Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naposled si zabruslím před domácím publikem

Praha /ROZHOVOR/ - S mistry ve svém oboru, Jozefem Sabovčíkem a Tomášem Vernerem, o podzimním turné pohádkové lední revue.

5.6.2015
SDÍLEJ:

HLAVNÍ TVÁŘE SHOW. Vlk, krasobruslaři Jozef Sabovčík a Tomáš Verner a samozřejmě Zajíc.Foto: Jiří Herman ml.

Vloni vidělo lední show Jen počkej, zajíci! více než padesát tisíc diváků. Pro velký úspěch se na zimní stadiony vrátí i letos – od 17. října do 12. prosince se uskuteční deset exkluzívních představení v pěti městech České republiky –, ovšem s několika novinkami. Společně s mistrem Evropy Tomášem Vernerem a hercem Michalem Nesvadbou se návštěvníkům nově představí mezinárodní skupina Acrobats On Ice, která pro show připravuje sérii vzdušné a sportovní akrobacie, a dvojnásobný mistr Evropy i držitel bronzové olympijské medaile z roku 1984 v Sarajevu Jozef Sabovčík, jenž na mezinárodní soutěži skočil jako první krasobruslař čtverný skok. Od té doby se mu taky říká Jumping Joe. Jestli předvede v rámci chystané podzimní revue i svou vychytávku, salto vzad doskočené na jednu nohu, teprve uvidíme.

„Že do představení naskočí Jozef, vnímám jako obrovskou úlevu, protože si některé role v něm rozdělíme. Zároveň je to pro mě radost. Jozefa si vážím, v krasobruslení dokázal neskutečné věci. Ještě za mé aktivní kariéry jsme se vídali častěji, teď už ale tolik ne, takže opětovné setkání s ním si užiju, bude to zábava," usmívá se Tomáš Verner.

Bavil jste se určitě i loni, ne?

Moc! Jednak se mi show jako taková líbí a druhak mě bavilo sledovat kladné reakce dětí. Byl jsem z nich nadšený. Zpočátku jsem měl totiž lehké pochybnosti, zda se v příběhu, který zapojuje do komiksového vyprávění Vlka a Zajíce ještě další pohádky, neztratí, ale naštěstí se tak neděje. No a do třetice si užívám super partu, která se při realizaci této lední podívané sešla. V zákulisí panuje bezvadná atmosféra, je to zkrátka fajn.

Jak zvládáte převleky? Přece jen, v představení ztvárňujete devět postav.

Je to náročná věc, ale zase ne tak, aby se nedala zvládnout, jsme přece profesionálové! Je pravda, že jsem zažil i show, v nichž jsem měl na převlek třeba jen minutu. Tady mám mezi jednotlivými výstupy času poměrně hodně – prostě si jednu postavu odbruslím, v šatně se pak převleču do další, až přijde v ději můj čas, vyjedu znovu na led a tak to pokračuje až do konce… Daleko složitější je oddělit od sebe charaktery jednotlivých rolí, vtisknout jim jiné pohyby, odlišný výraz. Na tom jsem pracoval, abych udržel divákovu pozornost a aby se zároveň bavil.

kdy a kde lze krasobruslařská esa vidět- 17. říjen Brno, Hala Rondo (13.30 a 17)
- 7. listopadu České Budějovice, Budvar Arena (13.30 a 17)
- 21. listopadu Ostrava, ČEZ Aréna (13.30 a 17)
- 28. listopadu Pardubice, Tipsport Aréna (13.30 a 17)
- 12. prosince Praha, Tipsport Aréna (13.30 a 17, speciální hvězdný host: Jozef Sabovčík)

Lední show Jen počkej, zajíci! uvádí společnost Ticket Art Production. Vstupenky v cenách od 395 do 1 195 korun jsou v prodeji v sítích Ticket Art Praha a Ticketportal. Děti do 12 let mají slevu až 150 korun podle cenové kategorie vstupenek. 

To je těžké, zvlášť u dětí.

Ano, protože dětský divák je upřímný. A jakmile ho něco přestává zajímat, odvrací pozornost. Získat ji zpět je pak hodně náročné, ne-li nemožné. Vím to díky jiným pořadům, které pro děti dělám. Naštěstí mám k dětské duši poměrně blízko, sám jsem možná někde uvnitř tu a tam ještě dítě, takže vím, co bych měl v kterém místě udělat, abych jej nenechal do nudy upadnout.

Která z rolí vám nejvíc vyhovuje – Pirát z Karibiku, Klaun, Bílá socha či například Princ?

