You. Never Too Close. Neboli Ty. Nikdy dostatečně blízko. Název výstavy předznamenává, co snahu fotografů provází – zvěčnit druhého v pravdě, jaká jej činí krásným, a přitom stále bojovat s vědomím, že fotografie může jen stěží obsáhnout vše: emoce, vzpomínky, vůně. „Téma jsme měli určené předem a fotky vznikaly postupně. Jsou to přitom čtyři různorodé, a přece krásně propojené cykly," říká Franc.

Námětem snímků se tak většinou stala rodina či přátelé. Roman Franc svou sérii nazval Brácha a zachycuje v ní mladšího bratra Adama. „Jsou to snímky z let 2008 až 2013. Adam na nich trpí, je odhalený, dospívá, dospává… Roste pod objektivem. Proměňuje se. Sní. Snažil jsem se zachytit alespoň zlomek jeho čisté duše," doplňuje Franc.

Gabriela Kolčavová vytvořila soubor Chci tady být. Odkrývá v něm život malířky a básnířky Mirky Slámové. „Jsou to zlomky momentů ze života z jejího prostředí doma a na venkově, kam ráda odjíždí a které ji inspiruje," uvádí Kolčavová. Všechny její fotografie jsou bromostříbrné zvětšeniny 50 krát 60 cm pořízené deskovým fotoaparátem.

Fotograf Vojtěch V. Sláma pokračuje v duchu svého cyklu Colorjoy, který nedávno představil v brněnském Domě umění. „Barvami přidávám pachy a vůně, optickými deformacemi zvuk. Snažím se zachytit kompletní smyslový vjem," uvádí Sláma v textu k newyorské výstavě.

Série Ondřeje Žižky má název Monika. „Je to příběh o vnitřním světě mladé ženy, obraz toho, jak Moniku znám a vnímám. Je také příběhem vztahu, který mě znovu vtáhl do děje, překvapivým zrcadlem momentu mého života," přibližuje námět Žižka. Kurátor výstavy Jan Fišer pro skupinu fotografů nachází pojmenování „hledači krásy", a to ve významu, jaký kdysi vyslovil ruský filmař Andrej Tarkovský: krása jako symbol pravdy. „Obklopují se esteticky nepropustným prostředím, a to je dál formuje ve všem, co dělají. Bloumání neznámými městy, posedávání po kavárnách či potulky pustou krajinou s útočištěm v tichém domě bez elektřiny provází neodbytná touha fotografováním vše zpřítomnit," uvádí Fišer.

Ve spojitosti s aktuální výstavou a jejím názvem Fišer odkazuje ještě k jednomu ruskému myslitelovi – k S. L. Frankovi. „Napsal: Já je nemyslitelné bez Ty, ale ten protiklad je smířen v tom, že řekneme My. Bytosti na fotografiích jsou pozorovány láskyplným, nikoliv špehujícím okem člověka s fotoaparátem, který je touží zachytit v momentě, kdy je jejich zakoušení krásy absolutně pravdivé. Objekty všech těchto snímků jsou lidé, jimž fotograf říká TY," uvádí Fišer.

Výstava YOU. Never Too Close. zůstane v New Yorku do 29. dubna 2014. Na podzim pak poputuje do Drážďan a v nejbližší době ji autoři plánují představit i v Brně. „V jakém pojetí a kdy přesně, to je zatím v jednání, stejně jako připravovaný brněnský křest knihy, jejíž vydání výstavu provází," dodává Franc, který se do New Yorku vrací opakovaně. Spolu s výstavou se i tentokrát účastní velkého Brooklynského trhu, kde už dvakrát prodával na stánku Czech Flexaret Photography. Své knihy a fotografie zde pokaždé vyprodal.