Díla bavorské výtvarnice Pii Mühlbauer jsou vystaveny v domažlické Galerii bratří Špillarů. Zájemci si je budou moci prohlédnout do konce října.

„Autorka patří k nejvýznamnějším představitelům umělecké scény příhraničního regionu Bavorska. Žije v blízkém Arnschwangu," uvedl na vernisáži výstavy její kurátor Marcel Fišer, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu.

„Jádro jejího díla se odehrává v médiu kresby. Dlouho jsme ji vnímali jako kreslířku expresivního zaměření.

Přestože v jejím raném období se objevuje klasická malba, projevuje se jako bytostná kreslířka," uvedl Fišer a pokračoval: „Přesto jsme se pro tuto výstavu pokusili najít ještě jinou její polohu, která pro mne samotného byla při návštěvě jejího ateliéru překvapivá. Našli jsme tam barevná díla, do nichž proniká realistická tvorba a která se nese v menších formátech, což se hodí do komornějších prostor Galerie bratří Špillarů, které jsou členitější."

Práce vystavené v Domažlicích se váží ke třem cestám, rezidentním pobytům malířky v zahraničí. Absolvovala je ve Finsku, Norsku a Irsku.
„Vždy jí zajímala skandinávská kultura, skandinávská literatura, malířství. Jela tam tedy kulturně připravena," připomněl kurátor.

„Dalším aspektem v její tvorbě je láska k divoké přírodě. Nezůstala po studiích ve velkém uměleckém centru. Z Mnichova se v osmdesátých letech rozhodla se svým partnerem odejít do malé vesničky na konci světa – u železné opony. Ve spartánských podmínkách, kdy obývala starou školu, strávila celých sedm let," popsal Fišer prostředí, které formovalo tvorbu Pii Mühlbauer.