Martin Reiner, úspěšný brněnský nakladatel a spisovatel, vyhrál se svým úctyhodným, téměř šestisetstránkovým dílem už Cenu Josefa Škvoreckého. Životními i profesními osudy básníka Ivana Blatného (1919-1990) se zabývá třicet let. Napsal scénář k televiznímu dokumentu o Blatném, řadu článků a rozhlasových pořadů, stál za převozem básníkovy pozůstalosti z Londýna do Památníku národního písemnictví, zorganizoval slavnostní uložení ostatků Blatného na brněnském Slavíně. Dramatický osud umělce, kterého po literární slávě čekal v roce 1948 po emigraci do Anglie strmý pád, popsal ve své knize strhujícím způsobem. Není divu, že se kniha z nakladatelství Torst těší mimořádné pozornosti u odborné i laické veřejnosti. „Minimálně ze dvou třetin je to ohlas na jméno Ivan Blatný. A jsem tomu rád, protože knihu jsem napsal tak trochu pro něj," svěřil se loni autor médiím.

Literu za prózu dostal Petr Stančík s knihou Mlýn na mumie, příběhem o řádění prvního sériového vraha v dějinách zemí Koruny české, plným černého humoru a nadsázky (podobné ladění už měl jeho Pérák, který se dočkal i divadelní adaptace od souboru VOSTO5). V poezii bodovala Olga Stehlíková se sbírkou Týdny, syrovými verši, které lze jen těžko označit za líbezné, naopak – životní postřehy a pocity autorky jdou pěkně proti srsti. V dětské literatuře se z ceny těšili Ondřej Horák a Jiří Franta s publikací Proč obrazy nepotřebují názvy, v literatuře faktu uspěl Zdeněk Hojda a kol. s dílem Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje.

Vítězné knihy ML:

Kniha roku
Martin Reiner: Básník. Román a Ivanu Blatném (Torst)

Próza
Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město)

Poezie
Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin)

Knihu pro děti a mládež
Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)

Literatura faktu
Zdeněk Hojda a kol.: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)

Nakladatelský čin
Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kol.: Akademický atlas českých dějin (Academia)

Překladová kniha
Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)

DILIA Litera pro objev roku
Matěj Hořava: Pálenka (Host)

Kosmas cena čtenářů
Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora: Lumpové a beránci (Akcenta)

Magnesia blog roku
Marie Doležalová: Kafe a cigárko