karikaturaZdroj: Deník

Jedenáct měsíců trval souboj šedesáti českých kreslířů. Za tu dobu stihli do soutěže poslat přes 600 svých kreseb. Soutěž se konala potřetí a vítěz Marek Simon z Vyso- kého Mýta obhájil své vítězství již podruhé.

karikaturaZdroj: Deník

Bodoval zejména svým trefným aktuálním humorem. Dokáže nejen skvěle pobavit, ale i výborně vystihnout často absurdní situaci. S jeho kresbami se můžete pravidelně setkat v sobotním vydání Deníku a také ve zpravodajském portálu kurzy.cz. Příležitostně i v jiných titulech.

karikaturaZdroj: Deník

Vítěz odpovídal v krátkém rozhovoru

Na kterou kresbu ze soutěže jste pyšný a která pro vás byla nejobtížnější?

Občas se stane, že se některé vtipy povedou více než ostatní. Naposledy to bylo třeba s kresbou o dálnici D8, která pronikla z tištěných novin i na sociální sítě. To mě vždycky potěší.

Nejtěžší jsou kresby na témata, na která nemám vyhraněný názor. Kreslený humor je černobílejší než skutečnost a někdy kresba vyzní více jednostranně, než je můj skutečný názor.

Karikatura u nás vždycky patřila ke královským disciplínám, jak si vede dnes?

Přesunula se z novin na internet, přibylo hodně fotomontáží, protože grafický program má dnes každý. Satira jako taková trochu mizí a jsou to spíš takové legrácky. Prakticky dnes neexistuje žádný autor, který by byl všeobecně známý, jak tomu bylo dříve v dobách Renčína nebo Jiránka.

Jak vznikaly vaše typické nosaté postavičky? Vyvíjely se?

Už někdy v osmi letech jsem si kreslil takové mimozemšťany, z nichž jeden posloužil jako předloha pro současnou postavičku. Od té doby se samozřejmě hodně změnila a mění se pořád, i když už ne tak výrazně. Je to taková přirozená evoluce, není to tak, že bych se rozhodl úmyslně něco měnit. Také používám trochu jinou pro dětské omalovánky a jinou pro novinové vtipy.

Humor je určitou zbraní proti čemukoliv. Jak jste prožíval události v Paříži? Změnil se váš pohled na karikaturu?

Do té doby jsem si tolik neuvědomoval možná rizika kreslení. Svou tvorbu jsem kvůli tomu ovšem nijak nezměnil. Je to i tím, že jsem se nikdy nesnažil být kontroverzní nebo někoho samoúčelně zesměšnit. V tomto případě ale nešlo jen o karikaturu, to je zástupný důvod. Jde hlavně o obecný střet kultur, který může nastat v jakékoli oblasti.

Máte nějaký vzor?

Líbily se mi kresby některých autorů, ale neměl jsem nikoho jako vzor.

A kdybych dal na rady zkušenějších, vypadala by moje postavička jinak, více zaměnitelně.

Živíte se kresbou? Co byste poradil mladým kreslířům? Jak se prosadit?

I když jsem už podruhé získal tohle ocenění, ani já se bohužel kresbou neživím. Chodím do zaměstnání. Je to sice omezení, které mi nedovolí dělat nějaké komplexnější věci, ale zase mohu kreslit, co chci. Myslím, že se kresbou živí poměrně hodně lidí, ale ne kreslenými vtipy.

A co bych poradil mladým kreslířům, jak se uživit? Snad aby nekreslili a raději se naučili třeba programovat (smích).