Deník malého poseroutky je hitem posledních let. Celkem osmi dílů se prodalo přes 400.000 kusů. Série je psána formou deníků jedenáctiletého kluka, který se ocitl na víceletém gymnáziu, „kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně".

Na druhou příčku v anketě děti umístily knížku Pavla Šruta Lichožrouti navždy, kterou ilustrovala Galina Miklínová a vydala Paseka. Třetí místo obsadila knížka Jiřího Žáčka Krysáci jsou zase spolu. Ilustroval ji Ivan Mraček a vydala Česká televize.

Do ankety o nejoblíbenější knížku pro děti vydanou v uplynulém roce se zapojily téměř tři tisíce mladých čtenářů. Někteří z nich přišli i na dnešní vyhlašování, kterého se zúčastnili i spisovatelé a ilustrátoři. Na závěr se konala autogramiáda oceněných tvůrců.

Akci SUK – Čteme všichni pořádá Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve spolupráci s Klubem dětských knihoven. Vlastní cenu v rámci ankety udílí i knihovníci, kteří vybrali jako nejlepší titul Evy Papouškové Kosprd a Telecí, příběhy dětí z mateřské školky, která byla letos mezi nominovanými v soutěži Magnesia Litera. Knihu vydanou Albatrosem ilustrovala opět Galina Miklínová. Na druhé místo knihovníci vybrali knihu Kláry Smolíkové Řemesla, jíž ilustroval Honza Smolík (Albatros), na třetí místo titul Renáty Fučíkové Ludmila, Václav a Boleslav (Práh).

Za přínos k rozvoji dětského čtenářství udělila porota učitelů ceny Václavu Cílkovi (Krajiny Domova), Petře Dvořákové (Julie mezi slovy), Daniele Krolupperové (O´Bluda), Anně Novotné (Kdo jinému jámu kopá) a Václavu Vokolkovi (Lovci záhad: tajemství hradů a zřícenin). Děti, které minulý týden při tradiční Noci s Andersenem strávily čtením, posloucháním a hraním si celou noc v knihovnách, udělily svou cenu knize Petra Morkese Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce.