Hospoda, umění, pracovna.

To jsou tři základní části obnovené expozice o Bohumilu Hrabalovi v nymburském Vlastivědném muzeu. Výstavu v předvečer 100. výročí narození slavného spisovatele slavnostně spoluotevřeli režisér Jiří Menzel, jediný žák Hrabalova přítele a grafika Vladimíra Boudníka Oldřich Hamera a také nymburský básník Jiří Teper.

Právě oskarový režisér Jiří Menzel, evidentně ve výborné náladě, zavzpomínal na dobu, kdy do Kerska za Hrabalem jezdil. „Uměl se napít a radovat se ze života a my jsme to mohli dělat s ním. Za to jsem vděčný Husákovi, že jsem nemohl nic dělat a s přáteli mohl tak jezdit do Kerska na ty úžasné žranice. Vždycky jsme se nacpali a pan Marysko udělal: ááááách!!!. A pak Hrabal udělal ještě větší ááááááách!!!! No byla to nádhera," bavil hosty vernisáže Menzel.

Text ve formě dopisu Bohumilu Hrabalovi pak přečetl Jiří Teper a i on dokázal vyvolat spoustu úsměvů na tvářích přítomných. Podepsaný text si vzápětí vyžádal i režisér Menzel. „To je jako kdyby to napsal sám Hrabal," komentoval Menzel Teperův text.

A pak už se mohlo prohlížet. V umělecké části výstavy lze nalézt díla Boudníkova 
i Hamerova, ale i dalších spisovatelových přátel. Pohlednice, obrazy a knihy připomínají jeho přátele z Nymburka – Karla Marysku, Antonína Frýdla, Vlastimila Zakouřila nebo Gerharda Holečka.

Bohumila Hrabala jako spisovatele představuje další část výstavy. „Ve vitrínách jsou vystaveny rukopisy, samizdaty, překlady i česká vydání tohoto výjimečného spisovatele, který v Nymburce prožil téměř 30 let, později se sem vracel za svými rodiči 
a přáteli a ve svých textech," uvedla mluvčí radnice Markéta Tomčíková.
V pracovně stojí stůl s židlí a křesílkem, který je doplněn na stěnách předměty a obrazy, které podle vystavené fotografie Bohumil Hrabal skutečně v kerské chatě měl.

Více si může návštěvník 
v celoroční výstavě Bohumil Hrabal – známý a neznámý najít sám.