Sestra Josefa Vojtka, frontmana Kabátů, je již 19 let v angažmá libereckého Divadla F. X. Šaldy. Nyní ji můžete vidět v představeních Faust, Revizor, Srnky, Podivný případ se psem, Višňový sad nebo Ženy. Nově si od příštího pátku 26. června zahraje i v premiéře Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

Sourozenci Jana a Josef Vojtkovi.

Byla jste na libereckém koncertu kapely Kabát?

Na koncert jsem nemohla přijít, protože jsem měla generálku se svým divadelním spolkem v Chrastavě.

Je vám hudba vašeho bratra blízká?

Kluky znám od dvanácti let. To znamená, že muziku mám pod kůží, tzv. zažitou. Prošla jsem s nimi koncerty po tělocvičnách, až po tyto hvězdné s ochrankou za zády. Nejsem typický Kabátovec, ale pár hitů je vysloveně moje srdeční záležitost.

Co říkáte na novou desku? Máte už tam nějaké favority?

Dnes jsem si speciálně kvůli tomuto rozhovoru pustila jejich nejnovější CD a už se mi jich tam taky pár rýsuje.

Chodí se naopak dívat váš bratr na vaše představení, vzpomínám si minimálně na jedno, kde byl.

Ano, párkrát bratr navštívil liberecké divadlo. Na mně byl myslím na představení Čarodějka v režii Pavla Palouše, pak na Čarodějkách ze Salemu, které režíroval také Pavel Palouš, dále na Rackovi, režie Jan Kačer, Bůh masakru, režie Michal Lang a Žárlivost v režii Marka Zmeškala. A teď jsem ho s manželkou nejnověji zvala na Srnky do Malého divadla, ale zatím si se ženou nenašli čas. Tak snad brzy…

Jaký byl Josef v dětství? Měl už tehdy rockerské sklony? Zpíval? Chodil do sboru? Hrál na nějaký nástroj?

Brácha byl modrooký andílek, který oproti mně byl velmi pokorné dítě, spíš uzavřené. O rockových sklonech se vůbec nedá mluvit a o zpěvu také ne.

„Brácha byl úspěšný fotbalista a o muziku se nezajímal nikterak významně. Je opravdu živý důkaz toho, že co se má stát, se stane. Začal zpívat vlastně až po vojně, když Kabátům chyběl zpěvák." Jana Hejret Vojtková

Byl úspěšný fotbalista a o muziku se nezajímal nikterak významně. Je opravdu živý důkaz toho, že co se má stát, se stane. Začal zpívat vlastně až po vojně, když Kabátům chyběl zpěvák.

Spojuje si vás okolí s bratrem? Chtějí po vás třeba kamarádky podpisy nebo domluvit fotku?

Málokdo si mé jméno spojí se jménem zpěváka z Kabátů. Vlastně ani podoba není žádná, takže se spíš lidi diví, když na to přijdou. No a potom chtějí fotky s podpisem, věnování na cédéčka a podobně.

Vzpomenete si na nějakou vtipnou historku spojenou se slávou vašeho bratra? Třeba že vaši rodinu obtěžoval nějaký fanoušek?

Mám spíš jednu s bulvárními novináři. Vystupujeme z limuzíny, když si brácha bral Jovanku… První bratr, potom já a potom můj manžel Pavel Hejret, vedoucí osvětlovač v Divadle F. X. Šaldy. A fotografové z bulváru na sebe pokřikovali: „Ber toho druhýho, dlouhovlasého, to je Pepy brácha!". A já prošla úplně bez zájmu, protože by nikoho nenapadlo nás dva dát dohromady…

Herečka Jana Hejret Vojtková

Odmalička chtěla být herečkou. Vlastně o tom ani na chvilku nepochybovala, že by to nemělo vyjít. Bohužel na malém městě za komunistů nedostala od ředitelky základní školy doporučení na konzervatoř…

HEREČKA Jana Hejret Vojtková je v libereckém divadle 19 let.

Šla tedy na ekonomickou školu a u toho se připravovala na přijímačky na DAMU s paní Kemrovou, sestřenicí Josefa Kemra, která hrála v mosteckém divadle. Ekonomická škola ji ale nebavila a vymýšlela stále nějaké kulturní akce. Na DAMU ji nevzali kvůli nedomykavosti hlasivek. Tehdy zanevřela na celý svět. Ovšem ne na dlouho. Díky své matce, která ji stále podporovala, že za svým snem musí jít a nevzdávat se.

Rozeslala tedy dopisy do divadel, zda nepotřebují mladou holku, která sice nemá školu, ale miluje divadlo. Ozvali se z Opavy. Konkurz zvládla, vybrali ji a tím započala divadelní cesta Jany Vojtkové. Za 25 let prošla třemi angažmá: ve Slezském divadle v Opavě, Těšínském divadle a Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde působí již 19 let… „Zahrála jsem si spoustu rolí. Malé, velké, krásné i méně… Všechny role mě posouvaly a to trvá… Za všechny bych jmenovala Antigonu v Opavě, Lízu Doolittlovou v Pygmalionu v Českém Těšíně a Mášu z Racka v Liberci," vyjmenovala herečka.

V Liberci se usadila a porodila tři děti… Liberecký byt ale velké rodině nestačil, takže se s manželem rozhodli odstěhovat na chalupu do lesa v Chrastavě. Zde založila divadelní spolek, který v současnosti čítá 22 členů. „Jak člověk stárne, tak příroda a zvířata, máme jich dvacet, je pro něj víc, než byt v centru Liberce, který nyní pronajímáme," dodala Jana Hejret Vojtková, která je sestrou Josefa Vojtka z rockové kapely Kabát.