V první sérii se diváci setkali s historií a osudy zástupců rodů Kinských, Schwarzenbergů, Lobkowiczů i Colloredů. Tím, že nechali nahlédnout do svých životů, mnohé nadchli galantností, šarmantností, ochotou, zábavností a zejména neutuchající snahou o renovaci svých majetků ve smyslu jejich zachování pro příští generace.

Česká televize. Ilustrační foto.
Česká televize představila podzimní nabídku. Cílí na cestopisy i výročí revoluce

„Na jejich příbězích je vidět, že ač museli snášet příkoří během totalit, nesložili po revoluci ruce do klína, nevzdali se svých cílů. Udržují odkaz svých předků, nemají ve zvyku si stěžovat a o svých životech vyprávějí navzdory nelehkým osudům s nostalgickou pokorou. To je, myslím, velice pozitivní zpráva pro diváky napříč všemi spektry,“ uvádí režisérka Alena Činčerová.

Do natáčení cyklu se pustila právě proto, aby splatila dluh členům naší aristokracie. S vědomím toho, že cokoli se šustne například o britské královské rodině, žije tím nejenom britská společnost. O české šlechtě toho ale až tolik netušíme, přitom o ní je co vědět a znát.

Hraběnka v roli myčky nádobí

„Většina z těch, co neemigrovali, byli vězněni, jejich potomci nesměli studovat, museli vykonávat ta nejpodřadnější zaměstnání. Například hraběnka Eleonora Bubnová z Litic myla nádobí v dietní jídelně u Bumbrlíčka. Byla šťastná, když se časem vypracovala na servírku a nosila denně sedmnáct obědů na jednom tácu. Hrabě Ludvík Belcredi po propuštění z tábora nucených prací jezdil s brněnskou tramvají a baronka Josefína Hildprandtová zase pracovala v Mototechně,“ doplňuje Alena Činčerová.

Iveta Toušlová s kolegou z „Toulavky” Josefem Maršálem.
Moderátorka Iveta Toušlová: Toulavka je poznání i bobřík odvahy

Průvodcem pořadu je stejně jako v první sérii František hrabě Kinský. „S některými zástupci šlechtických rodů, o nichž jsme v této sérii točili, jsem se ani moc neznal předtím jsme se setkali třeba jednou dvakrát. O to příjemnější chvíle jsem s nimi zažil. Někteří nás pustili do soukromí více, jiní méně, ale ve výsledku jsme, myslím, byli všichni spokojeni. Oceňuju, že se neuzavřeli a dali společnosti něco ze sebe,“ říká František hrabě Kinský.

Pokora a noblesa

Hned v prvním dílu o Bubnových z Litic mimo jiné hovoří s již zmiňovanou doyenkou rodu, paní Eleonorou, která si celý život přála, aby na něj Bubnové nikdy nezapomněli. „Chci poděkovat všem hodným, dobrým, laskavým a slušným Čechům za všechno, co jsem tady s nimi mohla prožít. Ať jsou šťastní a říkám jim ahoj!“ vzkazuje divákům paní Eleonora, která se už ale premiéry snímku bohužel nedočkala.

„Před všemi potomky šlechtických rodů, kteří se rozhodli vrátit zpět na svá rodová panství a navracet jim znovu život, se hluboce skláním. Přestože prošli neuvěřitelnými příkořími, není v nich pocit křivdy, ale naopak obrovská pokora, noblesa, úcta k tradicím i vědomí povinnosti navazovat na odkaz předků,“ dodává kreativní producentka Lenka Poláková.

Hrabě František Kinský (vlevo).
Hrabě František Kinský: Vrátil jsem své předky domů

Jednotlivé díly Modré krve lze sledovat vždy ve čtvrtek večer na ČT2. „Druhou řadou bychom končit nechtěli. Pokusíme se ještě o natočení jedné série,“ dodává Lenka Poláková, podle níž sledovalo první řadu cyklu přes 420 tisíc diváků starších patnácti let. Zařadil se tak k nejsledovanějším pořadům České televize vůbec.