Symbolicky na přestupný den, tedy 29. února 2000 čeští čtenáři poprvé pronikli do magického světa Harryho Pottera. Právě tehdy nakladatelství Albatros vydalo úvodní díl slavné ságy J. K. Rowlingové, v níž mladí čarodějové svedli svou první bitvu s nevýslovným zlem.

Šest tisíc kusů

„První prezentace pro média byla spojena s oslavou narozenin autora animovaného Krtečka Zdeňka Milera,“ vzpomíná programový ředitel dět-ské literatury Albatrosu Ondřej Müller, který o se vydání Pottera u nás hodně zasadil.

„Miler sám byl velmi překvapen, když jsem na konci jeho prezentace vzal do ruky koště a zlatonku (pingpongový míček) a začal novinářům vysvětlovat, jak se hraje famfrpál. Myslím, že se na mě dívali jako na blázna a nikdo, ani já, netušil, že se Harry Potter jen o měsíc později stane miláčkem českých dětí.“

Z dnešního pohledu to skoro vypadá, jako by nakladatelství v sílu čarodějů a mudlů příliš nevěřilo. První edice vyšla v nákladu „pouhých“ šesti tisíc kusů. Dnes jde o cenný sběratelský artikl. „Samozřejmě jsem nemohl tušit, že Albatros právě vydává nejprodávanější beletristickou knihu 20. století. Ale překladatelům i redaktorům bylo jasné, že je tato kniha něčím výjimečná – a sice svým originálním humorem a dokonale promyšleným světem kouzelníků,“ vypráví Müller.

Podařilo se. Sedmi potterovských knih se v České republice prodalo kolem dvou milionů kusů. Celkově se prodeje blíží polovině miliardy. „Dodnes mi to připadá trochu jako kouzlo,“ připouští Müller. „Jak si mohla knížka o malém čaroději získat čtenáře doslova v celém světě?“

Zvětšující se svět

Není se čemu divit, že se svět Harryho Pottera postupně rozšiřuje. Vedle základní ságy existuje několik vedlejších – momentálně například filmová série Fantastická zvířata, jejíž knižní předlohy u nás také vycházejí.

V Londýně měla úspěšnou premiéru divadelní hra Harry Potter a prokleté dítě, jejíž scénář rovněž dostal knižní podobu. Albatros pak v současnosti vydává původní ságu s novými ilustracemi proslulého Jima Kaye.

Český Harry Potter se tedy těší dobré kondici a jistě ho čeká přinejmenším další dvacetiletí na výsluní. Jeho příběh přilákal ke čtení už dvě generace, takže si to zaslouží.