Veselé i posmutnělé, dojemné i drsné. Ale v každém případě spektakulární. Takové bude představení, se kterým se už potřetí vrací na pražskou Letnou jeden z nejúspěšnějších souborů nového cirkusu francouzský Cirque Trottola. Ve své novince Matamore se spojil s jiným velkým jménem této odnože francouzského divadla, souborem Petit Théâtre Baraque. V neděli večer otevřou společně magická šapitó festivalu Letní Letná, který se koná letos pojedenácté.

Francouzi nabídnou fantaskní cirkus s klauny a akrobaty, kteří žonglují a létají vysoko ve vzduchu, vznášejí se nad manéží zavěšeni na lustru či lanech a takřka popírají zákony gravitace. „Dlouho jsme se různě oťukávali a lákala nás spolupráce, muselo to jednou přijít," říká Branlotin, jeden z hlavních protagonistů. „Společně jsme vymýšleli příběh, který naše akce a styl propojí. Na scéně máme i živou hudbu."

Rozhovor o Matamore:
jeden: „Bude to taková jako aréna."
druhej: „Nene, bude to cirkus."
jeden: „S gladiátory!"
druhej: „No to ne!"
jeden: „Takže spíš klauni!"
druhej: „Uf."
jeden: „Aha…"
druhej: „Vlastně jde hlavně o to, bejt v kruhu."
jeden: „Jasně, bejt všichni společně v kruhu. Chápu."
druhej: „A dívat se tam doprostřed."

Druhým špičkovým souborem, který se představí v rámci zahájení a osvěží letošní Letnou, bude La Compagnie du Poivre Rose, kde pět akrobatů z Belgie, Kanady a Francie zkoumá role žen a mužů v dnešním světě. Podílela se na něm i naše zpěvačka Iva Bittová. „Už delší čas nás práce s Ivou přitahovala," vysvětlují členové souboru. „Viděli jsme její koncert, šli za ní do zákulisí a nabídli jí spolupráci. A ona byla nadšená."

I zpěvačka vítá nový způsob, jak využít hudbu, v níž se pořád snaží experimentovat. „Moc se na to těším, práce s du Poivre Rose byla úžasná. Moc ráda bych se nechala taky někam vytáhnout ke stropu, koneckonců v jednom starším filmu jsem chodila po laně. No, ve svém věku už toho moc nepředvedu, ale i tak máme pro diváky malé překvapení," směje se.

Letní Letná nabídne řadu akrobatických a divadelních vystoupení i dalších zahraničních a českých souborů, některé budou zdarma. V programu figurují i Cirque Inextremiste, Décalages, Divadlo koňmo, Divadlo Continuo, Cirk La Putyka či VOSTO5. Představí se Kašpárek v rohlíku, Tramtárie, (bra)Tři v tricku či Buchty a loutky. Vybraná představení jsou určena dětem, připraveny jsou dílny, například žonglérská, Ušounova letní čítárna a také autogramiády. K dispozici jsou i zvýhodněné balíčky se slevami na různá vystoupení, které najdete na webových stránkách festivalu.

Festival invenčně propojující činoherní divadlo, hudbu a cirkusové prvky potrvá do 2. září. Loňský ročník vidělo 30 000 lidí.