Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obraz Toyen se na aukci v pražském Mánesu vydražil za 5,5 milionu korun

Poválečný obraz malířky Toyen Les Lavandiéres se stal nejdražší položkou dnešní aukce v pražském Mánesu. Z vyvolávací ceny 3,95 milionu se vyšplhal na 5,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Částku 3,9 milionu korun pak zaplatil kupující za obraz Josefa Šímy Bouře ve Fécamp.

4.2.2018
SDÍLEJ:

Obraz Les LavandiéresFoto: aloos.cz

Informovala o tom Alena Havlíková z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery.

Díla Toyen i Šímy jsou obě shodně z roku 1953. Šímův obraz pocházel ze švýcarské sbírky významné sběratelky Marie Čakrtové, která malíře podporovala a obraz zakoupila přímo od umělce.

Autorský rekord si připsal Olbram Zoubek, jehož 182 centimetrů vysoká bronzová plastika Múza se po velkém boji prodala za 2,48 milionu korun. Kvaš na papíře s názvem Hudba od Františka Kupky našel nového majitele za dva miliony korun. Kupka tento obraz vytvořil jako studii k oleji se stejným názvem, který je umístěn ve sbírce v pařížském Centre Georges Pompidou.

Nový autorský rekord má Jiří John, jehož olej na plátně Oblázek z roku 1970 byl vydražen za 1,9 milionu korun. Cena olejomalby Jindřicha Průchy Zimní krajina se zastavila na 1,05 milionu korun. Velký boj se v sále vedl o plastiku Motocyklisty od Otakara Švece. Z původní vyvolávací ceny 20 tisíc korun se vyšplhala až na 340 tisíc korun.

Před začátkem dražby se konala také charitativní aukce, jejíž výtěžek činil 200 tisíc korun. "Velké poděkování patří všem, kteří nám do aukce svá díla poskytují zcela zdarma s úctou a respektem k lidem, kteří tuto pomoc potřebují," uvedla Havlíková.

Rekord českých aukcí výtvarného umění drží od roku 2016 abstraktní obraz Serie C I. (Protihodnoty) od Františka Kupky, který se na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 62 milionů korun, v ceně byla započtena i aukční provize. Druhé místo patří jinému Kupkovu dílu Tvar modré, které stejná společnost prodala v roce 2012 za 57,4 milionu korun včetně aukční přirážky. I třetí místo patří stejné aukční síně, drží ho s cenou 37,7 milionu korun včetně přirážky olej Oskara Kokoschky s názvem Žáby. Obraz Šero v pralese od Toyen je hned za ním.

Autor: ČTK

4.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 17 000 Kč Pracovníci pro ruční praní a žehlení ŽEHLÍŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Osobní schůzka pouze po e-mailové domluvě ondra.zupko@prolen.cz. Nechodit na pracoviště osobně. Jedná se o ruční žehlení žehličkou. Požadujeme dobrý zdravotní stav. Praxe výhodou, jinak zaučíme. PD: Po-Pá 6:00-14:30hod. Doba určitá (1 rok) s možností prodloužení. Možno na HPP nebo na dohodu o provedení práce. Pracoviště: Říční č.p. 2359, Prostějov. Pracoviště: Pro len s.r.o., pracoviště prostějov, Říční, č.p. 2359, 796 01 Prostějov 1. Informace: Ondrej Zupko, . Výroba - Operátor výroby 100 Kč Hledáme šikovné pomocníky do výroby na pozici operátor výroby. Jedná se o obsluhu strojů, montážních linek, rámování a odebírání z pásu. Administrativa - Asistentka/fakturantka 22 500 Kč Hledáme asistentku/fakturantku pro ekonomický úsek a vedení (středisko Praha). Jsme soukromá společnost zabývající se poskytováním registrovaných sociálních služeb (domovy pro seniory). Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 13 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič malého dodávkového automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme řidiče pro kurýra,který přišel o ŘP. Jedná se jen o řízení,kurýr vše ostatní obstará sám. Je potřeba dobré řidičské schopnosti. Začátek směny v 8:00 a konec cca 15-16h. Paušální mzda 600,-Kč/den čistého. Více informací na tel.: 774 244 975. Pracoviště: Silvernix s.r.o., Libušínská, č.p. 630, 326 00 Plzeň 26. Informace: Petr Švamberk, +420 774 244 975.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZŠ Jugoslávská v Ostravě. Ilustrační foto.
2

Ostravská škola v centru dění: děti se bojí, rodiče zlobí, ředitel uklidňuje

Incident v pařížské škole. Žák mířil na učitelku plastovou pistolí.
7

Francouzský student hrozil učitelce falešnou pistolí. Nepřijatelné, uvedl Macron

Kůrovcová kalamita na Vysočině nabrala rozměry apokalypsy

Kůrovcová kalamita na Vysočině nabrala rozměry apokalypsy. Vlastníkům nestátních lesů hrozí kolaps. Dříví napadeného lýkožroutem je tolik, že ho lesníci nestačí prodat. Proto se vlastníci lesů rozhodli sepsat petici a žádají vládu ČR a Parlament o pomoc. Petici podepsaly už tisíce lidí.

Obžalovaný z vraždy prodavačky dostal 18 let. Brutální čin spáchal kvůli penězům

/FOTOGALERIE/ Muž obžalovaný z vraždy prodavačky ve vratislavické večerce by měl podle krajského soudu v Liberci strávit ve vězení 18 let. 39letému Václavu Matoušovi hrozil výjimečný trest, soudní senát ale přihlédl k tomu, že spolupracoval a nad svým činem vyjádřil lítost. Rozsudek není pravomocný, obžaloba i obhajoba si nechaly lhůtu na rozmyšlenou, zda nepodají odvolání. K vraždě, která svou brutalitou šokovala libereckou veřejnost, došlo letos v lednu.

ČSA po pěti letech změní ředitele, Travel Service Sinčákovi neprodloužil smlouvu

Šéf Českých aerolinií Jozef Sinčák skončí po pěti letech v úterý ve funkci. Travel Service jako většinový akcionář mu neprodloužil smlouvu a do čela aerolinek dosadí nového manažera. Ke změně dochází rok poté, co Travel Service oznámil ovládnutí aerolinek, které oslavily před několika dny 95 let od svého založení.

Lafata drží balon 3,5 sekundy, než přihraje. Deník získal unikátní statistiky

Zbystřete! Sportovní deník rozjel mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní data o hráčích českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým a změřit dovednosti vašich hráčů či spoluhráčů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT