Karel Čapek zemřel na Boží hod vánoční v tragickém roce 1938. Navzdory vžité legendě se nezdá, že by svůj boj se životem jen tak vzdal. Naopak z jeho posledních dopisů vyplývá, že až do poslední chvíle doufal, že se uzdraví. Otázka je, co by přišlo pak.

S velkou pravděpodobností byl na seznamu gestapa, a to hodně vysoko. Plejáda divadelních představení, filmů a rozhlasových dramatizací, jež provázejí letošní čapkovské výročí, dokazuje, jak pevný charakter a velká odvaha sídlily v jeho neduživé schránce.

Absolutno 2018

Na repertoáru Dejvického divadla se nově objevila hra podle Čapkovy knihy Továrna na absolutno. V inscenaci režisérky Anny Davidové účinkují Lukáš Příkazký, Václav Neužil nebo Jaroslav Plesl. Téměř sto let starý text vznikl krátce po dokončení hry R.U.R. a pro potřeby dneška byl aktualizován.

„V médiích se objevují střípky informací o podivné, dosud neidentifikované síle, která občany Prahy přivádí do nepravděpodobných situací,“ anoncuje oblíbené pražské divadlo prosincovou premiéru. „Někteří si prozpěvují ve frontách u kasy v supermarketech, jiní kážou, další prý dokonce levitují…“

Kdo má raději autorovo dílo v jeho klasické podobě, nechť si pustí Rádio Retro, kde až do konce roku běží v častých reprízách prakticky všechna rozhlasová zpracování Čapkových her. Od Matky a R.U.R. přes Loupežníka a Válku s mloky až po Bílou nemoc, v hlavní roli s Františkem Smolíkem. Raritou je záznam vysílání poselství Rabíndranáthu Thákurovi, které Karel Čapek pronesl o Vánocích rok před svou smrtí. Jde o jedinou dochovanou nahrávku jeho hlasu. K dispozici je i reportáž ze spisovatelova pohřbu a četba z Apollinairova Pásma, které Čapek roku 1919 přeložil.

Vltava konkuruje Retru čtením z novely Povětroň a na Nový rok chystá jako hlavní pořad archivní inscenaci hry Věc Makropulos. Hlavní role nesmrtelné umělkyně Emilie Marty se výborně zhostila prominentní komunistka, leč kvalitní herečka Jiřina Švorcová.

Průměr? Těžko

V kinech běží rozporuplné Hovory s TGM podle knížky Pavla Kosatíka. Film představuje Čapka jako poněkud slabý protipól prezidenta Masaryka. Jeden britský bohemista zase nedávno prohlásil, že Čapek byl jako tvůrce vysloveně průměrný.

Letošní bohatá retrospektiva však potvrzuje spíše opak: čapkovský fenomén je stále hodný obdivu a úcty.