Důvody k otevření knihkupectví jsou podle nich ovšem i dosti pádné a racionální. "Z hlediska uskutečněných prodejů je knižní trh zcela závislý na předvánočním období. Téměř ve všech zemích světa jsou knihkupectví zavíraná až jako jedny z posledních. Úplnou uzávěru má v této chvíli pouze Velká Británie a Rakousko. "Žáci v nově otvíraných školách, ale i ti doma, potřebují kupovat knížky a číst. Kniha je relativně dostupný vánoční dárek, tedy zboží, kterého se před Vánoci prodává mnoho kusů, a e-shopy tak kapacitně nemohou knihkupectví nahradit.

Nakladatelé na skladě nemají celou řadu svých titulů, které leží v uzamčených knihkupectvích. Knihy jsou totiž „komisní zboží“. Jedná se tak o bezprecedentní zásah do vlastnických práv nakladatelů," vzkazují členové Svazu českých knihkupců. 

Promlčeno - Robert Sedláček
Co člověk z hlavy nedostane. Sedláček představuje plakát ke krimi Promlčeno

Podle nich hrozí nenávratné snížení počtu kamenných knihkupectví, kterých je v celé ČR pouhých 500. Jedná se o nepatrný zlomek maloobchodních prodejen a vliv otevřených knihkupectví na šíření epidemie je podle nich marginální. "Nebylo předloženo žádné odůvodnění, které by prokazovalo, že knihkupectví jsou rizikovým provozem. Naproti tomu v supermarketech zůstávají oddělení s knihami otevřená," uvádějí členové svazu. Dodávají, že plně podporují snahu vlády chránit zdraví občanů. I některé kulturní statky, a stejně tak životy drobných podnikatelů, ovšem podle nich stojí za ochranu a případnou výjimku. 

Předseda svazu Martin Vopěnka přidává i osobní postřeh: „Za třicet let, co podnikám v knižním oboru, jsem nikdy v knihkupectví neviděl takový nával lidí, jaký jsem zažil minulý týden ve výdejně Alza v Holešovicích.“ Jak říká, plošná opatření, která nezohledňují provozní podmínky, mají malý význam preventivní, ale mohou mít nevratné likvidační dopady existenční.