Sice už rozděleni, ale stále spolupracující. „Republika byla úspěšným projektem. Je dobře, že spolu český a slovenský národ komunikuje a že je za čím se ohlížet,“ řekl včera k otevření interiéru muzea jeho ředitel Michal Lukeš.

Ohňostroj v Praze. Ilustrační foto.
Tudy neprojedete! Víkendové oslavy výrazně zkomplikují průjezdnost metropole

„Jsem rád, že jsme splnili slib a budovu uvádíme do zkušebního provozu v rámci oslav nejen republiky, ale i 200 let muzea. Bylo restaurováno téměř pět set velkých oken, 233 dveří, vybudováno šest výtahů pro hosty a šest pro náklad. Výstavní prostor bude ve finále širší o 30 procent.“

Poslední detaily

Vrátil se původní malovaný zasklenný strop nad hlavními schody, historická budova je spojena podzemní chodbou s novou na druhé straně ulice, jsou zastřešeny obě dvorany. „Moc jsem toho včera nenaspal,“ přiznává ředitel.

„Jednak se do posledních chvil uklízelo a dolaďovaly detaily interiéru. Sem tam člověku zůstala klika v ruce, při zkoušce dirigent vběhl na scénu jinudy, než měl, a tak, ale to se stává. Také jsme prvním večírkem chtěli poděkovat lidem za jejich práci na rekonstrukci.“

Zrekonstruované Národní muzeum v Praze.
Dvě výstavy najednou. V neděli se opět částečně otevře Národní muzeum

Do února příštího roku zbývá ještě dotažení interiérů výstavních sálů a povrchy dvoran. Celá rekonstrukce stála téměř 1,8 miliardy korun. Zůstaly zachovány stopy po válečných střelách ve vnější zdi muzea, jež dostaly kvůli světlejší fasádě ostřejší kontury.

Zítřkem počínaje bude návštěva muzea včetně dvou aktuálních výstav až do konce roku přístupná zdarma. „Je to náš dárek stému výročí,“ vysvětluje ředitel a dodává, že další projekty a sály se otevřou v následujícím roce, včetně populární velryby. Otevření Česko-slovenské výstavy předcházela projekce přibližující klíčové momenty století, od masarykovských ideálů, sokolských sletů, přes válečné události a Expo 58 až po sametovou revoluci.

Češi a Slováci

„Jsem ráda, že naše kultura a historický odkaz zůstaly neodděleny,“ komentovala slovenská ministryně kultury Ľubica Laššáková první výstavu, jež se už představila v Bratislavě, kde ji vidělo 76 tisíc lidí. Zahrnuje 1200 exponátů, mj. řadu ikonických dokumentů a předmětů, od pera Martinské deklarace přes Zátopkovy boty až po trampskou Kroniku Hebronu. Připomíná i národnostní menšiny žijící na našem území, například Rusíny.

Doprovází ji expozice 2x100 jako pocta 200. výročí muzea. Včera dopravila ozbrojená policejní eskorta do budovy i tři originály mnichovské dohody ze září 1938 a dokumenty o rozdělení společného státu v roce 1992, jež budou výjimečnou součástí výstavy.

Dnešní slavnostní otevření muzea poběží od 16 hodin v přímém přenosu na České televizi i Českém rozhlasu, večer lidé uvidí na zdech budovy videomapping Svědek dějin ohlížející se za klíčovými událostmi, jimž muzeum přihlíželo.

Spuštění orloje na Staroměstském náměstí
Národní oslavy 100 let Československa začaly. Staroměstský orloj opět v provozu