Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava Werichovy vily se prodraží o 5 milionů korun

Praha - Nejen zpoždění oprav nabrala Werichova vila na ostrově Kampa. Rovněž se prodraží, a to Praze 1, která je investorem rekonstrukce. Částka se navýší o zhruba 5 milionů korun. Průtah prací je podle starosty městské části Oldřicha Lomeckého i proto, že se k rekonstrukci často vyjadřovali památkáři.

19.5.2016
SDÍLEJ:

Werichova vila v Praze z pohledu od Čertovky.Foto: www.wikimedia.org

Rovněž se v průběhu oprav změnil návrh podoby interiéru. Bylo to na žádost Nadace Medy a Jana Mládkových, která po opravě nainstaluje v dřívějším Werichově bydlišti výstavu. Plány se změnily kvůli použití audiotechniky a musela se proto pokládat jiná kabeláž, než se původně zamýšlela. „Jsme dohodnuti, že nadace ve vile nechá technická zařízení, až jí skončí pronájem," uvedl Lomecký.

Hradní stráž se brzy bude rozšiřovatVíce než šedesát nových členů hradní stráže chce do tři čtvrtě roku přijmout nový velitel jednotky Petr Prskavec, který do funkce nastoupil v polovině prosince. Důvodem jsou podle něj bezpečnostní opatření zavedená na Pražském hradě v poslední době, kvůli kterým vojáci nemají dostatek času na výcvik.

Festival na trojce shání penízeSdružení Offlinestudio z Prahy 3 každoročně pořádá oblíbený festival Žižkovské mezidvorky, kde mohou lidé kromě kulturního programu objevovat také zapadlá zákoutí starého Žižkova. Stejně jako loni se pořadatelům nepodařilo získat peníze od městské části, rozhodli se proto požádat o podporu samotné návštěvníky prostřednictvím webu Startovac.cz. Lidé mohou přispívat do konce května, samotný festival se koná v sobotu 4. června a nabídne 18 skrytých žižkovských zákoutí, která se otevřou koncertům, divadlu, bazarům, workshopům, promítání a dalším aktivitám.

V Podolí netekla pět hodin vodaPražské vodovody a kanalizace přerušily ve čtvrtek od 8 do 13 hodin dodávky vody v Podolí. Výluka se týkala domů v ulici Podolská 46, 50, 54, 56 a 62. Důvodem bylo provádění plánovaných oprav a udržovacích a revizních prací. Náhradní zásobování pitné vody zajistily přistavené cisterny v blízkosti postižených domů. Podrobné informace mohli obyvatelé nepřetržitě získat na zákaznické lince 840 111 112.

Začne letní kino na SmíchověSe začátkem června opět začínají filmové projekce ve smíchovském MeetFactory a poběží každou středu až do září. O výběru filmů pak rozhodnou sami diváci, kteří na Facebooku mohou hlasovat z deseti tematicky laděných snímků. Občané Prahy 5 mají vstup za polovinu.

Cyklobus vyjede zkušebně v sobotuNa lince číslo 147 do Suchdola bude v sobotu 21. května spuštěn ověřovací provoz autobusů se speciálním nosičem pro přepravu kol. Kvůli nedostatku místa nebyla vhodná přeprava uvnitř vozu. Dopravní podnik instaloval nosiče na zadním čele dvou autobusů, zatím ale bude přeprava možná pouze ve směru z centra.

Soutěž o podobu radnice zná vítězeRadnice Prahy 7 vyhlásila vítěze architektonické soutěže na novou podobu radnice v ulici U Průhonu 38. První cenu získal návrh Ateliéru bod architekti (na snímku), rekonstrukce za sto milionů se však ještě mohou ujmout architekti, kteří skončili na druhém a třetím místě. Jasno chce mít radnice dokonce do konce června. Více se dočtete ZDE.

Na studentském festivalu se dobře baviliV areálu vysokoškolských kolejí na Jižním Městě se ve středu konal již třetí ročník sportovně-hudebního open air festival Sport4Students. Studenti se během této události mohli zúčastnit řady sportovních a kulturních akcí.

V Uhříněvsi vybrali 20 tisíc korunDo Květinového dne, v rámci kterého se minulý týden vybíraly od lidí peníze na výzkum rakoviny prsu výměnou za kvítek měsíčku zahradního, se zapojila i městská část Praha 22. Od občanů Uhříněvsi a Hájku se podařilo vybrat bezmála dvacet tisíc korun. Celkem lidé v Uhříněvsi za jedenáct let, kdy se v ní sbírka pořádá, vybrali zhruba 330 tisíc korun. Každý rok jde finanční výtěžek sbírky Ligy proti rakovině na boj s jiným druhem této zákeřné nemoci.

