Devatenáct výstav přinese 18. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle. Stěžejní expozicí bude v zámeckém pivovaru výstava Krásy českých zemí v akvarelech z Lichtenštejnských knížecích sbírek, také Městská galerie Litomyšl vystaví díla z prestižních Lichtenštejnských knížecích sbírek. Některá uvidí veřejnost vůbec poprvé.

Moderní umění přinese projekt Plán B. V ulicích Litomyšle se objeví desítka děl současných umělců. „Pozvali jsme české umělce a dva z Rakouska. Umělecká díla ve veřejném prostoru opět nebudou klasické sochy, ale půjde o instalace a jedno bude dokonce ve formě audia. Spektrum současného umění je široké a rozhodli jsme se ho v Litomyšli představit,“ sdělila ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková.

Svoje díla do města přivezou výtvarníci Jiří Černický, Petra Nováková – Ondreičková, Jan Pfeiffer nebo Mark Ther, který vystaví dílo Bábovka. Kontroverzní bude instalace rakouských umělců Markuse Hiesleitnera a Franze Tiška. „Používají materiály, které už jednou použité byly a transformují je do svých soch. Pro Litomyšl připravili Asfaltové iglú. Jde o dřevěnou konstrukci, která má formát SUV auta. Konstrukci pokryjí asfaltovými kusy ze silnic. Dílo bude hodně diskutované, i když je velmi příjemné,“ přiblížila instalaci Zuzaňáková.

Poslouží i jako prolézačka

Asfaltové iglú má podle ředitelky galerie hravý rozměr, děti ho využijí i jako prolézačku. „Když ho instalovali ve Vídni před svojí galerií, tak z něho večer nemohli vyhnat děti,“ podotkla ředitelka.

Iglú se objeví příští týden mezi piaristickým chrámem a regionálním muzeem. Sehnat materiál na stavbu nebylo tak jednoduché, jak se mohlo zprvu zdát. Galerie sháněla kusy asfaltu, ale nikdo se na výzvu neozval. „Asfalt jsme sehnali na skládce 30 kilometrů od Litomyšle. Trvalo nám to dva měsíce. Dílo bude kontroverzní,“ uzavřela Zuzaňáková.

Další výstavy Smetanovy výtvarné Litomyšle představí tvorbu geniální sklářky Ludviky Smrčkové, Toyen, Jiřího Pačinka, Ludmily Jandové nebo Stanislava Kolíbala.