Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší přehlídka designu, tradiční pražský Designblok začíná už v pondělí

Praha /FOTOGALERIE/ - Prague Design and Fashion Week se koná od  1.—7. 10. 2012. První říjnový týden tedy proběhne v Praze tradiční designérská přehlídka Designblok 2012, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků.  Velkou změnou je přesunutí výstavních prostorů z původně plánované Hradčanské do vloni využitého Šporkovského paláce v Hybernské. Zachován zůstává kostel pro přehlídky i Superstudio Kafkův dům. Nově se plánuje i třetí Superstudio Clam-Gallasův palác na téma luxus.

1.10.2012
SDÍLEJ:

Nová kolekce Trash Made 2012 se v týdnu od 1. do 7. října představí na letošním Designbloku. Originální šperky vyrobené ze součástek vyřazených elektrozařízení letos doplní i novinky z oblasti bytových doplňků a svítidel.Foto: archiv

Jako každý rok, i letos bude mít Designblok výstavní centra, takzvaná superstudia, která budou soustředit expozice na obdobné téma. Výrobci a obchody s interiérovým designem obsadí Superstudio Kafkův dům na Náměstí Franze Kafky na Starém Městě. Novinkou bude 200 metrů vzdálené Superstudio Clam-Gallasův palác, které se zaměří na luxus. Zde bude umístěna i hlavní výstava Designbloku nazvaná Klenotnice. Velkou novinkou je přesunutí jednoho superstudia z plánovaného paláce na Hradčanské zpět do centra Starého Města. V Hybernské ulici, kde probíhala výstava mladých designérů i vloni, bude i letos otevřeno Openstudio Šporkovský palác, které získá podtitul Laboratoř designu. Zde najdeme výstavy jednotlivých designérů, studií, školních ateliérů, módních návrhářů, šperkařů a dalších. Jedinečný Designblok Fashion Week plánovaný v kostele Svatého Šimona a Judy v Dušní ulici je zachován. Představme si vybrané akce:

Kolekce Trash Made  -  originální svítidla vyrobená z elektroodpadu

Nová kolekce Trash Made 2012 se v týdnu od 1. do 7. října představí na letošním Designbloku. Originální šperky vyrobené ze součástek vyřazených elektrozařízení letos doplní i novinky z oblasti bytových doplňků a svítidel. Kolekci i v tomto roce navrhovaly designérky Anna Kozová, Jana Chaklosh a Linda Čihařová. Na výrobě se podíleli i klienti chráněných dílen.

Po dvouleté odmlce se v letošní kolekci Trash Made objeví unikátní svítidla. Jana Chaklosh navrhla sadu stolního a závěsného svítidla Crystal s krystalickou konstrukcí vypletenou barevnými dráty pocházejícími z vyřazených elektrických kabelů. Svítidla jsou doplněna luxusními textilními kabely a úspornými zářivkami. Lampa Tuatara Lindy Čihařové byla vytvořena z fólií LCD monitorů, které při průchodu světla tvoří fantastické světelné efekty.

„Novou kolekcí se snažíme ukázat posun v projektu a to, že vždy umíme najít nový směr a představit něco originálního," vysvětlila manažerka projektu Trash Made Lenka Kleger ze společnosti REMA Systém, která projekt zastřešuje. „Vývoj výrobků Trash Made postupuje kupředu stejně rychle, jako vývoj moderních technologií. Každý nový předmět má už za sebou předchozí život jako starý elektrospotřebič, proto má každý i své vlastní jméno a vztahuje se k němu krátký příběh, který napoví, co se v jeho předchozím životě odehrálo," dodala Lenka Kleger.

Šperky z kolekce Kosmos

Expozice zahrnuje i oblíbenou kolekci Anny Kozové Kosmos. Náušnice Kosmos byly prezentovány již na minulém ročníku Designbloku a v letošním roce k nim přibyly také brože. K vidění bude také inovovaná kolekce Hadi, která je nově doplněna i o náramky. Letošní koncept expozice Trash Made navrhl atelier VAS, který tvoří tým nezávislých grafiků, inženýrů a architektů s individuálním přístupem ke všem projektům.

„Neziskový projekt Trash Made jsme letos od června do září prezentovali také v Českém centru ve Vídni, kde kolekce sklidila velký ohlas veřejnosti," sdělila umělkyně Linda Čihařová, která na Designbloku nově představí kolekci misek Strážníček vyrobenou ze starých plechů vyřazených stolních počítačů a serverů. „Předměty z kolekce Trash Made také od roku 2009 získaly řadu nominací na Ceny Czech Grand Design, které uděluje Akademie designu ČR," doplnila Linda Čihařová.

Všechno je to „Desigñ“, s typicky španělským „akcentem“

Co mají společného obal cédéčka Rolled Gold od Rolling Stones s deníkem Carín nebo Volvo VVC a sympatický animovaný hrdina Pocoyo?  Od 80.let, kdy Španělsko zahájilo svou mezinárodní projekci, se prostředí španělského designu a umělecké tvorby hodně změnilo. Obohatilo se, je sebevědomější, vyniká ve všech disciplínách tvůrčí činnosti a nabízí se světu s celou řadou prostředků, které nás nutí snít. Jedná se o skupinu jednotlivců, solventních týmů i firem, které když se spojí, nabízejí zcela nový pohled.

Společným znakem jim zůstává i nadále jejich individuální různorodost. Jiný styl, jiná generace a jiný původ, protože tvůrčí činnost nemá hranice. To, co je spojuje, je společný "akcent" – Spanish accent in design – a fakt, že momentálně zaujímají přední příčku ve světovém designu.

Designblok Talent Card podporuje nastupující naděje českého designu

Tři výrazné projekty v oblasti produktového designu a tři výjimečné módní kolekce se potkávají na výstavě talentů českého designu v Openstudiu Šporkovský palác, jejímž hlavním partnerem je T-Mobile. Z desítek přihlášených projektů je vybraly dvě speciální odborné poroty. Produktová ve složení Eva Jiřičná, Jiří Pelcl, Michal Froněk (Olgoj Chorchoj), Eva Eisler, David Řezníček, Jakub Berdych a Jiří Macek dala možnost představit se na Designbloku konceptuální designérce šperků a umělkyni Janje Prokić, designérskému uskupení Tobyšlo, které zaujalo designem lyží a cepínů, a Elišce Kuchtové za kolekci bot pro vlastní značku Cutulum. Módní porota, ve které zasedli Liběna Rochová, Klára Nademlýnská, Aňa Geislerová, Daniela Peštová, Lenka Vejválková, Andrea Běhounková, Jan Králíček, Saša Jány a Jana Zielinski, pak k prezentaci na Designbloku vybrala kolekce studentek VŠUP Karolíny Juříkové, Moniky Krobové, Terezy Ujevičové, které kromě výstavy můžete vidět v pátek od 20.00 i živě na mole Designblok Premier Fashion Weeku v kostele sv. Šimona a Judy.

Moje objektové múzy Bódi Horáka

Legenda české postmoderny Bóďa Horák založil vlastní značku skla M.O.M. (Moje objektové múzy) a už první kolekce výpravných robustních lamp vyráběných ve spolupráci s Rückl Crystal naznačuje vysoké ambice. Jsou ryzí, září, přestože jsou pro designéra vlastně jeho prvním setkáním se sklem vůbec. "Sklo je pro mne absolutně nový obor, rozměr, který jsem doposud neprobádal, zkušenost plná radostných překvapení. Světelná vodivost skla, křehkost, transparentnost…" říká Bóďa Horák a vypráví, jak teprve proniká do oblasti, která jej léta fascinuje. Stejně jako světlo samotné. "Beze světla by nebyl život, život je světlo. Mám rád jeho proměny, ráno, odpoledne, večer, v létě , v zimě. Světlo určuje naši náladu, dává nám sílu nebo ji naopak bere. Navozuje atmosféru u nás doma, v divadle na jevišti, na koncertním  vystoupení , nebo expozici výstavy."

Patricia Urquiola je hlavním hostem Designbloku

„Ráda pracuji pro vášnivé podnikatele, kteří mi dávají přesná zadání a rádi o nich diskutují. Lidi, kteří jsou schopni se bavit. Nemám mnoho tužeb, to je velmi maskulinní, tužby se totiž často transformují do frustrace," říká hlavní hvězda letošního Designbloku Patricia Urquiola v rozhovoru pro prestižní designový server designboom.com a vypráví, jak důležité pro ni bylo pracovat s Vicem Magistrettim či Achillem Castiglionim. V jejím katalogu naleznete nejen skvělé značky, jako jsou Axor, B&B Italia, Cappellini, Mutina, Kartell či Moroso, ale především předměty, které touhy vyvolávají, předměty plné života, ženskosti, vášně i něhy. Paradox situací, které přicházejí s lehkostí a přirozeností, aniž bychom o nich snili, stávají se snem. I tak by se mohl vykládat život a kariéra španělské designérky žijící v Miláně, která o svém designérském stylu říká: "Více než o svém stylu raději mluvím o způsobu práce. Je dost eklektický, proměnlivý a různorodý. Ráda přemýšlím v různých měřítkách a pracuji zároveň v architektuře i designu. Zajímám se o struktury chování, starobylé techniky a také o určité aspekty paměti. Jsou to vlastně aspekty mého života." V Praze si její přítomnost v současném designu můžete pořádně užít – ve třech speciálních instalacích, novém showroomu i na přednášce.

