Jedním z největších bude tradičně dvoudenní Masopust v duchu karnevalu v Novém Boru, ale slavnosti masek se chystají tradičně také v Mimoni, Doksech nebo na Vísecké rychtě v Kravařích, kde bývají každoročně první akcí sezony a letos také prvním masopustem na Českolipsku.

Na rychtu budou moci návštěvníci vyrazit za zábavou už 18. února. Akce přibližuje tradice a zvyky masopustního veselí. Kromě masek se účastníci pobaví u muziky, ochutnají krajové speciality a nakoupí originální výrobky řemeslníků. Pro děti bývají připravené žertovné soutěže, například hod jelitem, a divadelní představení. Vrcholem masopustu na Vísecké rychtě bývá maškarní průvod po obci Kravaře a pohřbívání basy.

Tradici masopustů drží léta také ve Volfarticích nebo v Oknech, kde veselí vypukne poslední únorovou sobotu, stejně jako v Kamenickém Šenově. O týden později se budou masky hemžit už po několikáté v Mimoni.

Slováček v Boru

Novoborský masopust, který se již řadu let nese v duchu brazilského karnevalu, odstartuje v pátek 10. března a zahájení v Městském divadle slibuje také nevšední hudební zážitek. Poprvé společně zahrají saxofonista Felix Slováček a bubeníci Tam Tam Batucady, kteří jsou už nedílnou součástí novoborského masopustu. Vystoupení proběhne na vernisáži výstavy fotografií a textu z připravované knihy Brazílie město sen a chybět nebudou ani brazilské tanečnice.

Hlavní program masopustu se chystá na 11. března a kromě tradičního karnevalového průvodu městem se návštěvníci mohou těšit na závod na běžkách Historická lyže. V Novém Boru si během masopustu připemnou také jedno výročí - 260 let od povýšení na město.

Ve stejný den projde průvod masek také kolem Máchova jezera v rámci Dokského a Starosplavského masopustu.