Venkovní výstava měla vernisáž 11. srpna ve Valdštejnské zahradě Senátu, následně se přesunula na území městské části Praha 10, která ji, ve spolupráci s bývalou ředitelkou Památníku Karla Čapka, vytvořila.

„Také vzhledem k současné situaci, kdy by se lidé měli mimo domov zdržovat co možná nejméně, jsme se rozhodli dílo vystavit i online. Budou se na něj tedy moci podívat nejen naši obyvatelé, ale i všichni ostatní zájemci,“ říká David Kašpar, místostarosta MČ Praha 10 pro oblasti školství a kultury.

Zájem je i v zahraničí

Na internetové stránky městské části byl umístěn kompletní obsah expozice, její jednotlivé části jsou doprovázené mluveným slovem autorky Váňové (ve formě podcastů). Texty navíc byly přeložené do angličtiny, němčiny a ruštiny.

„To koresponduje se zájmem některých zahraničních měst, která se na nás obrátila přes Česká centra. Expozice se velmi pravděpodobně objeví také v dalších městech v tuzemsku,“ vysvětluje místostarosta Kašpar.

Online výstavu „Karel Čapek 130" naleznete zde

„Jednotlivé panely návštěvníky chronologicky seznamují s krajem dětství Karla Čapka, jeho významnými spisovatelskými i novinářskými počiny. Ukazují, jak důležité pro něj bylo studium a sbírání zkušeností v evropských zemích a také navazování kontaktů s tehdejší kulturní a politickou elitou v čele s československým prezidentem T. G. Masarykem. Nechybí dobové fotografie interiéru i zahrady vily na Vinohradech pořízené samotným Čapkem. Ty svědčí nejen o konkrétním zařízení domova, ale i o řadě zájmů a koníčků spisovatele a také o jeho vztahu k místu bydliště,“ popisuje Kristina Váňová.