„Návštěvníci uvidí zhruba třetinu z více než šesti set prací. Bude to osobní a bezprostřední poloha autorovy tvorby, protože kresby jsou často myšlenkovou a zárodečnou formou jeho velkých realizací,“ uvedl spoluautor výstavy Michal Motyčka.

Interaktivní výstava fotek se bude konat od 1. do 28. dubna.
Výstava fotek v Jindřichově Hradci jinak: kdo je najde, vyhrává

Jednotlivé cykly – Pole, Znaky, Vejce, Fontána, Architektura, Landart, Figura, Zvěstování a Snímání z kříže – vznikaly postupně a splývaly s autorovým životem. V muzeu jsou obrazy vyvěšeny na grafitových stěnách, které plynule uvádějí návštěvníky z jedné situace do druhé.

Výstavu, která potrvá do 23. června, doprovází publikace s názvem Václav Cigler Kresby I. Pole.

Včetně skleněných děl

Muzeum vystavuje také umělcovy skleněné objekty. Přímo v sále Trojlodí jsou k vidění dva – Vejce a trojboký hranol Sloup. „Další Ciglerova tvorba ze skla od dubna zaplní prostory Arcidiecézního muzea Olomouc, v červnu se jí dočkají také obyvatelé Kroměříže. Zájemci je budou moci obdivovat na tamním zámku a v Květné zahradě,“ řekl ředitel muzea Michal Soukup.

Václav Cigler se narodil v dubnu 1929. Patří ke světově uznávaným autorům umělecké generace z 60. let 20. století. Tehdy na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě založil ateliér Oddelenie skla v architektúre. Cigler je průkopníkem konceptuálního vnímání skla jako výtvarného objektu ve světovém kontextu. Jeho tvorba se zaměřuje na plastické objekty z broušeného skla, návrhy a realizace světelných struktur a šperků, kresby, projekty do krajiny a kompozice pro architekturu. 

Exotické ovoce na olomouckém výstavišti Flora
Africké trhy v Olomouci lákaly na exotické ovoce i lahodné dezerty