Dětští čtenáři loni půjčováním dalšího dílu Deníku malého poseroutky: Ošklivá pravda odsunuli předloňský hit Padesát odstínů šedi od E. L. Jamesové. Ten se tentokrát umístil na stříbrné příčce. Trojici tří nejpůjčovanjších knih uzavírá česká autorka Kateřina Tučková s Žítkovskými bohyněmi. Další dvě místa v pomyslném žebříčku obsadila starší díla, a to Farma zvířat George Orwella a první díl Harryho Pottera od Joanne Rowlingové.

Žebříček nejúspěšnějších českých děl po Žítkovských bohyních pokračuje knihou Můj život po životě od Michala Viewegha. Předchozí Vieweghova díla z první dvacítky zmizela. Na třetím místě se prosadila kniha z roku 2011 s názvem Srdceboly od zesnulé autorky Simony Monyové. V top ten se umístilo ještě jedno dílo této spisovatelky, a to Blonďatá stíhačka na osmém místě. Mezi nejpůjčovanější knihy se vrátil starší titul Eduarda Petišky Staré řecké báje a pověsti, který zřejmě stále těží z toho, že jde o doporučovaný titul školní četby.

Vondruška byl loni opět nejpůjčovanějším českým autorem ve veřejných knihovnách. Ve fondech těchto knihoven má 89 děl, u kterých knihovníci evidovali 31.622 výpůjček. Vondruškovy knihy si lidé nejvíce půjčovali i v předchozích letech. Žebříček pokračuje autorem detektivek Janem Bauerem se 17.609 výpůjčkami (143 titulů). Na třetím místě je Hana Parkánová-Whitton, která se mezi nejpůjčovanějšími autory objevuje podruhé (30 titulů bylo půjčeno 14.152 krát).

Zahraniční autoři

Mezi nejpůjčovanějšími zahraničními autory jsou nejvíce autoři detektivek, románů pro ženy či pro děti. První místo obhájila spisovatelka romantických a detektivních románů Nora Robertsová píšící také pod pseudonymem J. D. Robb a Sara Hardesty. Knihovny mají 115 jejích děl a lidé si je loni půjčili více než padesáttisíckrát. Druhá byla se 40.927 výpůjčkami autorka historické ságy Dynastie Morlandů Cynthia Harrod-Eaglesová, třetí stálice ženské literatury Danielle Steelová (27.161 výpůjček) a za ní s více než 24.000 výpůjček rakouský spisovatel knih pro děti Thomas Brezina, který má v knihovnách 132 děl.

Ve všech veřejných knihovnách bylo loni registrováno 39,9 milionu výpůjček. Předmětem analýzy NK byly přibližně tři miliony výpůjček, tedy asi 7,5 procenta z nich; zahrnovaly 51.750 různých titulů. Největší podíl (52 procent) představovala díla vytvořená v angličtině, 33 procent tvořila díla v češtině. Národní knihovna má povinnost hradit kolektivním správcům (Dilia a Ochranná organizace autorská) odměny za půjčování autorských děl ve výši 50 haléřů na jednu výpůjčku. Loni tak uhradila více než 24,6 milionu korun z DPH.