Úterní vernisáží v Maltézském sále hradu zahajuje svoji výstavu Ohlédnutí. Vernisáž začíná v 17 hodin, výstava trvá do 5. května.

Říkal jste, že jste si tím nadělil dárek. Jak jste to myslel?

Oslavím tak svoje 55. narozeniny. Jde o díla z období 1975 až 2013. Bude to tak čtyřicet až padesát prací. Jsou mezi nimi i strakonické náměty.

Co na výstavě uvidíme?

Od krajiny přes zátiší, akty až portréty lidí z mého okolí. K tomu se pojí i jedna vzpomínka. V Německu jsem otvíral vernisáž malováním portrétů. Náročné, ale úžasné. Bylo jich něco přes čtyřicet.

Ale na Německo vzpomínáte i jinak. Pašoval jste tam svoje obrazy.

To byla kuriózní záležitost těsně po revoluci. To jsme ještě nebyli v Evropské unii a v Německu se platilo clo. Sroloval jsem svoje obrazy kolem těla, navlékl si zimník a jel jsem na svoji první výstavu do Německa. Vyšlo to, celníci šli po cigaretách.

Máte svůj vzor?

Pablo Picasso a kubismus jako takový.

Jak byste svůj umělecký život shrnul?

Z mého pohledu to malování nevypadá tak zle. V 18 letech jsem chtěl být druhý Picasso, teď mi stačí, že budu dobrý malíř. Ale na jednu věc jsem hrdý. Dřív jsem maloval spíše sám pro sebe. Čím jsem starší, tím více mám potřebu oslovovat lidi kolem mne.

Kdo je… Jiří Meitner
– Narodil se v roce 1958 v Rýmařově na severní Moravě.
– Jeho vzorem je Pablo Picasso.
– Za svůj život prostřídal mnoho povolání.
– Počátkem 90. let působil na volné noze v německém Hidelbergu, kde se věnoval především portrétování a malování krajin. Doménou jeho tvorby je malba a kresba.
– K jeho oblíbeným umělcům patří Paul Cézanne a Josef Šíma.
– Svá díla tvoří málo vídanou technikou špachtle.
– Věnuje se i užité grafice a reklamě.
– Jeho obrazy, kresby a grafiky jsou zastoupeny v řadě soukromých sbírek v Česku i zahraničí (Německo, Holandsko, Velká Británie a USA).
– Studuje arteterapii v ČB.