Líbí se mi Klaun, protože si může dělat, co chce. Má samozřejmě, stejně jako všechny ostatní role, postavenou choreografii, ale víceméně je na mě, jak si ji doupravím, mám v tom naprostou svobodu. Zajímavý je i Pirát, který může být – vedle všech pozitivních figur – i trošku za zlého, takže si jeho charakterový protiklad docela užívám. Ve druhé polovině představení se objevuju i v kostýmu Vlka a Zajíce. V tomto případě mám na obličeji masku, tudíž se pod ní můžu šklebit, jak se mi zachce. Jsem v ní naprosto anonymní, což mi taky občas vyhovuje.

V jednom kostýmu prý dokonce hoříte.

Bylo to v plánu, ale pak jsme si o tom ještě promluvili s panem režisérem a choreografem Františkem Blaťákem a došli jsme k závěru, že pokud by měl v každém představení shořet jeden divadelní kostým, náklady na show by se celkově hodně prodražily. Od původního záměru jsme tedy ustoupili. Musím přiznat, že se mi docela ulevilo, protože jsem se úplně necítil na to, abych na sobě na ledě nechal zapálit šaty, tak daleko ještě nejsem. To bych pak musel povolat na pomoc kaskadéra.

Vymyslel pan režisér Blaťák pro další sezonu show Jen počkej, zajíci! nějaké jiné libůstky?

Její koncept je podobný, pan Blaťák právě v Nymburce pracuje jen na několika dalších novinkách, které by chtěl do show zakomponovat. Moje a teď tedy i Jozefova čísla, v nichž se budeme objevovat, by se ale většinou měnit neměla, až do fáze, než se sejde celý soubor. Pak se uvidí, jak se ono pojetí rozvine. Teprve podle něj budu jednotlivé role obměňovat. Protože je daleko jednodušší změnit ty moje, aby mi pasovaly, než šedesátičlenného souboru. V tomto směru se rád přizpůsobím.

Kdy tato fáze nastane?

Momentálně probíhají v Nymburce nácviky sólistů, v červnu a červenci se k nim přidá celý soubor. Myslím, že hlavní gró zkoušení nastane v srpnu. A to se do něj budeme muset pořádně opřít, protože secvičit šedesát lidí, aby byli synchronní na hudbu, aby bezproblémově zvládali pohyb v krásných pohádkových kostýmech Romana Šolce, není jen tak. Pan režisér Blaťák je navíc přísný, potřebuje mít věci přesně tak, jak si je představuje, takže se máme na co těšit. Ale nestěžuju si, protože tak to být musí.

A co se hudby týká, jste s ní spokojený?

Naprosto, někdy si myslím, že hudebních žánrů máme v show až moc (zní v ní původní hudba ze seriálu Jen počkej, zajíci!, hity skupiny Kabát, Daniela Landy, Karla Gotta nebo Ivety Bartošové), ale jejich střídáním aspoň zbystřujeme pozornost publika.

Přichází Jozef Sabovčík s typicky rozevlátou hřívou, který se k rozhovoru přidává…

Co vás, Jozefe, přesvědčilo, že jste na účast v projektu kývl?

Franta Blaťák, naposledy jsem s ním spolupracoval před třiceti lety. Byl to právě on, kdo mi postavil program, s nímž jsem se prosadil na světové scéně. Nechám tedy úplně na něm, do čeho mě v show obsadí. Navíc, mám po padesátce a chci si naposled párkrát zabruslit před domácím publikem. Bůhví, jestli k tomu v budoucnosti ještě dojde.

Kde všude v rámci turné vystoupíte?

Zatím jsem potvrdil Prahu a Bratislavu. V Severní Americe, kde žiju s rodinou, totiž dělám trenéra několika krasobruslařkám, se kterými musím jezdit na závody. Takže víc času na vystoupení v Česku asi nevyšetřím.

A kdy se zapojíte do tréninků?

Počítám, že někdy v srpnu, do té doby se musím svá čísla naučit. Vím, že mě čeká i netradiční vstup na scénu po dlouhé skluzavce pokryté syntetickým ledem, tak toho se trochu bojím. Prý to ničí brusle…

Tomáš vám dá určitě instrukce – mimochodem, jak moc jste coby trenér vytížený?

Vlastně nejvíc, je to moje hlavní zaměstnání.

Pořád vás bruslení baví?

Baví, jinak bych se mu nevěnoval. Pravda, k vlastnímu bruslení se musím někdy přemlouvat, protože toho mám za celý den s dětmi na ledě dost, ale většinou mi to přemlouvání dlouho netrvá. Pořád se chci udržovat v kondici, abych byl připravený, když náhodou přijde nabídka na účinkování v exhibici, jako je právě tato.

