První část knihy se věnuje návštěvě Františka Josefa I. „Na rozdíl od jiných návštěv v Brně pobyl dost dlouho. Bydlel v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí, zamířil také do pisáreckého areálu. Kvůli tomu tehdy sochař Tomola zhotovil sochu Austrie,“ popisuje Vladimír Filip.

Brněnský festival Uprostřed. Ilustrační foto.
Rokenrol na náměstí, swing u Petrova. Letní Brno rozvlní smích i taneční rytmy

Slavnosti předcházely intenzivní přípravy. „Němci se celou dobu tvářili, že je Brno jejich. Výzdoba města proto měla být v černožlutých barvách. Besední dům byl ale nazdoben červenobíle. Policie strhala výzdobu a Češi se proto rozhodli císaře nevítat,“ líčí autor historické publikace.

Nacismus v Brně

I o dohře těchto událostí se čtenáři dozví. „Odnesl to baron Pražák, kterého císař vyhodil z funkce ministra říše,“ podotýká Filip. Kromě návštěvy císaře v knize popisuje i historii brněnských lázní, která je rovněž doložená fotkami. „Při druhé světové válce byla řada z nich vybombardovaných. Třeba lázně v Bratislavské ulici,“ podotýká autor.

Publikace mapuje také nacismus v Brně. Jeho první stopy se objevují krátce po první světové válce. Události související se vznikem nacismu dopodrobna popisuje. Poslední část knihy představuje historii univerzálního jazyka esperanta v Brně.

Spisovatelka Alena Mornštajnová
Autorka bestsellerů Alena Mornštajnová: Nemám sny, ale plány