Barvy, ornament a markýzy

Na nedávno probíhajícím London Fashion Weeku se představila nová kolekce holandské dvojice Spijkers en Spijkers. A hned po tomto uvedení bude po všech stranách dotažená kolekce jaro léto 2013 k vidění na Designblok Premier Fashion Weeku.  Kolekce La Femme Paysage je inspirována zejména geometrickými vzory, vycházejícími z poetiky francouzské malířky Soni Delauneyové, která společně s manželem Robertem Delaneym byla zakladatelkou uměleckého směru Orfismu, vynikajícího silnými barvami a geometrickými tvary. V kolekci se také objeví tisk portrétu markýzi Luisy Casati. Markýza Luisa Casati byla největší  múzou umělců dvacátých let. Proslulá provokatérka, která se nechávala portrétovat malíři i fotografy, například se svými oblíbenými chrty nebo gepardem, ze kterého byla také jedna z jejích nejslavnějších rób.

Spijkers en Spijkers je holandský label založený v roce 2000 jednovaječnými dvojčaty Truus a Riet Spijkersovými. Jejich kolekce vždy zkoumají ženskost a její chápání a zároveň jsou vždy vysoce funkční a propracované. Přehlídku silných názorů sester Spijkersových si nenechte ujít v pátek 5. 10. od 21:00 v Kostele Svatého Šimona a Judy v rámci Designblok Premier Fashion Weeku.

Lasvit otevře showroom v Holešovicích

Loňský držitel ocenění Výrobce roku Cen Czech Grand Design otevře v rámci Designbloku svůj první pražský flag ship store. Lasvit proslul po celém světě výrobou svítidel z křišťálu a spoluprací se špičkovými designéry – Rossem Lovegrovem, Nendo, Reném Roubíčkem, Danielem Pirščem nebo uměleckým ředitelem Lasvitu Maximem Velčovským. Slavnostní otevření showroomu v továrně Holport na Komunardů 32 proběhne v úterý od 18:00.

Yayoi Kusama: Láska navždy

Japonská umělkyně Yayio Kusama navrhla ve spolupráci s Marcem Jacobsem novou kolekci pro Louis Vuitton. V rámci Designbloku se k uvedení této kolekce kabelek, bot a dalších doplňků, bude konat v Praze vůbec poprvé Art talk v butiku Louis Vuitton.

Umění Yayoi Kusamy se projevilo prostřednictvím malby, kresby, plastiky, filmu nebo instalaci. Obrazy Intimity Net s mnoha vrstvami tvořícími velké vzory, mimo jiné také slavné puntíky jsou patrně tím, co Kusamu proslavilo nejvíce.

Puntíkové obrazy byly inspirovány halucinací v jídelně, kdy se umělkyni puntíky z porcelánu náhle rozrostly na celou místnost včetně oblečení jí samé.

Období slávy se v životě Yayoi Kusamy střídalo s obdobím téměř úplného zapomnění. Přitom jsou její práce zastoupeny v nejdůležitějších galeriích a letos se ve Whitney Museum of American Art dočkala své velké retrospektivy. Tato výstava je v New Yorku otevřena až do 30. září tohoto roku.

Yayio Kusama ke spolupráci říká: „Louis Vuitton je jméno známé po celém světě. Návrhářské týmy Louis Vuitton oplývají různými nápady – ale já mám také hodně nápadů! Takže si myslím, že tato unikátní spolupráce má určitě šanci proniknout do srdcí lidí na celém světě. Emoce tohoto společného projektu roznesou mé puntíky do všech koutů světa. Poselstvím mého umění je Láska navždy."

