustrací. (Leda, 2020, překlad Věra Klásková)

Co vlastně Silvestr a jiní baťovci ve víru dramatických válečných událostí v Singapuru dělali a jak skončili, o tom vypráví faktografická detektivka s 230 unikátními fotografiemi, dobovými dokumenty a mapami.
Knižní tipy Deníku: Život rockera a jiné vášně duše

Aleksander Gieysztor: Mytologie Slovanů

Jeden z nejvýznamnějších polských historiků Aleksander Gieysztor působil na Varšavské univerzitě a mnoho let řídil Historický ústav Polské akademie věd. Jeho kniha věnovaná mytologii starých Slovanů, kmeny na českém území nevyjímaje, je unikátním pokusem o rekonstrukci tehdejšího náboženství.

Giesztor zkoumá rituály spojené s uctíváním celého panteonu slovanských bohů a detailně analyzuje střety jednotlivých kultů s křesťanstvím, jemuž stará víra nakonec podlehla. Modly Peruna, Svantovíta či Radegasta byly vykláceny, posvátné háje spáleny… Co z dávných tradic přetrvalo pod povrchem pokřesťanštěné společnosti? (Argo, 2020, překlad Hana Komárková)

 Kdo by si myslel, že dobrodružstvími Rychlých šípů ve Stínadlech byla zásoba foglarovských záhad vyčerpána, krutě by se mýlil. Vydejte se na další expedici, při níž budete obracet stránky dál a dál, až nakonec usnete rozrušeni s rozsvícenou lampičkou.
Knižní tipy Deníku: Seance s Agathou Christie a tajemná Řásnovka

Jiří Brdečka: Vila mystérií

„Držel jsem svou vlastní hlavu na klíně a pečlivě jsem česal její solidní pěšinku. Najednou jsem pomyslil na strašidla. Tu jsem dostal veliký strach.“ V pozůstalosti renesančního člověka Jiřího Brdečky – ilustrátora, scenáristy, znalce Divokého západu a spoluautora Jana Wericha – se dochovaly zápisníky se záznamy jeho vlastních snů. Jde o výjevy oplývající toutéž fantazií, díky níž nás dodnes baví filmy Adéla, ještě nevečeřela, Tajemný hrad v Karpatech či postava Limonádového Joea. Na rozdíl od těchto komedií však Brdečkovy sny nebyly žádnou růžovou zahradou. „Máme doma mrtvolu jakéhosi velmi nepopulárního politika à la Indra nebo Biľak. Je to malý člověk s velikou blond hlavou, ani hezkou, ani ošklivou, ale prostě nesympatickou…“ Vítejte v nočních můrách z éry totality.

(Limonádový Joe, 2020)