Mezi padesátkou institucí, jež se k festivalu připojily, nechybí ani Národní muzeum. Letos slaví 200 let od svého založení a velká část jeho programu bude toto jubileum připomínat.

Muzejní noc v Praze. Infografika."České muzeum hudby si připravilo pro své návštěvníky program s názvem Už 200 let společně ladíme, který je seznámí s historickými skladbami. Lapidárium pro změnu zaujme komentovanou prohlídkou a restaurátorským ateliérem v rámci doprovodného programu Již 200 let se staráme o kamenosochařské památky," vyjmenovala mluvčí muzea Kristina Kvapilová.

Doplnila, že program věnovaný jubileu chystá i Národní památník na Vítkově a Náprstkovo muzeum. Originální doprovodný program letos nabízí Muzeum Policie ČR, v němž si zájemci mohou zkusit pohyb v neoprenu pod vodou včetně komunikace s instruktorem. Nebudou chybět ani ukázky policejní práce a detektivní divadelní hra.

Pokusy se zmrzlinou i neviditelností

Muzeum hlavního města přichystalo graffiti workshop, v němž mohou účastníci legálně malovat spreji na vyhrazené plochy. Pokusy na nejrůznější témata od neviditelnosti po historii výroby zmrzliny si připravily Univerzita Karlova, ČVUT a Národní technické muzeum.

Řada programů je vytvořena přímo pro děti. "Čekají na ně nejrůznější workshopy a dílny, soutěže, divadelní představení nebo dobrodružné hry. Mohou se tak vydat například na tajuplnou stezku Lapidáriem a během plnění úkolů se seznámit s příběhem Bruncvíka," doplnila Kvapilová.

V Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského si zase návštěvníci vyzkouší, jak se píše neviditelným inkoustem.

Na trasu vyrazí i soutěžní autobus

Chybět nebudou ani tradiční festivalové autobusové linky s centrálním přestupním bodem na náměstí Jana Palacha poblíž metra Staroměstská. Celkem je připraveno deset linek s intervalem od pěti do patnácti minut, cestující je mohou využít zcela zdarma. Všechny spoje budou nízkopodlažní.

Dopravní podnik také v sobotu večer posílí provoz tramvají a déle pojede i metro. "Již 15 let jsme výhradním dopravcem Pražské muzejní noci. Abychom si toto jubileum připomněli spolu s návštěvníky letošní akce, připravili jsme pro ně soutěž," prozradila mluvčí Dopravního podniku Aneta Řehková.

Na některou z linek vyjede vůz Karosa Renault City Bus, který převážel účastníky muzejní noci už před patnácti lety. Kdo si v něm označí pamětní jízdenku a její fotografii pak pošle pražskému dopravnímu podniku, může vyhrát jízdu v historické soupravě metra.

Účastníci festivalu si mohou dopředu naplánovat program na celý večer v aplikaci Moje noc na webu www.prazskamuzejninoc.cz. Informace o noční otevírací době, výstavách, doprovodném programu i trasách autobusů získají rovněž v informačních stáncích. Ty budou stát v pátek odpoledne před budovou Národního muzea a v sobotu do půlnoci na náměstí Jana Palacha.