Co tělo, bolí po všech těch letech strávených na ledě?

To víte, že bolí. Nedá se ale nic dělat, svaly se musí stále posilovat. Jeden den si nezaskáčete a jste mimo hru – to pak teprve celé tělo trpí! Dnes vlastně všechny začínající krasobruslaře a krasobruslařky obdivuju. V porovnání s dobou, kdy jsem sám začínal, zažívají nepředstavitelný dryl. Hlavně malá děvčata se musejí lámat do všelijakých nepřirozených pozic, je to až hrůza. Když se k tomu ale nevedou odmalička, jsou z toho pak strašná zranění, hlavně v piruetách.

Jak to vlastně bylo s tím vaším čtverným skokem v mezinárodní soutěži? Prý vám ho někdo neuznává…

Situace se odehrála v roce 1986, šlo o můj třetí skok v soutěžním programu. Kamera mě tehdy zabrala z úhlu, ze kterého můj čtverák nebyl přesně vidět. Rozhodčí pak řekli, že jsem se při něm dotkl patou brusle ledu, takže se prvenství často připisuje Kanaďanovi Kurtu Browningovi. Na dalších závodech jsem jej už nemohl zopakovat, protože jsem se zranil. Ale je mi to docela jedno – kdo má vědět, že jsem čtverný skok opravdu skočil jako první, ten to ví. Existuje totiž i jiný zaznamenaný důkaz, než který tehdy vzala porota v potaz.

originální show v kostce
- Představení Jen počkej, zajíci! mělo premiéru 20. září 2014 v Praze a nabídlo rozmanitou podívanou se známými gagy hlavních postav Vlka a Zajíce. Nechyběla ani slavná scéna s motorkou a sajdkárou. Dějem, který diváky zavede na pouť i do kouzelného zámku, provází herec Michal Nesvadba, jenž se na ledě pohybuje na speciálním kulatém pódiu.

- K nejefektnějším okamžikům patří hudební čísla, kdy na ledě bruslí špičkoví krasobruslaři z celého souboru. Podívané dominuje multifunkční scéna, jejíž součástí jsou projekční plochy, na něž se promítají ukázky z kresleného seriálu, i různé atrakce v podobě trampolín, houpaček a malé ledové plochy na vyvýšené konstrukci. Jednotlivé figury vstupují na scénu po desetimetrové skluzavce, jedné z nejoriginálnějších částí rozlehlé dekorace.

- Účinkující během dvouhodinového programu obléknou 350 masek a kostýmů, které navrhl výtvarník Roman Šolc. Vedle Vlka a Zajíce jsou mezi nimi zvířata i pohádkové postavy včetně Baby Jagy, která se svou pecí jezdí kolem ledové plochy.

- Základem představení je nově vytvořený scénář Alexeje Kotěnočkina (syna původního autora animovaného seriálu o Vlkovi a Zajíci), který pro show na ledě připravil společně s Jiřím Sedláčkem.

 

Autor: Gabriela Kováříková

5.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2

Už milion Čechů používá v televizi „červené tlačítko“

Francisco Franco a budoucí král Juan Carlos I. (rok 1966)
DOTYK.CZ
5

Před 42 lety ve Španělsku padla diktatura, svobodu zaštítil král

Romové jen kradli, Ukrajinci při tom i vraždili: prohlédněte si nejlepší videa

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 20. a 21. listopadu 2017.

Obce bojují se suchem. Vysazují třešně či hrušně

Švestková, hrušková i třešňová alej vyroste na území Velkých Bílovic. Pracovníci města v listopadu vysadili v tamním katastru dohromady sto ovocných stromů.

Ženy bez ambicí? Strany v příhraničí vedou jen muži

Jako by stav v příhraničních regionech jižní Moravy kopíroval situaci v nově složené poslanecké sněmovně. Počet předsedkyň okresních organizací zavedených politických stran: nula. Čelní pozice zůstávají v rukou mužů i navzdory vzácné shodě napříč stranami, že ženský pohled na jednotlivé problémy je přínos.

Ruská televize: Češi by měli být za rok 1968 vděční. Zaorálek se ostře ohradil

Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, napsal web ruské armádní televize Zvezda, které řídí ruské ministerstvo obrany. Článek se objevil dnes, kdy začala oficiální návštěva českého prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Rozhořčil i samotného Zemana, proti textu se hodlá ohradit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT