Sedm grafických programů v počítači používá ke své tvorbě umělec Leo Symon, jehož díla jsou od soboty k vidění v Domě řemesel Arcadis ve Vysoké u Mělníka. 
A to v tamní Galerii Špýchar.

Pozoruhodné obrazy, které pozorovatele lákají stovkami odstínů barev a jejich přechodů, autor v České republice vystavuje teprve podruhé. Do Vysoké díla Lea Symona putovala z Ústí nad Labem.

Výstava s názvem Malování světlem je průřezem autorovy tvorby za posledních deset let. Několik prací je ovšem z doby, kdy byla počítačová grafika téměř neznámým slovem. „První experimenty 
s grafikou v počítači jsem začal dělat kolem roku 1988, kdy jsem ještě netušil možnosti, jaké nám v budoucnu bude poskytovat," přiblížil na sobotní vernisáži umělec a poodhalil, proč dal výstavě název právě Malování světlem.

„Jedna z definicí pro malbu obrazů pomocí počítače je, že když malíř klasickými barvami zachycuje světlo, aby vytvořil obraz, tak v případě počítače je to právě naopak. Pomocí digitálního světla tvoří malíř barvy, z nichž potom vznikne obraz," vysvětlil Leo Symon.
Za slovenského umělce, který žije střídavě v Trnavě 
a v Londýně, netvoří obrazy počítač. Je jen nástrojem, který jeho myšlenky a náměty přenáší do digitálního světa barev, bodů a vektorů.

„Mnozí lidé si představují, že všechnu práci odvede sám počítač. Ten sice dělá velmi rychle úkony, ty ale musí dostat zadané. Někteří lidé tvoří tak, že počítači zadají úlohu 
a pak žasnou, co z něho vyleze. Těchto generátorů náhodných tvarů ale nejsem zastáncem," uvedl autor, který je původní profesí dopravní inženýr a léta pracuje jako správce počítačových systému. Úvodní motiv každého obrazu si v grafickém programu nejprve sám ručně načrtne, pak teprve začne kouzlit pomocí počítačových funkcí.

Ředitel mšenské základní umělecké školy Čeněk Hlavatý, který je zároveň kurátorem pozoruhodné výstavy, byl doslova okouzlen pestrostí barev a pohybem, který je na většině Symonových obrazů zachycen. „Ačkoli jsem o Leu Symonovi nic nevěděl, přes jeho tvorbu jsem dospěl k tomu, že musí být dílem programátora, který vidí do zákulisí systému. Jeho obrazy totiž nejsou tvořeny na základě náhody," řekl Čeněk Hlavatý, podle něhož je až kuriózní, že je ve Vysoké k vidění výstava, která pak poputuje do velkých měst po celém světě. Tím nejbližším bude Praha.

Obrazy Lea Symona jsou vedle Galerie Špýchar k vidění také v Hotelu Kokořín 
v Kokořínském Dolu. Příznivci umění mohou Symonovu tvorbu shlédnout až do 
13. března.