Expozice nazvaná Šlitr Šlitr Šlitr dokládá, že muž mnoha talentů se zcela oprávněně cítil být nejvíce výtvarníkem. Jeho tvorba fascinuje uměním zachytit momentky, atmosféru místa a pestré lidské typy.

Muzeum Enigma vystavuje dílo Salvadora Dalího.
Zhmotněné sny Salvadora Dalího

Přestože rozsáhlé dílo Jiřího Šlitra je obecně známo (například jeho ilustrace ke Škvoreckého Babylónskému příběhu či Zbabělcům), v pozůstalosti, čítající stovky kreseb, našli autoři výstavy také dosud nezveřejněná díla.

Nové pohledy autora

„Překvapilo mne, že Jiří Šlitr i výborně maloval, z mládí se dochovaly akvarely i oleje a v poslední fázi tvorby pak experimentoval s užitím barevných fixů, pastelů, kombinacemi technik,“ upozorňuje kurátorka výstavy Daniela Kramerová na další nové pohledy na autora, které výstava přináší.

Sledování televize - Ilustrační foto
Kult obyčejna. Vánoční rozhlas pokořil televizi

„Neznala jsem toto jeho závěrečné tvůrčí období během posledního roku před smrtí, kdy vytvářel odvážné i něžné erotické scény. V posledním roce života se myslím proměňoval Šlitrův pohled na život, vztahy i tvorbu. Přála bych si vidět, kam by jeho tvorba směřovala dále,“ doplnila kurátorka, která se s umělcovou výtvarnou tvorbou poprvé detailněji seznámila v době příprav knihy o bruselské výstavě Expo 58, kde Šlitr slavil úspěch jako klavírista a performer spolu s Laternou Magikou.

Ženy a erotika

Výstava je rozdělena do několika bloků. V tom s názvem Cesty představuje ojedinělé kresby krajin, zábavné studie městského života i rozsáhlou sérii výjevů z barů a kaváren, které byly Šlitrovým světem. Sama za sebe hovoří část Ženy a erotika. Kabinet patří prostředí koncertů a karikaturám hudebníků a zpěváků. Návštěvníky potěší i autoportréty Jiřího Šlitra vytvořené v různých obdobích různými technikami. Poprvé je k vidění i korespondence mezi ním a Jiřím Voskovcem.

Hrob Karla Čapka - Přibližně dvě stovky příznivců spisovatele Karla Čapka se 25. prosince 2018 před polednem sešly u jeho hrobu na pražském Vyšehradě na každoročním setkání ve výroční den jeho úmrtí. Spisovatel zemřel 25. prosince 1938, tedy před 80 lety.
Čapek byl vizionář. Lidé na Vyšehradě zavzpomínali na slavného spisovatele

Atraktivitu expozice o hudebním skladateli, klavíristovi, zpěvákovi, herci a výtvarníkovi podtrhuje fakt, že jejími architekty jsou designéři světového renomé, Matěj Činčera a Jan Kloss.