„Z osmdesáti titulů jsme se nakonec rozhodli dokonce pro šest knih, tři se nám zdály málo. Chtěli jsme dát čtenářům šanci poznat širší knižní svět," vysvětlil na setkání s médii šéf letošní poroty Petr Fischer, jehož favoritem je prý letos kniha Daniely Hodrové Točité věty, sugestivní zpověď o přátelství autorky s literátkou Bohumilou Grögerovou a výtvarnicí Adrienou Šimotovou. Mezi šesticí nominovaných v kategorii próza je také debut Anny Bolavé Do tmy o podivínce sbírající léčivé byliny, Sigmundovy můry Pavla Bušty, humorné povídky o outsiderech nebo pohled na složité soužití Čechů a Slováků od Davida Zábranského.

O cenu za poezii svedou boj Jiří Dynka, Irena Štastná a Ladislav Zedník, v dětské literatuře Olga Černá, Renáta Fučíková a Robin Král. Literaturu faktu zastupuje mj. Martin Nodl a jeho Středověk v nás, v němž uvažuje nad tím, že se současnost od středověku zase tolik neliší. Nominovaná překladová díla představil ředitel Knihovny Václava Havla, Michael Žantovský. Jsou mezi nimi i Světlana Alexijevičová a její Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka nebo Pískový vrch Anny Batorové. „Pískový vrch vypráví příběh města, které se osudem hodně blíží některým našim vykořeněným místům v bývalých Sudetech," poznamenal.

Adepty na DILIA Litera pro objev roku jsou letos nadaná básnířka Marie Iljašenko s knihou Osip míří na jih, Blanka Jedličková s Ženami na rozcestí a Lucie Raškovová a její Samota není zlej.

Pokračuje také loni načatá kategorie nejlepší blog, do níž se letos dostalo šest autorů. Porota hodnotila především jejich literární úroveň, vítěze ale vyberou svým hlasováním čtenáři.

Deset vylosovaných hlasujících obdrží některou z knih oceněných na slavnostním večeru cen Magnesia Litera 9. dubna na Nové scéně Národního divadla. Večerem provedou Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.