S úvodním slovem vystoupil anglista a překladatel Martin Hilský, který zdůraznil, že expozice pro něj není výstavou ke 400. výročí Shakespearova úmrtí, ale ke 400 letům jeho znovuzrození. Výstava bude otevřena do 17. května.

„Třiadvacátého dubna 1616 zemřelo jeho fyzické tělo, ale začal život posmrtný, který je daleko bohatší než jeho život pozemský," uvedl Hilský, který přeložil kompletní Shakespearovo dílo.

Význam Shakespeara

Expozice na osmi dvoustranných panelech představuje alžbětinského dramatika, který se stal významným a mnohostranným fenoménem světové i české kultury. Kromě informací o spisovatelově životě či vývoji shakespearovského kánonu nabízí i informace o českých shakespearovských překladech a inscenacích. Poukazuje též na význam Shakespeara pro české Národní divadlo. Nechybí ani příklady popkulturního rozměru Shakespearova odkazu, který představují například filmové adaptace Kennetha Branagha.

„Myslím, že je to velmi významné výročí a je dobré ho slavit. Kam se letos podíváte, tam se výročí slaví, a já si toho vážím. Především proto, že je to výraz obrovské tvůrčí energie. Na oslavách je nejcennější to, že Shakespeare inspiruje tvořivou práci, která v Čechách je," řekl Hilský.

Součást repertoáru

I čtyři stovky let od úmrtí nejslavnějšího světového dramatika tvoří jeho texty stálou součást repertoáru českých profesionálních divadel. Podle Institutu umění – Divadelního ústavu v Praze (IDU) nastudovala tato divadla komedii Sen noci svatojánské od roku 1990 padesátkrát, s více než čtyřmi desítkami uvedení následují Romeo a Julie a Hamlet. Přes třicet premiér měly hry Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy a Macbeth. Za stejnou dobu se na českých jevištích objevilo 22 nastudování Othella a dalších 20 premiér komedie Jak se vám líbí. V evidenci IDU se nachází celkem 38 Shakespearových titulů a jejich úprav.

Letní  slavnosti

Na tvorbu alžbětinského dramatika se zaměřují Letní shakespearovské slavnosti, nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřená na uvádění jeho děl. Trvá od konce června do začátku září a odehrává se v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu (a od roku 2007 i na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí) a také na hradech v Brně, Ostravě a Bratislavě.