Předchozí
1 z 6
Další

Film: Oppenheimer (USA)

Režisér Christopher Nolan na plátna v roce 2023 přinese snímek Oppenheimer o otci atomové bomby v hlavní roli s Cilianem Murphym.Režisér Christopher Nolan na plátna v roce 2023 přinese snímek Oppenheimer o otci atomové bomby v hlavní roli s Cilianem Murphym.Zdroj: Warner Bros.

Snímek režiséra sci-fi Počátek Christophera Nolana se vrací k osudu jedné z nejkontroverznějších osobností moderních dějin – věhlasného amerického fyzika a otce atomové bomby Roberta Oppenheimera. Po dramatu Dunkerk jde o další Nolanův film věnovaný druhé světové válce. A šesté setkání s britským hercem Cillianem Murphym, kterého obsadil do filmů Batman začíná, Temný rytíř či zmíněného snímku Počátek. „Žár všemocného, bez hranic a konce – to tisíc sluncí, naráz vyšlehnutých,“ citoval v kritickou chvíli výbuchu staré Indy Oppenheimer, kterého Murphy hraje.

Snímek Trojuhelník smutku letos získal množství cen.
Kulturní hity a propadáky 2022: Bodovala výstava o Mekym, zklamalo zavření kina

Můžete se vsadit, že tuctový životopisný film to nebude, Nolan vždycky přijde s nějakou originalitou. Trailer naznačuje cestu osudového odpočítávání. Kromě Murphyho se můžete těšit na další mimořádné obsazení: Roberta Downeyho jr., Matta Damona, Kennetha Branagha, Joshe Hartnetta a Emily Bluntovou v roli Oppenheimerovy ženy. Premiéru má opus mít 20. července.

Zdroj: Youtube

Film: Bratři (ČR)

Snímek Bratři, který vstoupí do českých kin v roce 2023, přiblíží kontroverzní příběh útěku bratří Mašínů.Snímek Bratři, který vstoupí do českých kin v roce 2023, přiblíží kontroverzní příběh útěku bratří Mašínů.Zdroj: CinemArt

Tomáš Mašín se pustil do ožehavého tématu, jež budí ve společnosti bouřlivé emoce – příběhu bratří Mašínových, kteří se zkraje 50. let prostříleli na Západ. Režisér a vzdálený příbuzný obou bratrů, Ctirada a Josefa, připravoval snímek přes dvanáct let, se zafinancováním mu pomohl patnáctimilionový grant od Státního fondu kinematografie.

Martin Komárek
Jsou bratři Mašínovi vrazi, nebo hrdinové?

Autorem scénáře je Marek Epstein. „Teprve časem jsem pochopil, před jak obrovským gigantem stojím. Každá postava v dramatu téhle rodiny je anticky tragická, práce scenáristy tkvěla tedy hlavně v tom, který materiál do příběhu nedá,“ vylíčil scenárista obtížnou práci na textu.

Při útěku Mašínů zemřelo šest lidí, dva příslušníci SNB a pokladník v Československu, později tři východoněmečtí policisté. Režisér celou jejich trasu přes Československo i východní Německo osobně prošel s Josefem Mašínem. Hlavní role ztvární Oskar Hes a Jan Nedbal, v dalších se objeví Matěj Hádek či Tatiana Dyková. Příběh, který si podle tvůrců navzdory kontroverzním aktérům zaslouží být vyprávěn, vstoupí do kin 26. října.

Zdroj: Youtube

Hudba: Poslední pražský koncert skupiny Kiss

Legendární skupina Kiss v červnu vůbec naposledy vystoupí v pražské O2 areně.Legendární skupina Kiss v červnu vůbec naposledy vystoupí v pražské O2 areně.Zdroj: Jen Rosenstein

Po vyprodaném a velkolepém letošním koncertu vyslyšela kapela Kiss přání tisíců fanoušků a padesát let od založení vystoupí naposledy v pražské O2 areně. Stane se tak 10. června, vstupenky jsou již v předprodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal (ceny se pohybují od 1990 korun).

„Všechno, co jsme vybudovali a co jsme za poslední více než čtyři desetiletí dobyli, by se nikdy nestalo bez milionů lidí po celém světě, kteří během těch let zaplnili kluby, arény a stadiony. Tohle bude vrcholná oslava pro ty, kteří nás viděli, a poslední šance pro ty, kteří nás neviděli. Na našem posledním turné se loučíme naší dosud největší show a odejdeme stejným způsobem, jakým jsme přišli. Nekompromisní a nezastavitelní,“ uvedli Kiss k turné The End Of the Road.

