Bárta představí svá olejem malovaná díla. Obdobná přehlídka by se měla konat na jaře v Galerii Špejchar v Chomutově a na konci příštího roku v Městském divadle v Mostě.

Bárta, absolvent mostecké strojní průmyslovky, je samouk. Žije v Mostě od svých šesti let, od roku 1964. Ve starém Mostě chodil jako dítě rok do „lidušky“ na malování, pak se ve volném čase věnoval skautingu (1969 – 1970) a do svých 18 let modelaření lodí a letadel v Modelářském klubu Svazarmu.

Od dětství ho zajímaly obrazy starých mistrů. Ovlivnila ho i návštěva galerie v Drážďanech. Po roce 1989 mohl vycestovat do řady muzeí s obrazy v Holandsku. Bárta se věnuje i historickým souvislostem, ve kterých staré obrazy vznikaly. Jak ale říká, maluje po svém, většinou ryze českou krajinu, ozdobenou starými chalupami, mlýnem, kostelíkem, hradem či kapličkou.

Jeho obrazy jsou pracné, je to vrstvená lazurovaná malba, která trvá měsíce. „Kromě vlastní energie snad do obrazu vložím i trochu duchovna, tajemna,“ tvrdí malíř. „Malovat nějak jinak neumím a ani nechci. Ostatní říkají, že v mých obrazech je trochu té klukovské naivity, trochu tajemna, s trochou fotografické reality, která ale je spíše mojí fantazií.“

Před třemi lety na sebe upozornil obrazem s přibližnou podobou města Mostu před vypuknutím devastující Třicetileté války. Vytvářel ho podle proslulé kresby Jana Willenberga z roku 1602. „Obraz jsem konzultoval s některými historiky a pátral několikrát v archivu mosteckého muzea," řekl tehdy ke svému dílu. Jeho výtvor s pečlivě propracovanými detaily má rozměry 1 x 1,5 metru.