Chvalský zámek prochází úpravamiMilovníci historie a návštěvníci četných zájmových akcí na Chvalském zámku musí v blízké době počítat s omezením vstupu. Zámek je od tohoto týdne až do konce května úplně uzavřen. Interiéry místních prostor totiž prochází výmalbou. Omezení potrvají i v červnu. Pro návštěvníky bude zámek až do 24. června zcela uzavřen. Konat se budou pouze předem domluvené akce, jako svatby nebo Svatojánský bál rytířů a princezen, který proběhne 19. června. Od 25. příštího měsíce se Chvalský zámek vrátí do běžného provozu. Zájemci si v nově vymalovaných prostorách budou moci prohlédnout také výstavu Merkur není jen planeta.

Závody podpoří týmového duchaRudenská míle láká běžce a inline bruslaře. Nově se do závodů budou moci zapojit také čtyřčlenné týmy. Jejích úkolem bude dopravit do cíle vlastními silami jednoho svého člena, a to na libovolném nemotorovém vozidle. Akce se koná v neděli 22. května od 10 do 14 hodin. Po celou dobu trvání bude uzavřena Masarykova ulice.

Zruší ČR stupeň ohrožení? Neví seZatím není jasné, zda vnitro vládě navrhne zrušení I. stupně ohrožení před terorismem, který v České republice platí téměř dva měsíce. Zvýšená bezpečnostní opatření se nejprve musejí vyhodnotit. Ministr vnitra Milan Chovanec v minulosti naznačil, že by se stupeň měl snížit do konce měsíce. Více se dočtete ZDE.

Šéf celníků Kašpar rezignovalŠéf Generálního ředitelství cel Petr Kašpar ze zdravotních důvodů rezignoval. Rezignaci včera přijal ministr financí Andrej Babiš (ANO). Celníky povede Kašpar ještě do konce června, nový ředitel se bude hledat v tendru. Do vedení celníků se Kašpar dostal před dvěma roky. Babiš tehdy uvedl, že jeho cílem bude boj proti daňovým únikům. Podle zdrojů blízkých Generálnímu ředitelství může stát za odchodem Kašpara i pomalá příprava celníků na nové kompetence spojené s elektronickou evidencí tržeb, která má pomáhat právě při boji s daňovými úniky, uvedl ve středu iDnes. Rošáda se očekává i na dalších místech ve vedení celníků.

Sparťan století by oslavil osmdesátkuBylo by to krásné jubileum. Legendární fotbalista Andrej Kvašňák se narodil před 80 lety, 19. května 1936. Dlouholetá opora Sparty patřila k miláčkům fanoušků, kteří jej na přelomu milénia zvolili Sparťanem století. Podílel se na bronzu z Poháru národů 1960 a stříbru z mistrovství světa 1962 v Chile, zahrál si i na světovém šampionátu v Mexiku o osm let později. V rudém dresu sehrál 433 zápasů a výrazně přispěl ke dvěma mistrovským titulům. V reprezentaci nastoupil celkem v 47 utkáních a vstřelil 13 branek. Na sklonku kariéry si vyzkoušel angažmá v Mechelenu, poté se natrvalo usadil v Praze. Zemřel v dubnu 2007 ve věku 70 let na rakovinu plic.

Kam za kulturou

Karel IV. a jeho dobaPřednáška historika a archiváře Národního archivu v Praze Libora Gottfrieda pojmenovaná Karel IV. a jeho doba je připravena pro nadšence ve čtvrtek 19. května od 19 hodin v Mníšku pod Brdy. Vstupné je dobrovolné. Přednáška se koná ve farní zahradě Oáza na Náměstí F. X. Svobody 38.

Martina Janková Jarmile NovotnéSopranistka Martina Janková přijíždí na Pražské jaro v čerstvém třpytu úspěšného debutu v milánské La Scale. V pražském Rudolfinu vystoupí v pátek 20. května s programem, kterým vzdává dík své domovině a hold lidovým písním. Koncert nese podtitul Pocta Jarmile Novotné. To byla česká zpěvačka, filmová herečka a operní pěvkyně (1907 Praha 1994 New York).