Umění: Unikátní výstava Mistři renesance

Pražská galerie Mánes na jaře nabídne skutečnou lahůdku - výstavu Mistři renesance.Pražská galerie Mánes na jaře nabídne skutečnou lahůdku - výstavu Mistři renesance.Zdroj: archiv galerie Mánes

Da Vinci, Michelangelo, Botticelli a Raffael. Každý rok se miliony lidí hrnou do velkých uměleckých metropolí, aby obdivovali díla těchto světových velikánů. Na jaře si jejich vysoce kvalitní reprodukce z celkem dvanácti předních světových center umění mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Mistři renesance. V Německu i v Rakousku ji navštívilo půl milionu návštěvníků a k 1. březnu se přestěhuje do Prahy, kde bude k vidění v reprezentativních prostorách galerie Mánes.

Expozice nabídne nejdražší obraz na světě od Leonarda da Vinciho Salvator Mundi (Spasitel světa), zobrazující Ježíše Krista jako Spasitele. Obraz pochází z doby kolem roku 1500. Da Vinci zobrazil Krista v renesančním ošacení udělujícího požehnání se zdviženou pravou rukou s překříženými prsty, v levé ruce drží křišťálovou kouli. Obraz byl v roce 2017 prodán za 450 milionů dolarů do Abu Dhabi.

Spisovatelka Hana Wlodarczyková, autorka knihy Božena
Hana Wlodarczyková: Nebýt Němce, nebylo by ani Němcové

Na výstavě nebudou chybět ani dvě nejdražší malby na světě od Raffaela - Hlava múzy (36 milionů dolarů) a Hlava mladého apoštola (40 milionů dolarů), které nejsou v současnosti veřejnosti přístupné v žádné galerii na světě.

Výstava Mistři renesance nabízí ještě další lahůdky jako jsou Poslední soud, Stvoření Adama od Michelangela, Mona Lisa, Poslední večeře, Vitruviánský muž Leonarda da Vinciho, Athénská škola, Sixtinská Madona od Raffaela, Zrození Venuše, Primavera (Jaro) od Botticelliho či sochu David od Michelangela s výškou 5,17 metru, která má i s kupolí okolo devíti metrů. Výstava potrvá do 30. května.

Kniha: Carlos Ruiz Zafón: Město páry

Už od 4. ledna 2023 by měla být k dispozici nová kniha bohužel již zesnulého Carlose Ruize Zafóna nazvaná Město páry.Už od 4. ledna 2023 by měla být k dispozici nová kniha bohužel již zesnulého Carlose Ruize Zafóna nazvaná Město páry.Zdroj: nakladatelství Kalibr

Už od 4. ledna 2023 by měla být k dispozici nová kniha bohužel již zesnulého Carlose Ruize Zafóna nazvaná Město páry. Kolekce povídek od autora bestsellerové série Stín větru se naposledy vrací do magického světa Barcelony a tajemného prostoru známého jako Pohřebiště zapomenutých knih.

Sbírka příběhů sestavená samotným Zafónem a vydaná krátce po jeho náhlé smrti přináší nové informace o známých postavách a objasňuje historii stavby bájné knihovny. Přitom si však zachovává neopakovatelnou atmosféru dobrodružného, napínavého i vášnivého příběhu, který se vryl do paměti i srdcí milionů čtenářů po celém světě. Vyjde v nakladatelství Kalibr.

Kniha: Michaela Klevisová: Vraní oko

Spisovatelka Michaela Klevisová čtenářům naservíruje další případ šéfa oddělení vražd Josefa Bergmana. Kniha Vraní oko vyjde na jaře 2023.Spisovatelka Michaela Klevisová čtenářům naservíruje další případ šéfa oddělení vražd Josefa Bergmana. Kniha Vraní oko vyjde na jaře 2023.Zdroj: nakladatelství Motto

Chatovou osadou v jihomoravském pohraničí otřese vražda. Mladou fotografku Evu zpráva o smrti jejího souseda šokuje. Při vyšetřování se ukáže, že Vilém nebyl tím, za koho se vydával. Údajně pozoroval ptáky v přírodní rezervaci, ale svědkové ho viděli dalekohledem sledovat Evu. Navíc měl u sebe její fotky. Kdo se ji teď snaží vyděsit?

Spojitost s pražským případem přivádí na místo činu kriminalistu Josefa Bergmana. Po smrti dalšího člověka vyjdou najevo nové informace a nic už není takové, jak se zdálo… Osmý případ Josefa Bergmana od české mistryně detektivek Michaely Klevisové vyjde v nakladatelství Motto 30. března 2023.