Poprvé v historii dali organizátoři k dispozici celé jedno patro studia studentům a jejich představám o užitém umění. Openstudio Šporkovský palác v Hybernské ulici dává nahlédnout na jednotlivé studentské vize o budoucnosti a prototypy nejrůznějších výrobků. Vedle prezentace školních ateliérů tu má své místo produktový design.

Úplně poslední kolekce

Za pozornost určitě stojí lehce morbidní „The very last Collection" porcelánové značky maestrokatastrof, zbrusu nová čokoládová kolekce dívčího dua Rozbíjím se nebo zvířecí koberce od Heleny Dařbujánové. Openstudiu bude patřit i několika projektům značky Puma, které jsou šetrné k životnímu prostředí, dále i novým kolekcím předních českých návrhářů, Moniky Drápelové, Muset Pavla Ivančice, šperkářkám Markétě Richterové nebo Věře Novákové. Speciální výstava Talent Cards ukazuje tři módní a tři produktové designéry, kteří dostaly šanci na bezplatné prezentace. Vybráno bylo studio Tobyšlo, Janja Prokič a návrhářka Karolína Juříková.

Superstudio Clam-Gallasův palác láká na představení instalace hlavního zahraničního hosta, španělské designérky nábytku Patricia Urquiola. Své představy o luxusu poodhalí v historických prostorách paláce i pořadatelé Jana Zielensky a Jiří Macek v rámci stejnojmenné výstavy. Unikátní je téže prezentace nové kolekce kabátů Liběny Rochové a Denisy Nové .

Italský design v Kafkově paláci

Fanoušky italského nábytku potěší Kafkův dům, který se zaměřuje na italský design v rámci spolupráce s italsko-českou obchodní a průmyslovou komorou. Pro děti je v přízemí budovy, kde se nachází Galerie umění pro děti, umístěna interaktivní výstava Hraj design.

Chybět nebudou ani módní přehlídky. Ty se konají od čtvrtka v Kostele sv. Šimona a Judy. Premiér Fashion Week se zaměřuje na autorskou tvorbu a dává prostor jak českých tvůrcům, tak i zahraničním značkám. Nové kolekce představí Klára Nademlýnská, Chatty, ve společném projektu Leeda a slovenská Novesta, ale i slavný americký designér Jeremy Scott, jenž navrhuje excentrické kolekce pro značku Adidas. Součástí akce je i odpočinková tribuna z dílny Maxima Velčovského, která stojí v dolní části Václavského náměstí.

Janja Prokić: Moderní design má dnes nejen funkci, ale i duši

Mezi mladé designéry, kteří představí své projekty na 14. ročníku právě začínajícího Designbloku, patří i šperkařka, designérek a výtvarnice Janja Prokić, která je původem ze srbského Bělehradu. V Praze žije od roku 1993. Vystudovala malířství ve studiu Vladimíra Krepla na pražské AVU, v současnosti studuje Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. „Na dnešním designu se mi líbí, že není už jen funkční, ale má příběh a duši," říká.

Jaký je Váš letošní koncept?

Projekt se jmenuje Super Powers, Vybrala jsem si pět zvířat, které se mi líbily svoji symbolikou, a udělala z nich kolekci věcí, které pomohou, nebo člověka doplní, když mu chybí některá síla, způsob přemýšlení nebo určitá vlastnost, která by mu pomohla jednoduše vyřešit problém a provázela ho životem.

Která zvířata patří do této pětice?

Je to liška symbolizující ženskou magii. Současně je průvodkyní duše na cestě ke smrti. Vyzařuje z ní divokost. Ze všech zvířat mi byla nejbližší, proto je v mé tvorbě taky dominantní. Další je bobr jako budovatel. Převzala jsem si jeho vlastnost ve smyslu schopnosti budovat život, ne shromažďování hmotných věcí. Medvěd je pak symbolem mateřství, ochranářství a snění. Sokol má zase nadhled nad životem a schopnost se povznést nad situaci. Poslední z pětice je kůň, který má symboliku lásky, nespoutanosti a jisté solidarity.

Jaké jste použila materiály?

Kolekci tvoří pět hlavních velkých tématických kusů, které jsem poprvé tepala, a jsou z mosazi, kožešiny a perel. U menších kusů to byly také perly, stříbro, hedvábí a kůže.