Král Šumavy je velká legenda. Utvářet tuhle záhadnou postavu opředenou mýty musí být pro výtvarníky a autory radostí, ne?

Určitě. Velkou radostí a velkou výzvou zároveň. Protože existuje i poměrně jasné čtenářské očekávání, co by příběh o Králi Šumavy měl obsahovat. To je do značné míry formované slavnou filmovou verzí z roku 1959. Tento žánrově skvělý, byť ideologicky problematický, film prostě nejde z naší kulturní paměti vymazat.

Neztrácí ve věcné rekonstrukci podle Hasilových vzpomínek „Král“ kus své magie?

Možná. Ovšem co ztratí na magii, získává bohatě zpět na příběhu a napětí. Nechtěli jsme ke Králi Šumavy přistupovat jako k legendě, ale zajímal nás konkrétní člověk za tou legendou. Pepa Hasil ze Zábrdí. Zběhlý pohraničník a agent americké rozvědky. Historický paradox, obsažený v jeho osudech, byl pro nás mnohem přitažlivější než tradovaná šumavská mytologie.

V čem je Návrat jiný než to, co o Králi Šumavy známe díky černobílému Kachyňově filmu?

Tady dostává skutečné jméno a tvář. Z padoucha se zaslouženě stává hrdinou. Možná trochu svéhlavý a fanfarónský, ale o to pravdivější. Skutečný Hasilův příběh patří k těm nejdramatičtějším v našem poválečném období. A my ho nechceme vyprávět pouze z jedné perspektivy, ale zajímá nás pohled z obou stran železné opony očima Státní bezpečnosti i očima Josefa Hasila a jeho blízkých.

Kde jste čerpali vizuální náladu ke knize, prochodili jste Šumavu?

Samozřejmě jsme navštívili místa spojená s Hasilovým osudem jako je třeba zaniklá osada Dolní Cazov. Ovšem důležitá je v knize i dobová atmosféra. Pro její zachycení jsme se inspirovali starými fotografiemi, dobovým tiskem a filmy. V tomto ohledu nám jako zdroj reálií dobře posloužil i zmiňovaný Kachyňův snímek. Koneckonců byl natočen jen pár let poté, co se Hasil na Šumavě opravdu pohyboval.

Komiks Na čáře je prvním svazkem trilogie. Kdy přijde na pulty další pokračování?

Na druhém díle už pracujeme, vyjde příští rok na podzim. Poslední svazek plánujeme na rok 2020.