V nově vzniklé galerii se v minulém týdnu promítly dva snímky. Filmovou projekci načaly Ostře sledované vlaky. „Chtěli jsme si připomenout padesáté výročí vzniku tohoto filmu, vše navíc skvěle pasovalo do prostředí, v němž se naše galerie nachází. Je totiž na nádraží," s úsměvem líčil majitel KUPE Vladimír Peringer.
V útrobách zrekonstruované vodárenské věže se nachází prostor pro malý promítací sál. Byť zde první filmy diváci viděli teprve před několika dny, těšily se poměrně velkému zájmu: „Byli jsme rádi za to, kolik lidí se na Ostře sledované vlaky a Tohle je náš svět přišlo podívat. Bylo zde asi osmdesát návštěvníků."
Dalším snímkem v KUPE bude ve středu 4. ledna od 18 hodin Egon Schiele. Příští úterý pak je na programu American Honey.
„Víme, že kultury je ve městě poměrně dost. Funguje navíc Opavský filmový klub, který v Opavě probíhá v pondělky. Během čtvrtků se pak stěhuje do Hradce nad Moravicí. Od začátku jsme byli v kontaktu s bratry Rotreklovými a také Richardem Vaculou mladším. Druhý jmenovaný je naším hlavním promítačem.
Má také velice zajímavý filmový archiv, z něhož bychom chtěli divákům představit některé snímky," poznamenal majitel KUPE a vzápětí doplnil: „Šlo nám o to, aby naše promítací dny navzájem nekolidovaly. Nakonec jsme se dohodli. Promítat budeme v úterky a středy s tím, že první středy v měsíci budou volné. Egon Schiele je výjimkou," posunul se dále Vladimír Peringer, jenž má už také jasno o tom, jaký druh snímků by v Galerii KUPE měl převažovat.
„Hodláme se vydat artovou cestou. Uvažovali jsme i o tom, že bychom zařazovali dokumentární filmy. A to alespoň jednou za měsíc," uzavřel.