Týden italského designu

Celé jedno patro Superstudia Kafkův dům /Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1/, které bude zaměřeno výhradně na interiérový design, bude patřit italskému designu. Italsko-česká obchodní a průmyslová komora bude totiž pořádat druhý ročník Týdne italského designu v rámci Designbloku. Uvidíme zde například avantgardní kolekci Vieques vybavení koupelen pro firmu Agape, kterou navrhla Patricia Urquoila. Jedná se o přehodnocení retro stylu moderním způsobem. Tato kolekce bude doplněná obklady z přířodního mechu 3D Moss od Verde Profilo. Italská rodinná značka De´Longhi představí své nejnovější kávové vybavení, Esagono svítidla, britská značka Kenwood se bude prezentovat ve spolupráci s De´Longi, Opera Italia představí zejména designové prvky pro architekturu. Dalšími vystavovateli bude Piemonte Agency, Punto Design nebo Studio Nika, zastupující značky Versace Living, nebo Fendi. Před Superstudiem Kafkův dům bude v rámci slavnostního zahájení k vidění i nový model Ferrari od Scuderia Praha. Týden Italského designu představí v Kafkově domě i dva výstavní projekty, které po prezentaci na 100% Design London zakončí svojí evropskou tour právě na Designbloku. První výstava To-design in the World: add the value of Italian design představí jedinečný, inovativní a kreativní design z Turína – Piemontu, severozápadní Itálie. Projekt zastřešuje 100 prvotřídních designérů a společností. Za zmínku určitě stojí jména jako Giugiaro, Pininfarina nebo Bocchietto. Dalším výstavním projektem bude Exclusive Brands Torino, což je výstava výrobců exkluzivních šperků, módy, designu, textilu, per nebo vína a potravin. Externě ve vlastních showroomech akce zůčastní Livingplus a Urban Survival.

Po sedmi letech utekl zajíc z loga

Zajíc, který patřil neodmyslitelně k logu Designbloku od roku, kdy se objevil na plakátech společně s heslem Designu neunikneš!, se letos stal hlavním hrdinou vizuálů, ale zároveň zmizel z loga. Jeho čas se naplnil, idea pokračuje. Objevování designu v těch nejobyčejnějších životních situacích přivedlo na plakát Designbloku řadu neotřelých hrdinů: bílého koně, kybernetické dítě, horskou krajinu, exotického kohouta, pihovatého kluka, plavkyni. Zatímco se na bělostných fotografiích Salima Issy zrcadlily symboly a emoce spojené s tématy jednotlivých let, zajíc ani nedutal a neúnavně byť marně se snažil dokázat, že designu uniknout lze. Na letošní plakát se tak dostává již zcela smířen s osudem i skutečností, že design se nakonec týká i jeho. Z hravého loga se stává čistý jasně rozeznatelný znak, aniž by bral obsahu otevřenost. Nakonec podobně lze vnímat i vývoj akce samotné.

Letošní plakát Designbloku

Autorkou nové podoby loga stejně jako celé vizuality letošního Designbloku je tak jako v uplynulých letech Martina Černá ze studia Imagery. Fotografoval Salim Issa.

Autor: Redakce

1.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Vondráček poskytl 15. listopadu v Praze rozhovor Deníku.
2 33

Dnešní úkol pro Sněmovnu: zvolit Vondráčka z ANO na post předsedy

Oslavy v ulicích hlavního města Zimbabwe Harare
8 7

Zimbabwe slaví, diktátor Mugabe rezignoval po 37 letech

Už milion Čechů používá v televizi „červené tlačítko“

Nestihli jste poslední díl oblíbeného seriálu? Nevadí, prostě si ho v televizoru pustíte ze záznamu. Mezi Čechy je čím dál populárnější sledovat televizní programy nikoliv v reálném čase, ale až zpětně. 

DOTYK.CZ

Před 42 lety ve Španělsku padla diktatura, svobodu zaštítil král

Španělsku neomezeně velel od roku 1939, nyní, ve večerním čase 20. listopadu 1975 umírá. Francisco Franco je klidný. Pečlivě, dlouhých šest let předával moc monarchovi Juanu Carlosovi I. Franco věřil, že král půjde v jeho šlépějích, že Španělsko bude nadále katolickou diktaturou. Franco, pohřbený v posvátném Údolí padlých, se bude muset obracet v hrobě.

Režisér Jiří Menzel prodělal prý náročnou operaci. Leží v umělém spánku

Oscarový režisér Jiří Menzel byl převezen do pražských Střešovic a je v umělém spánku. Uvedla to televize Nova. Jeho zdravotní stav se dramaticky změnil po návratu z dovolené. Měl by mít za sebou náročnou mnohahodinovou operaci. Rodina, i mluvčí Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích, odmítli Menzelův zdravotní stav komentovat.  

Romové jen kradli, Ukrajinci při tom i vraždili: prohlédněte si nejlepší videa

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 20. a 21. listopadu 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT