Díla brněnského výtvarníka zaplnila druhé patro západního křídla hradu Špilberk. „Před návštěvníky se zde otevírají zapomenuté příběhy Stínadel, zbořeného pražského židovského města nebo neznámých čtvrtí skrytých za klíčovou dírkou," uvedl kurátor výstavy Robert Janás.

Právě knihy Jaroslava Foglara, ale také výtvarný odkaz Jiřího Trnky či Zdeňka Buriana Pavla Čecha ovlivnily. „Mám jejich tvorbu rád. Určitě mne ovlivnila. Foglarovy knihy jsem jako malý kluk neúspěšně vyhledával v antikvariátu. Rodiče mi tehdy alespoň vysvětlili, proč tam Foglarovy knihy nebudou. A teprve před pár lety jsem se dozvěděl, že majitel antikvariátu Foglarovy knihy raději ničil, protože věděl, že by je chtěli jeho zaměstnanci pro své děti," zavzpomínal Čech na předrevoluční léta.

Výstava Tajemné příběhy Pavla Čecha
- Začíná ve čtvrtek a potrvá do 26. února 2017.
- Místo: druhé patro západního křídla hradu Špilberk.
- Doprovodná akce k výstavě: Tajemné Vánoce na Špilberku, sobota 10. prosince.
- Program pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol: zábavná kreativní hra Stopuj příběhy v křivolakých uličkách.

K Foglarovi na výstavě odkazují například obrazy Stínadel či záhada hlavolamu. Dále výstava představuje ukázky z knih Pavla Čecha O zahradě, O klíči či Tajemství ostrova za prkennou ohradou, což je dle autorových slov jeho nejoblíbenější ti­tul.

Mnoho Čechových děl vychází z jeho osobních zážitků a vzpomínek – z každodenních situací, které jej potkávají. „Například obraz zachycující popelářské auto s popelářem, který v popelnici objevuje sbírku básní a chce ji zachránit, jsem nakreslil poté, co jsem se seznámil s maminkou a jejím synem, který popeláře miloval. A protože měl zřejmě zámožné rodiče, měl doma obrovskou sbírku popelářských aut a na zahradě reálných, nových popelnic," uvedl Čech.

Spolu s obrazy a komiksy výstavu doplňuje i jeden objekt – ručně vyrobený model města. „Je to moje poslední dílko, taková podivnost. Vyrobil jsem jej z třešňového dřeva," doplnil Čech.

Kurátor Janás poukázal na to, že Čech je všestranně nadaným umělcem, který se neomezuje jen na kresbu a malbu. „Pavel Čech sleduje pozorně svět kolem sebe, zaznamenává ho, ale zároveň také obesnívá. Dlouhá léta pracoval jako hasič v Královopolské strojírně," dodal Janás.

Výstava Tajemné příběhy Pavla Čecha je součástí cyklu prezentace ilustrátorů dětských knih. „Je už čtrnáctou v pořadí, brněnských autorů jsme ale zatím představili jen málo. Loni to byla Vlasta Švejdová a před tím například i Alois Mikulka," poukázal na další brněnské tvůrce ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Výstava se návštěvníkům otevírá ve čtvrtek 1. prosince a potrvá do 26. února 2017. Na příští sobotu je k ní pro rodiny s dětmi připraven vánoční program.