"Počítáme s účastí deseti až dvanácti autorů. Věnujeme se také česko-americkému století, protože od roku 1989 navštívilo Prahu celkem 46 amerických spisovatelů. Při té příležitosti budeme promítat několik filmů s touto tématikou," doplnila organizátorka festivalu.

Irvine Welsh přijede do Prahy na čtyři dny a bude hlavním hostem festivalu. Kromě dvou večerů v Senátu navštíví Dejvické divadlo, kde zhlédne inscenaci hry Ucpanej systém na motivy svých povídek. Welshovi právě vychází nový román Kalhoty mrtvých chlápků (Dead Men's Trousers). Na podzim mu v češtině vyjde román Umělec na ostří nože (The Blade Artist); v obou rozvíjí další osudy hrdinů Trainspotingu.

Nejkradenější kniha

Román Kalhoty mrtvých chlápků je pátý v jeho trainspottingovské řadě. Welsh říká, že to bude závěrečná část. Trainspotting, vydaný v roce 1993, je surovou černou komedií o heroinových závislácích vzešlých z edinburghské dělnické třídy. Prodalo se ho přes jeden milion výtisků jen ve Spojeném království a údajně je to nejkradenější kniha v britské vydavatelské historii, uvádí webová stránka festivalu.

Kniha se stala krátce po svém vzniku světovým bestsellerem a zakrátko vzniklo v režii Dannyho Boyla její neméně slavné filmové zpracování s Ewanem McGregorem v hlavní roli feťáka Marka Rentona. Příběh je utvářen pomocí jednotlivých, částečně na sebe navazujících, povídek.

Odraze sebe samého

Trainspotting se stal symbolem cool nálady 90. let. Román rychle odsýpá, šokuje, je amorální, psaný hrubým, fonetickým slangem. V románu je silný autobiografický prvek, úvodní příběh je zasazen do Leithu, edinburghské přístavní čtvrti, kde se Welsh narodil matce servírce a otci dělníkovi v docích. Bylo mu něco přes 20 let, když se stal závislým na heroinu. Životy postav jsou do značné míry odrazem jeho samého.

Irvine Welsh je často nazýván nezvoleným vůdcem skupiny skotských realistů, v čele s Duncanem McLeanem. Jeho popularitu dokládá překlad jeho děl do mnoha jazyků a neutuchající zájem filmových tvůrců. Vedle románů napsal i několik divadelních her. V dubnu 2003 navštívil Irvine Welsh pražský festival spisovatelů, který byl věnován památce amerického spisovatele Williama Burroughse, ke kterému je Welsh často přirovnáván.