Jak jsme žili, z čeho jsme jedli, čím svítili a jaké hračky nosili tajně do školy? O tom vypovídají rozličné výstavy.

V Uměleckoprůmyslovém museu mohou nejen babičky vzpomínat hned dvakrát. Třeba na Krásnou jizbu. Asi leckdo si vybaví modrotiskové ubrusy, houpací křesla či kávové soupravy provázející jeho dětství.

„Působila jako arbitr účelného a vkusného bydlení a svými aktivitami pronikla do každodenního života tisíců domácností,“ říká autorka výstavy Lucie Vlčková o kolekci ze sbírek muzea i sbírky Tomáše Sanetrníka. Až do 20. ledna je tu k vidění i důstojná vzpomínka na módní salon meziválečné české společnosti: Hany Podolské. Oblékala celebrity Růženu Naskovou, Olgu Scheinpflugovou, Adinu Mandlovou či první dámu republiky Hanu Benešovou.

Filmové retro

Retro biják 60. 90. let v Tančícím domě se ohlíží za érou domácích filmů a seriálů. Zatím ho vidělo téměř 35 000 návštěvníků, pro velký zájem bylo prodlouženo do 21. října. Ve čtyřech patrech si můžete připomenout 200 originálních kostýmů, fotografie i rekvizity ze sedmdesáti snímků.

Třeba pážecí kostým, který s velkou grácií nosila Jana Brejchová jako Eliška v Noci na Karlštejně, rozkošné pletené oblečky a ikonický Velorex z komedie Vrchní, prchni!, historicky první selfie tyč, kterou třímala Iva Janžurová ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové!, stylizovanou scénu s razítkem z oscarových Ostře sledovaných vlaků či nesmrtelný sci-fi seriál Návštěvníci, který oživují nápadité kostýmy a superpočítač CML neboli Centrální Mozek Lidstva.

Design 60. let

Pod jménem Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě je až do 29. září k vidění i drobná výstava v galerii Českých center. Vznikla ve spolupráci s Polským institutem a je věnovaná československému a polskému designu 60. let. Najdete tu předměty každodenní potřeby, nábytek, hračky či elektrické spotřebiče ze sbírek Jana Jeništy a Filipa Speka.

Jen namátkou mixer Eta Mira zkraje 70. let, stařičký projektor na 8mm film, přenosné tranzistoráky, vázy či popelníky. Připomínají, kolik společného jsme se sousedy východního bloku měli i fakt, že navzdory ekonomickým nesnázím dokázali jejich autoři zaujmout i v zahraničí. Za zmínku stojí, že v téže galerii potkáme od konce října výstavu o fenoménu české hračky.

Mimochodem, drobné, ale působivé ohlédnutí v obdobném duchu najdeme v Chebu. Zdejší Retromuseum specializující se na socialistické podniky, jejichž výrobky osvěžily dobový design, nabízí až do 30. září výstavu ETA umění (a) spotřebiče. Připomíná klíčový podnik Elektro-Praga, kde působil i jeden z nejvýznamnějších českých designérů 20. století Stanislav Lachman.