Co všechno akce nabízí?

Ve vstupní hale knihovny najdou zájemci, především z řad studentů, pro které je projekt hlavně určený, osm velkých panelů plných fotografií a zajímavých informací. Zapůjčil jsem knihovně například knihovně svůj horoskop z druhého měsíce mého života, dvě žákovské knížky, ale taky časopisy Proglas a Neon, na jejichž vydávání jsem se podílel či bítovské sborníky.

Vydání vaší nové básnické sbírky Nové decimy provází netradiční projekt na www.hithit.cz, při němž vám už zájemci přispěli přes sedmdesát tisíc korun. Jak se vám tento projekt osvědčil?

Pokud jde o peníze, tak se osvědčil, neboť peníze na vydání sbírky jsem sehnal. Jenže tady nešlo jen o peníze, rozhodně ne v první řadě. Šlo zde o stále poměrně nezavedenou formu komunikace mezi autorem a čtenáři. A tady se ukázalo, že je ta záležitost poměrně kontroverzní. Lidově řečeno jsem to z mnoha stran schytal, ale já se často a rád dívám sám na sebe jako na objekt, a právě tenhle pohled mi ve spojení s HitHitem přinesl řadu zajímavých zkušeností.

Básně jste doplnil autorskými komentáři. Jak došlo k tomuto nápadu?

S komentováním vlastní poezie jsem udělal dobré zkušenosti na řadě veřejných čtení, tak jsem něco podobného zkusil i v knize. Je to experiment, jehož účinky jsem předběžně testoval na několika vybraných čtenářích – a zdálo se, že to docela funguje. Ale na vážné zhodnocení je ještě brzy. Tohle je ten vzácný případ, kdy bude hlas čtenářů velmi podstatný.

Otázka na vás jako na nakladatele: o jaké autory nebo žánry dnes mají lidé nejvíce zájem?

Myslím, že lidé ve své většině už hodně dlouho preferují buď lehké čtivo nebo různé praktické příručky a encyklopedie. Všechno, co má právo honosit se označením beletrie – a tedy to, co vydávám v Druhém městě – je dlouhodobě na okraji zájmu. Já mohu snad jen vyjádřit uspokojení nad tím, že v tomto malém rybníku patří autoři Druhého města k nejdravějším ry­bám.

Chystáte vydání nového románu Michala Viewegha. Jak poslední měsíce probíhá vaše spolupráce?

Od toho Michalova průšvihu s prasklou aortou se naše spolupráce, pokud jde o jeho psaní, zintenzívnila. Dřív dodával své knihy takříkajíc „na klíč", zatímco titulům Můj život po životě a Zpátky ve hře bylo třeba věnovat zvýšenou redakční péči. Nový román Biomanžel ale svědčí o tom, že se Michal pomalu dostává do někdejší formy. Dodal už daleko sevřenější a sebevědomější út­var.

Jak se změnil váš osobní vztah?

Určitě méně než se změnil poté, co jsem se před lety stal „mužem rodinným". Tehdy skončila naše společná pánská dobrodružství, a chvíli trvalo, než si na to Michal zvykl. Poté, co málem umřel a následně procházel velmi dlouhou fází rekonvalescence, jsem za ním jezdil co nejčastěji, určitě častěji než v několika předchozích letech.

Jak moc změnila Vieweghova nemoc činnost vašeho nakladatelství, když dříve pro vás byl hlavním prodejním artiklem?

Vůbec. Michalovy knihy Můj život po životě se prodalo něco přes padesát tisíc, povídky se teď prodávají o trochu hůř, ale ekonomicky stejně táhne Druhé město už dva roky Evžen Boček se svými knihami o chudé aristokratce.

Jaká je momentálně situace ohledně vašeho oceňovaného románu Básník o Ivanu Blatném? Stále ještě k vám přicházejí ohlasy od čtenářů?

Kladné ohlasy průběžně stále docházejí a jsou pro mě zdrojem pozitivní energie. Knížky se dosud prodalo skoro devět tisíc kusů a je jisté, že změnila mou pomyslnou pozici na literární scéně. Já ale poslední dva roky pracoval na Nových decimách a teď mám velmi čerstvou nabídku na vydání povídkového souboru. Povídky vlastně píšu posledních osm let převážně na zakázku. Takže je asi jasné, že Básník je v tuto chvíli minulostí, jejíž ozvěny jsou příjemné, ale nežiji jimi.

V jaké fázi je příprava výboru z Blatného poezie?

Dočasně je u ledu. Ale příští rok ho určitě nachystám.

Vrátíte se znovu k próze, například k románu Single, rozepsaného už z roku 2005?

Na knize pomalu pracuji, řekl bych, svým typicky přetržitým způsobem od začátku letošního roku. Pracovní název románu se mezitím změnil, stejně jako syžet knihy. Ale román je takový malý vesmír, v němž se sám orientuji jen zvolna a postupně, takže nevidím důvod ke spěchu.

cyklus oči brna: host měsíce října – martin reiner

Martin Reiner. Staré a jiné časy
Výstava věnovaná brněnskému básníku, spisovateli a nakladateli (do 29. října)

Plachý milionář přichází
Po celou dobu trvání výstavy si mohou čtenáři poslechnout fejetony Martina Reinera v podání Igora Bareše (do 29. října)

19. října 2015, 18.00 hod. – Přijde básník nebo plachý milionář?
Autorské čtení Martina Reinera.

22. října 2015, 18.00 hod. – Tři za cenu jednoho (básník, prozaik a nakladatel Martin Reiner, dříve Pluháček)
Přednáška Evy Klíčové a Jiřího Trávníčka

Všechny akce hostí Konferenční sál Moravské zemské knihovny v Brně, Kounicova ul. Vstup je zdarma.