Hrad Kunětická hora je od středy další zastávkou populární výstavy kostýmů a rekvizit z televizního seriálu Arabela.

Hrad jako sídlo Rumburaka

Slavný seriál se tak vrací na místo natáčení. „Hrad byl totiž sídlem čaroděje Rumburaka," vysvětlil kastelán Kunětické hory Miloš Jiroušek.

„V řadě dílů je hrad skrytý pod filmařskými kulisami a doplňky, ale kdo dává dobrý pozor, Kunětickou horu v seriálu bezpečně určí a najde," prohlásil kastelán.

Filmaři podle slov Miloše Jirouška natáčeli především v druhém patře hradu, ale využili i hradní sklepení či exteriéry. Hrad je například pěkně rozpoznatelný ve scéně, kdy si Rumburak hledá po vyhnání z království nové sídlo a vítá jej slavný přeloučský rodák, herec František Filipovský, coby čert Blekota.

Stopy po hřebenech hledali marně

„Hodně jsme se zabývali scénou, kdy Fantomas střílí hřebíky do ostění brány, aby se dostal do hradu, tak to je před naší šestou bránou. Stopy po hřebech jsme však hledali marně," nechal se slyšet Miloš Jiroušek.

Pamětníci vzpomínali i na záběry, kdy představitel Rumburaka Jiří Lábus visí na jeřábu a na koštěti má vletět do hradního okna.

„Natáčení trvalo dlouho, protože foukal silný vítr a s hercem smýkal," dodal kastelán Kunětické hory.

Kostýmy Arabely, Viga a Xénie

Výstava ukazuje všechny kouzelné předměty, které aktéři seriálu používali, skleněnou kouli, létající kufr, plášť, s nímž se dá cestovat z říše pohádek do světa lidí a nazpět, zvoneček na přivolání čaroděje druhé kategorie Rumburaka i prsten, co plní přání.

„Prstenů bylo víc, ale Česká televize už má jen jeden a ten je součástí výstavy. Také některé kostýmy byly duplicitní, některé jsou v majetku televize, část mají filmové ateliéry z Barrandova," vyjádřil se kurátor výstavy Petr Lukas.

V expozici jsou kostýmy princezen Arabely a Xénie, čaroděje Viga, krále Hyacinta a královny i dalších pohádkových postav.

Výstava bude na hradě k vidění tři měsíce.

Seriál Václava Vorlíčka se na obrazovkách poprvé objevil v roce 1979 a měl třináct částí. Pokračování s šestadvaceti díly televizní diváci zhlédli poprvé v roce 1993.

„Seriál Arabela se reprízuje každý rok, vyšla na mnoha DVD, byla jedním z nejúspěšnějších artiklů v cizině. Výstava brázdí naše památky a muzea úspěšně od roku 2009. Vystavujeme kostýmy z obou sérií," řekl Petr Lukas.