Řeč tělaŘeč těla si každý může vyložit po svém a festival Tanec Praha opět nabízí nepřebernou škálu možností od pondělí 23. května do čtvrtka 23. června v Praze a dalších 16 městech a obcích. Poprvé do České republiky přijede král současného flamenca Israel Galván, program zdobí i další výrazné osobnosti a soubory jako Jozef Fruček a Linda Kapetanea, Karine Ponties, Anne Van den Broek nebo Anton Lachky Company. Lístky a informace v divadle Ponec a ZDE.

Výstava Rusko 1896 - 2016Příběh Ruska očima tří českých fotografů Dany Kyndrové, Františka Krátkého a neznámého českého legionáře je otevřena v Artinbox Gallery v Perlové ulici. Na úterý 24. května v 18 hodin zve na komentovanou prohlídku a besedu. Výstava chce přispět k diskusi, co je pro Rusko typické, zvláštní a neměnné a co se změnilo.

Tip na výletPoslední květnovou sobotu se v Kostelci nad Černými lesy koná tradiční keramický den, letos již 28. ročník. Čekat na zájemce bude nepřeberné množství autorské keramiky, točení na hrnčířském kruhu, výstava v Muzeu hrnčířství, soutěže a vystoupení místních spolků. V odpoledních hodinách vystoupí kapely Lidopop s Romanem Dragounem a Druhá tráva Roberta Křesťana.

Petr Vacek vaří rajskouOpět v roli kuchaře se v úterý 31. května ve 14 hodin na dobročinném bazaru na pražském náměstí Míru ocitne známý herec Petr Vacek. Podle tradice kočovných divadelníků uvaří pod širým nebem „hereckou" polévku. Bazar pořádá tak jako každý rok nezisková organizace Letní dům. A v komedii Tři v tom pak Petr Vacek hraje hned večer v Divadle Na Jezerce. Ještě přijdou Jan Hrušínský, Felix Slováček ml., Kristýna Hrušínská, Denisa Pfauserová, Michal Kern a Miluše Šplechtová.

Abraxas bez ImrichaRocková skupina Abraxas pokřtí ve čtvrtek 2. června v pražském Rock Café výběr svých hitů v sestavě už bez Miroslava Imricha. Zpěvák, který s kapelou ještě natočil její loňské CD Klid!, se rozhodl věnovat vlastním projektům. Abraxas bude pokračovat jako trio. „Slavíme čtyřicet let, proto jsme vydali výběr se čtyřiceti písničkami, které pokřtíme v sestavě Ivan Doležálek, Eduard Štěpánek a já. Jako host se představí náš bývalý saxofonista Jarda Trachta a možná ještě někdo," říká lídr kapely Slávek Janda. Odchod Imricha označil jako nic překvapivého. Kontroverzní zpěvák sice patří k zakladatelům Abraxasu, poprvé ho však opustil již roku 1983.

Epopej počtvrtéSpisovatele a historika Vlastimila Vondrušku netřeba dlouze představovat. Několik posledních let je nejčtenějším a nejpůjčovanějším současným českým autorem. Nyní přichází na trh čtvrtý díl jeho Husitské epopeje z let 1438 až 1449 a začíná těsně po smrti císaře Zikmunda.

Autor: Redakce

19.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
5

Vznikne dálniční obchvat Česka? Rodí se již v hlavách úředníků

Ilustrační foto.
4 7

Kolečka a kosočtverce. Pumpy mění označení nafty

Nepozvaný Cimrman a nejhlasitější skladba světa: zhlédněte nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku od něděle 22. do pondělí 23. října 2017.

Za propad ČSSD a TOP 09 mohou podle politologa chyby i nepřesvědčiví lídři

/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Povolební rozčarování zažívá strana, která od roku 2006 neměla méně než dvacet procent hlasů. Dramatický propad sociálních demokratů věštil předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. „Varoval jsem před ním už na březnovém sjezdu strany,“ připomněl končící poslanec.

AUTOMIX.CZ

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Pro Škodu je čínský trh velice důležitý, prodá na něm totiž nejvíc aut. Věnuje mu proto zvláštní pozornost, což je nově znát i na omlazené Octavii. Verze pro čínské zákazníky se totiž od té evropské poměrně dost liší. Samozřejmě to ale není poprvé, co jsou modely určené pro jiné trhy pozměněné.

Zákeřný meningokok vzal život mladé dívce

Život 18leté dívky si v Ostravě vyžádalo v minulých dnech meningokokové onemocnění. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh. Mladá pacientka zemřela do 24 hodin poté, co se u ní projevily problémy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT