Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Macek: Napsat pokračování Saturnina byla pro mě výzva

/ROZHOVOR/ Když se řekne Miroslav Macek, snad každému se vybaví jeho politická kariéra. Ovšem té se věnoval jen pár let.„Lidé mě stále vnímají jako politika,“ říká. Poslední týdny se o něm ví také jako o spisovateli. Román Saturnin se vrací totiž spatřil světlo světa docela nedávno.

7.1.2018
SDÍLEJ:

Miroslav MacekFoto: Deník/Lukáš Kaboň

Vaše jméno se zapsalo především na poli politickém… Jste lékař, spisovatel… Prozraďte, co dělá Miroslav Macek dnes…

Obávám se, že máte pravdu, a znovu a znovu mě to fascinuje: v aktivní politice jsem strávil zhruba 1/35 svého života, už jsem déle než čtvrt století mimo politiku, a přesto mě lidé stále vnímají jako politika. Dnes, tak jako vždy, si užívám života: zahradničím, sportuji, zabývám se různými sběratelskými koníčky, čtu, píšu, věnuji se své paní…

Jak dnes s odstupem času vzpomínáte na svou politickou kariéru?

Minulostí se celoživotně příliš nezaobírám, nelze na ní totiž nic změnit. Ovšem na eleganci, s jakou se nám podařilo rozdělit stát a měnu, a na restituční zákon, který vrátil statisícům lidí majetek, bych zřejmě mohl být pyšný. Ale jak říkám, nepotrpím si na sentimentální vzpomínání.

Nemůžu se nezeptat psal se rok 2006, setkání se zubaři a vaše facka panu Rathovi, která byla například Brity o pár let později považována za jednu z nejlepších politických rvaček… Jak to s odstupem času hodnotíte?

Nijak. Chtěl jsem ztrestat Rathovu urážku mé tehdejší ženy, učinil tak a tím to pro mě skončilo.

Probíhající prezidentská kampaň co si o ní myslíte? Kdo je vám sympatický, koho byste si na Hradě dovedl představit, a koho určitě ne?

Už léta se k politické situaci a politikům vyjadřuji jen a jedině na svých webových stránkách. Kdo má zájem o tyto mé názory, nechť do nich nakoukne.

Co vás přimělo k napsání pokračování knihy Saturnin se vrací?

Nabídka z nakladatelství, zda bych se do toho nechtěl pustit. Což byla výzva, kterou nešlo odmítnout.

Přece jen Saturnin je dnes již klasika, nebyla to více než odvaha, pustit se do pokračování příběhu z pera Zdeňka Jirotky?

Bral jsem to jako výzvu, se kterou je nezbytné vypořádat se co nejlépe. S každým svým činem v životě člověk nese svoji kůži na trh, to je riziko každého podnikání. A bez odvahy v podnikání by nevzniklo nic.

Komu je vaše knížka určena? O čem vypráví? Jak vznikalo pokračování? Kde jste čerpal námět?

Pokračování je natolik pokračováním původní knihy, že je tak jako ona určena široké škále čtenářů, vlastně všem. Též obsahově je podobné jde o historky z prázdninového pobytu v dědečkově domě a vložená vyprávění. Knihu jsem psal s přestávkami asi deset měsíců a náměty jsem čerpal ze života a vyprávění svých rodičů. Postavy a jejich charakter jsem se snažil maximálně zachovat, přidal dvě nové a trochu si pohrál s vývojem mladého Milouše.

Co vás přimělo přidat si do svého životopisu v kolonce „povolání“ spisovatel?

Do kolonky „povolání“ si píšu „rentier“, tedy důchodce. Ostatní přidávají novináři. Ovšem píšu celoživotně, ale málokdy něco vydám, neboť pro mě napsáním textu ta tvůrčí, tedy zajímavější část práce končí. Ale zdá se, že příští rok se pár mých knih na pultech objeví…

Jak u vás probíhá proces psaní? Děláte si poznámky, které pak zpracujete, nebo si například v určitou hodinu sednete a popustíte uzdu své fantazii?

To druhé platí. Sednu a začnu psát. Opravuji či přepisuji napsané jen zcela výjimečně.

