Výroční cena Zlatá stuha existuje už více než 20 let a představuje jedinou cenu v ČR zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Vyhlašuje ji Česká sekce IBBY (International Board on Books for Young People, Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu) s několika partnery. Zlatá stuha chce být garantem kvalitních dětských knížek a sloužit i jako doporučení rodičům i učitelům.

Zlatá stuha má čtyři hlavní části – literární, výtvarnou, překladovou a komiksovou. První tři mají ještě své kategorie. V literární části je mezi beletrií pro děti nominována třeba kniha veršů básníka Radka Malého Moře slané vody. Originální básník před dvěma lety zaujal sbírkou Listonoš vítr, jež získala cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež. Tentokrát se Radek Malý věnuje tajemstvím moře, jeho krutosti, nádheře i velkoleposti.

Čtyři nominace má také beletrie pro mládež i literatura faktu pro děti a mládež, kde soutěží třeba knížka Hus a Chelčický, kterou napsala i ilustrovala Renáta Fučíková a jež čtenáře seznamuje nejen s učením obou významných mužů. V literární části soutěže je i kategorie Teorie a kritika literatury (umění) pro děti a mládež, kde je jako jediná nominovaná rozsáhlá publikace Dějiny československého komiksu 20. století.

Ve výtvarné části jsou také čtyři kategorie – mezi knihami pro starší děti a mládež mají další své tituly Radek Malý (Příhody matky Přírody, ilustrátorka Nikola Hoření) a Renáta Fučíková (Obrazy ze Starého zákona). V kategorii Literatura faktu pro děti a mládež má nominaci aktuální vítěz v dětské kategorii soutěže Magnesia Litera Proč obrazy nepotřebují názvy autorů Ondřeje Horáka a Jiřího Franty. V kategorii Výtvarný počin roku má mezi čtyřmi nominacemi svou třetí knížku Renáta Fučíková (Jakub a hvězdy), v níž si rodiče malého chlapce vymýšlejí příběhy o hvězdách. Autorka se inspirovala kulturami z celého světa, aby vytvořila zcela novou mytologii vážící se ke dvanácti znamením zvěrokruhu.