Jako motto letošního ročníku zvolil prezident festivalu Michael March citát francouzské filozofky a sociální reformátorky Simone Weilové, která věřila, že krása z dávných věků zachraňuje svět. Při jejím hledání ovšem vyhladověla k smrti to když ze solidarity s lidmi trpícími za druhé světové války odmítala jíst a odpočívat, takže nakonec onemocněla tuberkulózou.

Cesta do fantazie. Jedna z ilustrací Julia Fuentese
Cesta do fantazie. Atlas literárních míst zve na výlet do vysněných světů

Citací Weilové chtějí organizátoři veřejnost vyburcovat. A v duchu lehké provokace se ponese celý literární týden. V sobotu 19. října vystoupí v hlavním sálu Senátu Germaine Greerová, australská spisovatelka, novinářka a jedna z vůdčích osobností feministického hnutí 20. století.

V roce 1970 vydala Greerová bestseller Eunuška, v němž zpochybnila názory konzervativní části společnosti. Odmítala monogamii, přidala se k levicově anarchistické organizaci Sydney Push.

Bezprostředně po ohlášení návštěvy Greerové v Praze se na sociálních sítích zvedla vlna odporu. Kupodivu ji nekritizují zastánci tradičních hod-not, ale progresivisté, kteří tvrdí, že Greerová upírá práva transsexuálům. Důvodem je její poznámka z roku 2015, kdy prohlásila, že pokud byl někdo muž, operace z něj ženu neudělá.

Václav Havel v New Yorku těsně po teroristických útocích na Světové obchodní centrum
Clinton nebo Albrightová. Nová kniha představuje Václava Havla očima Američanů

Festival spisovatelů však nabízí mnohem širší program. V neděli budou na téma Tanec a tonutí diskutovat investigativní novinářka Alma Guillermoprieto a Junot Díaz, držitel Pulitzerovy ceny. S ním se mohou zájemci setkat i u šálku kávy v Galerii Černá labuť. Přijede též Nancy Hustonová, anglofonní Kanaďanka s irskými předky, která získala francouzskou cenu Prix Femina za svůj román Rodová znamení. Dalším hostem je básnířka Patrizia Cavalli, o jejímž díle se mluví jako o „nejetičtější poezii italské literatury 20. století“.

Hvězdný hodinář

Nejočekávanější hvězdou je ale bezesporu americký prozaik Michael Cunningham, který se v Praze zastaví už potřetí, aby tu tentokrát přečetl první kapitolu svého nového románu Glory.

NEJISTÁ POUŤ. Prohlídka přistěhovalců na Ellis Islandu.
S nadějí za oceán? Z knihy o cestách do vysněné země mrazí

Cunningham se zapsal do paměti čtenářů především svým šestým románem Hodiny z roku 1998, který se o čtyři roky později dočkal filmového zpracování. V oscarovém snímku na motivy osudů Virginie Woolfové, který spisovatel osobně uvede zítra v pražském Světozoru, zazářily herečky Meryl Streepová, Nicole Kidmanová a Julianne Mooreová.

Letos k nám Cunningham přijíždí u příležitosti 20 let od chvíle, kdy za knihu Hodiny dostal Pulitzerovu cenu.