Posunutý termín měla Litera už v loňském roce, konala se na konci srpna a udílení cen v přímém přenosu na Čt art sledovalo více diváků než v běžných ročnících.

Jako vždy stoupl zájem o vítězné knihy na trhu, jež si vedly dobře i v podzimním období poznamenaném další vlnou epidemie a uzavíráním obchodů. Nejprodávanějším titulem se stala vítězná próza Litery - Jan Žižka z pera Petra Čorneje, kterou si koupilo přes 35 tisíc lidí.

Režisérka Alice Nellis.
Alice Nellis: Je na umělcích, zda tuto dobu přetaví v něco jedinečného

Prozatím na neurčito odsouvají své výroční ceny kameramani. Udílet se měly 24. února v Lucerně, náhradní termín oznámí asociace dodatečně a podle vývoje epidemické situace.

Známi jsou zatím jen první vítězové – porota ocení za kamerovou práci Martina Štrbu za film Šarlatána Martiana Žiarana za televizní sérii Herec. Cenu si časem převezme i Diviš Marek, který stál za kamerou dramatu Bohdana Slámy Krajina ve stínu. 

Český lev za dva týdny 

Podle plánu se naopak uskuteční předání akademických filmových cen Český lev. Proběhne 6. března v Rudolfinu, kvůli pandemickým opatřením se ale rozprostře do více prostor budovy a přizváni budou jen nominovaní filmaři.

Po Žižkovi přijde feťák. Petr Jákl natáčí v Americe s De Nirem a Malkovichem

O cenu za nejlepší film svedou bitvu – podobně jako u cen kritiků - snímky Šarlatán, Krajina ve stínu a Havel. Cenu fanoušků si už odnesli Vít Klusák a Bára Chalupová za dokument V síti a autor plakátu k filmu Krajina ve stínu Jan Poukar.