Alexijevičová, v jiném přepisu také Aleksijevičová, je označována za kronikářku sovětské a postsovětské doby. Ve svých dílech píše o konfliktu na Ukrajině, havárii v Černobylu, utrpení v gulazích a povaze života v bývalém Sovětském svazu. Využívá přitom autentické hlasy lidí, s nimiž se setkala.

„Díky své pozoruhodné metodě – pečlivě sestavené koláži lidských hlasů – Alexijevičová prohlubuje chápání celé éry," uvedla ve svém hodnocení Švédská akademie.

Zatímco loni se laureátem nejprestižnějšího ocenění na poli slovesného umění stal překvapivě francouzský spisovatel Patrick Modiano, Alexijevičová patřila mezi kandidáty na Nobelovu cenu v posledních letech k žhavým favoritům. A to i přesto, že její díla se pohybují na hranici mezi literaturou faktu a beletrií a Švédská akademie cenu uděluje především za čistě beletristická díla.

„Vytvořila nový literární žánr, který přesahuje novinářský formát," prohlásila šéfka Švédské akademie Sara Daniusová, která letošní Nobelovu cenu za literaturu vyhlásila. „Strávila 30 či 40 let mapováním sovětského a postsovětského člověka. Není to ale historie událostí. Je to historie emocí," dodala.

Alexijevičová se narodila na Ukrajině běloruskému otci a ukrajinské matce. Z Běloruska, kde žije, musela kvůli pronásledování autoritářským režimem Alexandra Lukašenka v roce 2000 emigrovat a teprve po 11 letech se do Minsku vrátila. Její ocenění bylo oznámeno krátce před prezidentskými volbami v Bělorusku, které jsou plánovány na neděli 11. října.

V loňském roce byla Alexijevičová hostem Festivalu spisovatelů v Praze. „Přišla se zcela novým způsobem psaní, je především novinářka, která se nebála otevírat témata války v Afghánistánu, jaderné katastrofy v Černobylu či konfliktu na Ukrajině. Zároveň je ale svébytnou spisovatelkou, její psaní má silné literární aspekty," řekla viceprezidentka Festivalu spisovatelů Praha Vlasta Brtníková.

Týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství, v úterý pokračoval oceněním za fyziku a ve středu za chemii. V pátek se svět z norské metropole Osla dozví nejočekávanější jméno laureáta Nobelovy ceny za mír. Příští pondělí bude ještě vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky osmi milionů švédských korun (23,4 milionu Kč) čeká i tradiční slavnostní ceremoniál. Ten se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.