Kdo byl vaším prvním kritikem, komu jste dal pasáže z pokračování Saturnina přečíst jako prvnímu?

Moje paní. Napsala o tom dokonce stať Strasti manželky spisovatele, kde popisuje, jak trpí při tom, když se děj knížky dozvídá po kouscích a přeházeně.

Jste lékař, stomatolog. Co vy a zubař, navštěvujete zubní ordinaci pravidelně? Bojíte se zubaře?

To už bych si ani netroufl říct. Naposledy jsem byl coby stomatolog v ordinaci začátkem února 1990. Zubaře ovšem navštěvuji pravidelně a nikdy jsem se návštěvy či nějakého zákroku nebál a nebojím.

Žijete v Zábřehu, proč ne v Praze, v centru dění?

Protože Zábřeh a jeho okolí je „krajina mého srdce“. Znám tu každou mez, každý kámen, každou pěšinku, jsem součástí zdejší přírody.

Čím jste chtěl být jako dítě? Jaké povolání si nedovedete představit, že byste vykonával?

Toužil jsem být hoteliérem, což způsobily známosti mého otce. Ten také způsobil, že neopovrhuji žádným povoláním, žádnou prací a vždy tvrdím, že kvalitní čistič kanálů je mnohem prospěšnější než nekvalitní vysokoškolský profesor.

Stalo se vám, že jste v životě něco „prošvihl“, co už se nedalo vrátit zpátky?

Jistě mnohokrát, ale jak už jsem řekl, minulost neřeším, neboť na ní nelze nic změnit, budoucnost taktéž ne, neboť je nepředvídatelná, takže se naplno věnuji současnému žití. Tady a teď.

Věříte na zázraky?

Na zázraky nevěřím, já na ně spoléhám.

Řídíte se instinktem, nebo rozumem?

Tak půl na půl a s přibývajícím věkem začínají převládat instinkty.

Co neumíte, ale chtěl byste umět?

Dokonale německy. Ale pracuji na tom.

Koho obdivujete?

Všechny, kteří se dokážou postarat o sebe a svoji rodinu. Kdyby tak činil každý…

Co byste rád udělal, ale neustále to odkládáte na neurčito?

Nepatřím mezi „odkládače“, a to zvláště nepříjemné práce ne. Nejlepší a nejrychlejší způsob, jak se jí zbavit, je totiž udělat ji.

Existuje něco, bez čeho se ve svém životě neobejdete?

Neobejdu se bez pohybu v tom širším slova smyslu. Bez každodenního procvičování těla i ducha. 

Jaký dárek, který jste kdy dostal, vám udělal největší radost?

Mně udělá radost každý dárek, který je věnován z lásky, byť je to drobnost.

Dokážete dělat kompromisy?

Bez těch se nikdo v životě neobejde. Jen je třeba mít vytyčenou pevnou hranici, za kterou se už neustoupí.

Co vám z dětství schází? Existuje něco, co byste si chtěl z té doby přenést do současnosti, ale už to jednoduše nejde?

Ne, takto já neuvažuji. Žiji přítomností a tu se snažím co nejvíce si zpříjemnit a prožít naplno.

Jaké jsou vaše dobré vlastnosti? A které špatné?

Tak to je otázka pro mé okolí, nikoliv pro mě. Já introspekci nepodléhám.

Každý potřebuje občas „vypnout“. Jak si nejlépe odpočinete?

Prací na zahradě. Procházením se po lese. U sklenky dobrého vína. Spánkem.

Hrajete na nějaký hudební nástroj?

Hrával jsem postupně na klavír, na trubku a na flétnu, ale uživil bych se tak těžko. Ačkoliv jednou v mládí při majálesu jsem dostal skvěle zaplaceno, a to se slovy, abych okamžitě přestal hrát.

Kde rád trávíte dovolenou?

Na zahradě doma, v okolních lesích, ve vinařských oblastech Rakouska.

Byl jste někdy u kartářky, věříte v astrologům?

Nebyl a horoskopy nečtu. Co kdyby se nemýlily?

Jaký jste řidič?

Vzhledem k tomu, že jsem řidič takzvaně „vyježděný“, který jezdí neustále, tak snad uspokojivý.

Umíte vařit? Co? Komu vaříte?

Vaření a stolničení patří mezi mé velké koníčky. Však jsem již před lety vydal kuchařku a příští rok by měla vyjít další, s názvem Labužníkem na plný úvazek, kterou jsem napsal se svojí paní. Také chystáme se Zbigniewem Czendlikem Farskou kuchařku, už se na ní pracuje. Vařím jak pro moji paní a pro sebe, tak pro přátele.

Co a koho byste si vzal na pustý ostrov?

Knihu Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) a svoji paní. A kdyby tam připlulo i pár beden vína…

Je nějaké heslo, rčení, moudro, kterým se celý život řídíte?

Verši Williama Blakea (ve vlastním překladu): Zemi vidět v malém zrnku písku, krásu nebe v kvítí na lučině, nekonečnem plnit z dlaní misku, věčnost umět prožít ve vteřině…

Co vás v poslední době trápí?

Nic.

Kdo je Miroslav Macek?Narodil se v Litomyšli 7. prosince 1944 ve znamení Střelce. Absolvoval Lékařskou fakultu UP Olomouc v roce 1967. Pracoval v několika zubních střediscích, poté jako konzultant zahraničních firem. Nyní je v důchodu. Otec Alois, kamenosochař, matka Marie, obchodní úřednice, dcera Alexandra, syn Miroslav, vnoučata Veronika, Daniel, Kamila, Jan, Tomáš. Žije v rodinném domě v Zábřehu.

Autor: Hana Porebská

7.1.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Specialisté analytici, metodici v oblasti politiky firem a veřejné správy Vrchní referent/rada - specialista ESF projektu "Efektivní služby zaměstnanosti", KrP v Plzni. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plné znění oznámení o vyhlášení výběrového řízení včetně potřebných formulářů pro podání přihlášky naleznete na https://portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera pod příslušným místem pracoviště a č. j. UPCR-2018/2018/26878-78099810., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 25. března 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Plzni, Kaplířova 7, 320 73 Plzeň, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@pm.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID: 6gyzph2. , , Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“, a „Výběrové řízení pod č. j. UPCR-2018/26878-78099810“.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - krajská pobočka v plzni, kontaktní pracoviště domažlice, Msgre. B. Staška, č.p. 265, 344 01 Domažlice 1. Informace: Www.portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 26 570 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ředitel/ka Základní školy a mateřské školy Meclov, příspěvkové organizace. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační předpoklady uchazeče:, Vzdělání a pedagogická praxe podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, délka praxe ke dni podání přihlášky 4 roky, organizační a řídící schopnosti, znalost školské legislativy a souvisejících předpisů, občanská a morální bezúhonnost, dobrý zdravotní stav. Jmenování na vedoucí pracovní místo je na období 6 let., Nástupní plat 26 570,-Kč - 33 930,-Kč (platové zařazení je dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů ve 12. platové třídě platové tabulky č. 5.) , možnost osobního ohodnocení a příplatků. Plat záleží na dosaženém vzdělání a délce praxe., Obsahové náležitosti přihlášky:, Přihláška - jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontakt, datum a podpis (vhodné uvést e-mail, ID datové schránky, mobil)., Úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce)., Doklad o celkovém průběhu zaměstnání rozhodném pro výkon pracovního místa ředitele/ky, v souladu s § 5 zákona č. 563/2004 Sb. potvrzený posledním zaměstnavatelem a doklad o délce pedagogické praxe., Životopis psaný vlastní rukou, Návrh koncepce dalšího rozvoje Základní školy a mateřské školy Meclov, příspěvkové organizace (maximální rozsah 5 stran strojopisu formátu A4)., Výpis z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců) nebo doklad o jeho vyžádání., Čestné prohlášení podle § 4 odst. 3 zákona 451/11991 Sb., ve znění pozdějších předpisů., Lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti uchazeče k výkonu vedoucí funkce (ne starší 2 měsíců)., Písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto konkurzního řízení., , Předpokládaný termín nástupu: 1. 8. 2018 , , Písemné přihlášky do konkurzu doručte nejpozději do 10. 4. 2018 do 13.00 hodin v obálkách označených "KONKURZ ZŠ a MŠ Meclov - NEOTVÍRAT" na adresu:, Obec Meclov , Meclov 137, 345 21 Meclov , Případné dotazy na tel. 602972553.. Pracoviště: Obec meclov - zš a mš, 345 21 Meclov. Informace: Pavlína Kaufnerová, +420 379 428 822,602 972 553.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátor výroby, manipulant. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Agenturní zprostředkování - stauner palet s.r.o., Možno též třísměnný provoz nebo turnusy., Nutný telefonický kontakt - 9,00 - 16,30 hod.. Pracoviště: B.f.kontakt plzeň s.r.o. - agenturní zprostředkování stauner palet s.r.o., 345 01 Mrákov. Informace: Jiřina Marková, +420 734 208 512.

Management - Nejvyšší představitelé středních společností a 22 160 Kč

Nejvyšší představitelé středních společností a institucí Ředitel/ka správy soudu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, 28. pluku 1533/29b, 100 83 Praha 10 - Vršovice, , Požadujeme:, státní občanství ČR, praxe ve vedoucí pozici, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, manažerské a komunikační dovednosti, schopnost motivovat a organizovat, trestní a morální bezúhonnost, , Nabízíme:, - 5 týdnů dovolené, - 5 dnů indispozičního volna, - stravenky, - možnosti dalšího osobního rozvoje a vzdělávání, - příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, - příspěvky z FKSP na další kulturní a společenské akce, - jistota stabilního zaměstnání, , K přihlášce k účasti ve VŘ přiložte:, - strukturovaný profesní životopis, - souhlas se zpracováním osobních údajů dle zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, , Náplň práce:, - zajišťování provozu soudu po stránce hospodářské, personální, materiální a finanční, - zpracování rozpočtu soudu, - zajišťování řádného chodu soudních kanceláří, - provádění metodického a odborného řízení správy soudu, - provádění kontrolní činnosti oddělení správy soudu, - vytváření a schvalování ekonomických rozborů na základě požadavků nadřízených orgánů, - podílení se na vypracování rozvrhu práce soudu, - zadávání veřejných zakázek soudu a jejich vyhodnocování, - vyřizování personálních věcí zaměstnanců, - vyřizování stížností, , Strukturovaný profesní životopis zasílejte na e-mailovou adresu. Pracoviště: Obvodní soud pro prahu 9 - 001, 28. pluku, č.p. 1533, 100 00 Praha 10. Informace: Lukáš Bernat, +420 251 443 243.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne 19. března 2018
4

Pochyby o dění v Rusku, staronová slovenská vláda a Babišův útok: Vteřiny dne

Zakladatel IKEA Ingvar Kamprad
5

Zakladatel firmy IKEA šokoval švédskou charitu. Odkázal jí 475 miliard

Motoráčky spolknou devět milionů. Bude jezdit "Švestkovka" i ve všední dny?

Krajský úřad Ústeckého kraje i letos podpoří turistické tratě do Zubrnic či přes Středohoří. Dopravu na turistických tratích totiž financuje několika miliony ročně.

Omezování svobod, nulová konkurence. Takové byly ruské volby podle OBSE

Jak uvedla mezinárodní Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), letošní prezidentské volby v Rusku „probíhaly ve velmi kontrolovaném právním a politickém prostředí, v němž byl neustále vyvíjen tlak na kritické hlasy“.

Opavský Kayamba: Kouč Petržela? Toho pána znám už z Baníku, pro mě je to rasista

Pořádně naštvaný byl záložník opavských fotbalistů Joel Kayamba. Vytočil ho výrok zlínského kouče Vlastimila Petržely po nedělním prohraném utkání s Plzní směrem ke konžskému obránci Jonathanu Bijiminemu.

AKTUALIZOVÁNO

Ťien-ming je opravdu stíhaný a ve vedení CEFC končí, potvrdili Číňané Zemanovi

Prezident Miloš Zeman si po mnoha dnech, kdy úřady začaly stíhat jeho poradce a šéfa čínské společnosti CEFC Jie Ťien-minga, ověřil, že dosavadní zprávy byly pravdivé. Potvrdila to dnes prezidentská kancelář.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT