TAK CUDNĚ, NEVINNĚ

Na obalu vánočního CD vypadáte, jako když jdete poprvé ke svatému přijímání… Nevinně.
(smích) To byl záměr pana producenta Michala Hrubého ze Studia DVA, který – krom toho že produkuje krásný představení činoherní i muzikálový, vymyslel toto CD. Asi před rokem řekl, že je škoda, že nevydávám CD, když mám pěkný hlas.
„Ale to už se dnes nedělá. Bylo by s tím moc práce a nehrajou mě rádia…" A on: „To je jedno." Takže jsme si pro radost udělali CD „Až do nebe". Já nečekala, s jakým nasazením do toho všichni půjdou pracovně i investičně. Máme krásnej obal, snovej, cudnej, jak jste řekl.

Která písnička vám na něm dala nejvíc zabrat?
Paradoxně klasiky „Chtíc aby spal" a „Tichá noc", ač jsem je už zpívala víckrát. Zpívat je živě je jedna věc, zazpíváte je a jsou pryč. Ale zaznamenat je na CD, abyste si je pak chtěl poslechnout ještě jednou, je náročný.

ŠTĚSTÍ NA PRODUCENTA

Měla jste při natáčení štěstí?
Měla. To CD totiž producentsky zaštiťoval, pomáhal mi s výběrem písní i obal dělal Michal Hrubý.

A hudebně?
Aranžmá obstaral Kryštof Marek, skvělej autor i dirigent. Napsal i celou jednu píseň, duet s Karlem Gottem – hudbu a text. Psal i dva další texty, titulní „Až do nebes", tradiční anglickou baladu, a „Já povím vám příběh" na hudbu písničkářky Joni Mitchell. Další čtyři texty mi napsal Ruda Kubík, můj kamarád.
Je tam dvanáct písní: jeden původní duet, jedenáct věcí převzatých. Pět jich tu už někdo zpíval, nebo jsou to klasiky. Třeba „Chtíc aby spal", která k Vánocům patří. Těch šest nových textovali Kryštof s Rudou.
Krom toho, že tam byl Kryštof na aranžmá, jsem si dovolila ten luxus, měla hudebního režiséra na zpěv.
V „Ledovém království", když jsem vyhrála konkurz a zpívala Elsu, se mnou ve studiu byl můj kolega Ondřej Izdný. Máme stejnou školu u pana profesora Klezly, kterýho miluju.

TO TRÁPENÍ MĚLO SMYSL

A já ve studiu pochopila, že máme stejnou techniku i stejný vedení: řekne mi drobnost a já to udělám. A vede mě tak, že jsem zpívala jinak, než běžně na nahrávkách zpívám. Dostal ze mě i jinej výraz, a vlastně jsme se s tím dost „prděli", ale mělo to smysl. A tak jsem si řekla, že kdybych něco točila, jedině s ním. Má na to ucho, že když slyším nahrávky, který točím s ním, už si nevadím. Je tam vše, co bych tam chtěla mít. Nikdo jinej to ze mě nedokáže dostat.
Já byla šťastná, že mě na tom CD vedl. A výsledek je, že všichni, co moje vánoční CD slyšeli, řekli, že zpívám jinak, že je to baví. Má to krásnou atmosféru. Myslím, že v sobě ty emoce mám, nedá se jich zbavit. Ale těm klukům se je podařilo ze mne dostat. Abych uměla emoce předávat na pódiu, to je pro mě největší úkol. Ale ještě nikdy se mi to nestalo na CD. Mám pocit, že na tomhle to vyšlo. Jsem hrozně vděčná těm, kteří mi pomohli. Dali mi to nejcennější, co mají: svůj čas. Když jsme šli do finále, trošku se nestíhalo. Ale dělali jsme třeba i do pěti do rána. Je neuvěřitelný, že to pro vás někdo udělá! Vlastně se k CD chovali, jakoby bylo jejich, a je to na něm znát. Z reakcí na něj jsem šťastná, ale vím: není to má zásluha, ale všech lidí, kteří na CD dělali, ač už nemuseli.

Jak si duet chválil Karel Gott? On jen tak do něčeho nejde…
Je profík, naposlouchal si to. Jsem jeho letitá obdivovatelka, on je nejvíc hoden obdivu nás všech, je báječnej… Všichni víme, že prodělal minulej rok ošklivou nemoc a když jsem začala připravovat vánoční CD, byl v rekonvalescenci. Nechtěla jsem ho zatěžovat.

KAREL GOTT JE JEŽÍŠEK

Když se mě producent Michal Hrubý ptal, jestli na CD chci duet, říkám: „Ráda, ale pro mě na vánoční cédéčko v úvahu připadá jediný člověk, pan Karel Gott. On teď asi nezpívá, ale bez něj to nemá smysl. Pro mě je symbol Vánoc, od dětství ho poslouchám u štědrovečerní večeře. V devatenácti jsem na něm trochu ujela a mám všechna jeho cédéčka. Miluju jeho hlas, Ježíšek rovná se pro mě Karel Gott.
Občas jsme byli v kontaktu během jeho rekonvalescence i nemoci. Po jednom telefonátu mi řekl, že se těší na spolupráci. To byla chyba! Já na to: „Karle, když jste to navrhl, já bych vám to běžně neřekla, ale dělám vánoční CD. Mít vás tam by pro mě bylo nejvíc."
„Do budoucna ani do minulosti pro mě nemůže být víc než mít duet s Karlem. Když už to tak máte od dětství, že je někdo pro vás symbol něčeho – a ještě na vánoční cédéčko…" říká Deníku Monika Absolonová. „S Karlem už jsme duet nazpívali, ale tohle je něcoz oblasti sci-fi!"
„A Karel řekl že jo, ale že to je těžký. Že z převzatých věcí už všechno nazpíval… Tak jsem poprosila Kryštofa, jestli nezkusí něco napsat. Ale s tím, že kdyby se to Karlovi nelíbilo, necháme to plavat.
Ale jemu se to líbilo, jen měl pár připomínek. Kryštof je vzal, do toho si Karel vymyslel druhej hlas… Tak jsme se dohodli, já si pro něj dojela, odvezla ho do studia, vezla ho paki zpátky domů… S radostí jsem byla taxík Karla Gotta.

A výsledek?
Poslechněte si na mém CD píseň „Zlatý sníh". Karel opět nezklamal v nasazení. Víte, buď to člověk v sobě má, anebo ne. A on to má!

Jak jiné pro vás budou doma Vánoce s malým synkem?
My už je měli loni, ale to byl miminko ležící. Teď je to prcek, který se snaží objevovat cokoli. Už máme vánoční stromeček, ale zatím ho neshodil. Včera čerstvě udělal šest kroků, to je velkej pokrok. Uvidíme, já se na Vánoce moc těším. Ježíšek už je připraven, na Tadeáše, je to jedinej člen domácnosti, na kterýho je náš Ježíšek připraven (smích).

DÁRKY SYNA MUSÍ BAVIT

Takže zatím není těžké pro synka vymyslet dárek?

Ne ne. Díky narozeninám jsme zjistili, že nemá smysl, aby dárků měl moc. Stejně si je neužije, navíc už všechno má. Nepotřebuju mít přerozmazlený dítě, snažíme se, aby měl věci který ho baví.